Dodawanie i odejmowanie liczb ujemnych może być na prawdę przyjemne. Na początku jednak trzeba przyswoić sobie podstawowe zasady dotyczące tych działań.
Dodawanie liczb ujemnych
- Jeżeli dodajemy do siebie dwie liczby ujemne, wynik będzie zawsze liczbą ujemną.
- Jeżeli dodajemy do siebie dwie liczby – jedną dodatnią, a drugą ujemną – wynik będzie dodatni, jeżeli liczba dodatnia jest na osi liczbowej dalej od zera (np. mamy liczbę -3 i 5. Liczba 5 jest na osi liczbowej dalej od zera – wynik będzie dodatni).
- Jeżeli dodajemy do siebie dwie liczby – jedną dodatnią, a drugą ujemną – wynik będzie ujemny, jeżeli liczba ujemna jest na osi liczbowej dalej od zera (np. mamy liczbę -13 i 5. Liczba -13 jest na osi liczbowej dalej od zera – wynik będzie ujemny).
Przykład I:
Wykonaj dodawanie: 6 + ( -4)
Jeżeli w dodawaniu występuje tylko jedna liczba ujemna, wówczas możemy zamienić dodawanie na odejmowanie. Odjemną musi być liczba dodatnia, a odjemnikiem liczba ujemna.
6 + (-4) = 6 – 4 = 2
Przykład II:
Wykonaj dodawanie: -6 + 8
-6 + 8 = 8 – 6 = 2
Przykład III:
Wykonaj dodawanie: 14 + ( -21)
Podany przykład jest trochę trudniejszy od pozostałych. Wiemy, że wynik będzie liczbą ujemną, ponieważ -14 jest dalej na osi liczbowej w stosunku do zera. Możemy w tym przykładzie skorzystać z przemienności dodawania. Równocześnie pamiętać, że wynik musi być liczbą ujemną,
14 + ( -21 ) = -21 + 14 = -7
Przykład IV:
Wykonaj dodawanie: -7 + (-16)
Jeżeli dodajemy do siebie dwie liczby ujemny, wynik zawsze będzie ujemny:
-7 + (-16) = -23
Odejmowanie liczb ujemnych
1. Jeżeli od liczby ujemnej odejmujemy liczbę dodatnią otrzymamy zawsze wynik ujemny np. -8 – 4 = 12.
2. Jeżeli odjemnikiem jest liczba ujemna, wówczas zamieniamy odejmowanie na dodawanie – dwa minusy, które znajdują się obok siebie dają nam plus np. 4 – (-6) = 4 + 6 = 10
Przykład I:
Rozwiąż działanie: -3 – (- 5)
-3 – (- 5) = -3 + 5 = 2
Przykład II:
Rozwiąż działanie: -13 – 4 -13 – 4 = – 17
Przykład III:
Rozwiąż działanie: 8 – (- 6)
8 – (- 6) = 8 + 6 = 14
0 komentarzy