W matematyce niezwykle ważne jest używanie oraz rozumienie różnych pojęć. Jeśli pomylimy któreś z nich – możemy źle wykonać zadanie. Warto jest więc sobie przypomnieć kilka podstawowych terminów.
Składniki dodawania
Wynikiem dodawania jest suma. Na sumę natomiast składają się składniki.
składnik + składnik = suma
Tak więc analogicznie, sumą 7 i 7 jest 14. Korzystając z powyższego schematu, wygląda to tak:
7+7=14
Składniki odejmowania
Wynikiem odejmowania jest różnica. Jak może już wiesz, odejmowanie nie jest przemiennie, więc ma to znaczenie, którą liczbę odejmiemy od której. Odjemna to liczba, od której odejmujemy. Liczbę, którą odejmujemy nazywamy odjemnikiem. Popatrz na schemat:
odjemna – odjemnik = różnica
Popatrzmy teraz na przykład. Mamy równanie 10-3=7. Zastanów się przez chwilę, jak nazwiesz konkretne części tego działania.
Wedle schematu możemy powiedzieć, że:
10 to odjemna
3 to odjemnik
7 to różnica
Składniki mnożenia
Mnożenie działa na podobnej zasadzie, co dodawanie. Iloczyn to wynik mnożenia. Na niego składają się natomiast konkretne czynniki, czyli liczby, które mnożymy. Zauważ, że oba słowa zawierają cząstkę „czyn”. To może Ci pomóc zapamiętać pojęcia.
czynnik x czynnik = iloczyn
Tak więc, iloczynem 2 i 4 jest liczba 8. Czynnikami natomiast są liczby 2 oraz 4.
Składniki dzielenia
Tak samo jak w odejmowaniu, w dzielenie również ma ogromne znaczenie to, jakie liczby dzielimy przez co. Nie można tak po prostu zmieniać kolejności. Na iloraz (tj. wynik dzielenia) składa się dzielna oraz dzielnik. Dzielną, nazywamy liczbę którą dzielimy. Dzielnikiem natomiast jest ta liczba, przez którą dzielimy.
dzielna : dzielnik = iloraz
Teraz przeanalizujmy działanie 45:9=5.
45 to dzielna
9 to dzielnik
A 5 to iloraz
0 komentarzy