Dzień Dyni
Opaski na Święto Dyni do druku
Plansze edukacyjne „Co dzieje się wewnątrz dyni?”
Dyplom za aktywny udział w Święcie Dyni
Ordery na Święto Dyni
Plansze dydaktyczne: Jak z kwiatu powstaje dynia
Kolorowanka „Jesienna kompozycja z dyniami”
Kolorowanka „Zbiory dyni”
Gazetka szkolna „Święto Dyni”
Plakat A4 i XXL „Dzień Dyni”
Plakat A4 i XXL „Święto Dyni”
Dekoracja A4 i XXL: Dzieci na dyniowym polu
Dekoracja A4 i XXL: Jesienny zbiór dyń
Dekoracja A4 i XXL: Dyniowa grządka
Jesienne mozaiki: 10 kolorowanek do druku
Szablon pracy plastycznej: Jesienne obrazki do stemplowania patyczkiem
Budowa dyni – model 3D z etykietami do druku
Plakat A4 i XXL: Pestki i nasiona
Plakat A4 i XXL: Dyniowa botanika
Plakat A4 i XXL: Odkrywamy dynie
Plakat A4 i XXL: Dynia radość
Plakat A4 i XXL: Dynowy ogródek
Kolorowanka do druku: Jesienny stragan z dyniami i owocami
Plansze dydaktyczne do druku: Jesienne skarby
Dekoracje A4 i XXL: Lisek wśród dyni i liści
Gazetka szkolna: Październik w przyrodzie
Fotobudka na Dzień Dyni
Zabawy ruchowe na Dzień Dyni
Scenariusze zajęć na Dzień Dyni dla uczniów
Scenariusze zajęć na Dzień Dyni dla przedszkolaków
Krzyżówka obrazkowa: Warzywa
Wierszyk: Warzywa dyniowate
Piosenka dietetyczna o warzywach dyniowatych
Wierszyk: Dynia
Zabawy dla dzieci na Dzień Dyni
Prezentacja: Dzień Dyni
Szablon do prac plastycznych: Dynia
Opaski: Dynie
Kolorowanki XXL: Dzień Dyni
Girlanda do druku: Dzień dyni
Kolorowanka online: Wiewiórka i dynia
Kolorowanka online: Dynia
Kolorowanka online: Miś z dynią
Karty pracy: Wytnij i sklej: Dary jesieni
Plansze dydaktyczne: Dary jesieni
Dekoracje do druku: Dynie XXL (10 szablonów)
Dekoracje do druku: Dynie (10 szablonów)
Generator dyplomów na Święto Dyni
Jesień: dynia – kolorowanka
Święto Dyni to jeden z tych jesiennych tematów, które można poprowadzić na bardzo wiele sposobów. Dynia przyciąga uwagę kolorem i kształtem, ale za efektownym wyglądem kryje się również sporo ciekawych treści przyrodniczych. Można rozmawiać o budowie rośliny, zapylaniu, dojrzewaniu owoców, nasionach, odmianach, jesiennych zbiorach i wykorzystaniu dyni w kuchni. Dlatego przygotowaliśmy całą kategorię materiałów, które pozwalają połączyć dekorowanie sali z nauką, zabawą i aktywnościami dla dzieci w różnym wieku.
W kategorii Święto Dyni znajdziecie materiały dla przedszkola oraz szkoły podstawowej. Są tu dekoracje A4 i XXL, plakaty, kolorowanki, ordery, opaski na głowę i dyplom, ale także bardziej rozbudowane materiały edukacyjne dla starszych uczniów. Przygotowaliśmy gazetkę szkolną oraz dwa zestawy plansz tematycznych: jeden pokazuje krok po kroku, jak z kwiatu powstaje dynia, a drugi zagląda do wnętrza owocu i wyjaśnia, co dzieje się z miąższem, pestkami i całym owocem podczas dojrzewania.
Zależało nam na tym, aby Święto Dyni nie kojarzyło się wyłącznie z prostą pracą plastyczną czy jesienną dekoracją. W materiałach nie wykorzystujemy motywów halloweenowych. Dynia jest tutaj przede wszystkim ciekawą rośliną, symbolem jesieni i punktem wyjścia do rozmowy o przyrodzie. Dzięki temu nauczyciel może wykorzystać tę kategorię zarówno podczas dnia tematycznego, jak i na zwykłej lekcji przyrody, edukacji polonistycznej, zajęciach świetlicowych czy podczas przygotowywania szkolnej gazetki.
Najmłodszym dzieciom szczególnie spodobają się kolorowe ordery, opaski, dyplom i dekoracje z dużymi, przyjaznymi dyniami. Dla uczniów klas 1–3 można wykorzystać kolorowanki, plakaty oraz wybrane plansze edukacyjne. Starsi uczniowie, zwłaszcza z klas 4–6, mogą już pracować z gazetką szkolną i bardziej szczegółowymi materiałami o zapylaniu, rozwoju owocu i budowie nasion. W ten sposób jeden temat daje możliwość prowadzenia zajęć na kilku poziomach trudności.
Dekoracje przygotowaliśmy w formacie A4 oraz w dużych wersjach XXL. Można wykorzystać je na drzwiach sali, szkolnym korytarzu, przy tablicy lub jako element większej aranżacji. Plakaty mogą wyznaczać miejsce, w którym odbywa się wydarzenie, a gazetka szkolna i plansze edukacyjne dobrze sprawdzają się jako gotowa wystawa. Wystarczy wydrukować wybrane elementy i zestawić je ze sobą w zależności od dostępnego miejsca.
W materiałach edukacyjnych staramy się pokazać dynię z różnych stron. Uczniowie dowiedzą się między innymi, czym różnią się kwiaty męskie i żeńskie, kto zapyla kwiaty dyni, dlaczego nie z każdego kwiatu powstaje owoc, jak dojrzewają pestki oraz w jaki sposób korzenie, pęd i liście wspólnie pracują na wzrost owocu. To konkretna wiedza, którą można łatwo powiązać z obserwacjami roślin w ogrodzie czy na działce.
Święto Dyni może więc wyglądać zupełnie inaczej w każdej grupie. W przedszkolu może być dniem kolorów, ruchu i twórczej zabawy. W młodszych klasach szkoły podstawowej – okazją do czytania, liczenia, obserwowania i pracy plastycznej. W klasach starszych można potraktować dynię jak pełnoprawny temat przyrodniczy i wykorzystać ją do omawiania rozmnażania roślin, zapylania i dojrzewania owoców.
Wszystkie przygotowane materiały są dostępne za darmo do druku. Można wybrać tylko kilka elementów albo zbudować z nich większy zestaw na szkolne lub przedszkolne Święto Dyni. Dzięki temu jedna kategoria może posłużyć zarówno do szybkiego udekorowania sali, jak i do przygotowania całego dnia tematycznego z wartościową częścią edukacyjną.

















































