EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Scenariusze zajęć na Dzień Dyni dla przedszkolaków

Drogie dzieci! Dzisiaj obchodzimy bardzo wyjątkowy dzień – Dzień Dyni! Dynia to wspaniałe jesienne warzywo, które może być pomarańczowe, zielone lub żółte. Jest duża, okrągła i rośnie w ogrodach. Dynie są nie tylko piękne, ale także bardzo smaczne i zdrowe! Dziś będziemy się bawić z dyniami na różne sposoby – będziemy je malować, toczyć, a nawet szukać ukrytych dyniowych skarbów. Gotowi na dyniową przygodę? No to zaczynajmy!

Scenariusz Zajęć na Dzień Dyni dla Przedszkolaków

Temat zajęć: „Dyniowa Przygoda – Odkrywamy Tajemnice Dyni”

Grupa wiekowa: Przedszkolaki (3-5 lat)

Cele zajęć:

– Poznanie dyni jako warzywa – jej kształtu, koloru, zapachu i zastosowań, prezentacja na Dzień Dyni.

– Rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności poprzez zabawy plastyczne.

– Wzbogacanie słownictwa związanego z jesienią i dyniami.

– Rozwijanie umiejętności współpracy i uczestnictwa w zabawach grupowych.

Czas trwania: 60-90 minut

1. Powitanie i Krótka Rozmowa o Dyniach (10 minut)

Nauczyciel wita dzieci i rozpoczyna rozmowę, pytając, co wiedzą o dyniach. Pokazuje różne dynie – prawdziwe lub na obrazkach – i opowiada o ich kształtach, kolorach, oraz o tym, co można z nich zrobić (np. zupa dyniowa, lampiony na Halloween).

2. Zajęcia Plastyczne: „Malowanie Dyni” (15-20 minut)

Dzieci otrzymują papierowe szablony dyni oraz farby, kredki, bibułę i brokat. Ich zadaniem jest ozdobienie dyni według własnego pomysłu. Mogą stworzyć wesołe buzie, dodać oczy, nos i usta, a nawet kapelusze czy inne ozdoby. Po zakończeniu malowania nauczyciel może zorganizować wystawę prac.

3. Zabawa Ruchowa: „Toczymy Dynie” (15 minut)

Na podłodze ustawiamy tor przeszkód (np. pachołki, krzesła). Dzieci dzielą się na pary lub małe grupy i mają za zadanie toczyć przed sobą małe plastikowe lub papierowe dynie po wyznaczonym torze. Wygrywa drużyna, która najszybciej pokona tor, nie wypuszczając dyni poza tor.

4. Zabawa Sensoryczna: „Co jest w dyni?” (10 minut)

Nauczyciel wcześniej przygotowuje wnętrze prawdziwej dyni (można ją przekroić i wydrążyć). Dzieci po kolei dotykają wnętrza dyni, nie widząc jej zawartości, i próbują zgadnąć, co to jest. Po zabawie nauczyciel pokazuje dzieciom pestki dyni, opowiadając, że można je zjeść po upieczeniu.

5. Poszukiwanie Dyniowych Skarbów (15 minut)

Nauczyciel ukrywa w sali różne małe przedmioty w kształcie dyni (np. papierowe wycinanki, małe zabawki, dyniowe naklejki). Dzieci mają za zadanie znaleźć jak najwięcej „skarbów” w wyznaczonym czasie. Każdy znaleziony przedmiot można wymienić na mały upominek, np. naklejkę lub słodycz.

6. Zabawa Manualna: „Tworzenie Dyniowych Lampionów” (15 minut)

Dzieci dostają papierowe kubeczki lub słoiczki, które mogą ozdobić papierem kolorowym, brokatem, naklejkami i farbami. Następnie nauczyciel wkłada do środka elektroniczne świeczki, tworząc bezpieczne lampiony, które dzieci mogą zabrać do domu.

7. Zabawa Muzyczna: „Dyniowy Taniec” (10 minut)

Nauczyciel włącza radosną, jesienną muzykę, a dzieci tańczą swobodnie po sali, udając dynie toczące się po polu. Kiedy muzyka przestaje grać, dzieci muszą szybko zatrzymać się i stanąć w miejscu. Zabawę można powtarzać kilka razy.

8. Podsumowanie i Zakończenie (10 minut)

Nauczyciel podsumowuje zajęcia, chwaląc dzieci za ich zaangażowanie i kreatywność. Dzieci mogą podzielić się swoimi wrażeniami i opowiedzieć, co najbardziej im się podobało. Na zakończenie każde dziecko otrzymuje drobny upominek, np. dyniową naklejkę lub mały słodycz.

Dodatkowe Materiały:

– Papierowe szablony dyni i materiały plastyczne.

– Plastikowe lub papierowe dynie do toczenia.

– Prawdziwa dynia do zabawy sensorycznej.

– Małe przedmioty w kształcie dyni do ukrycia w sali.

– Papierowe kubeczki lub słoiczki, elektroniczne świeczki.

Ten scenariusz pozwala dzieciom na wszechstronne doświadczenie dyni, zarówno poprzez zabawy plastyczne, ruchowe, jak i sensoryczne, rozwijając ich zdolności manualne, kreatywność oraz umiejętności współpracy w grupie.

Scenariusze zajęć na Dzień Dyni dla przedszkolaków 1

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *