Zwroty „o ile więcej?” oraz „o ile mniej?” mogą sprawiać kłopoty, jeśli nie jesteśmy wyćwiczeni w rozwiązywaniu tego typu zadań. Po poćwiczeniu jednakże, wydają się one bajecznie proste. Omówmy więc parę przykładów.

Wyobraź sobie, że jest Tłusty Czwartek. Pewien Jasiek zjadł 2 pączki. Jego tata zjadł o 10 więcej od Jaśka. Mama natomiast zjadła o 5 mniej od taty. Ile pączków zjadł każdy członek rodziny?

Za bazę do rozwiązanie zadania posłuży nam Jasiek, który zjadł dokładnie 2 pączki. Skoro jego tata zjadł o 10 więcej, oznacza to, że musimy wykonać dodawanie.

2+10=12

Tak więc tata Jaśka zjadł aż 12 pączków. Następną porcją zadania, jaką musimy się zająć jest obliczenie, ile pączków zjadła tego dnia mama chłopca. Z informacji wynika, że o 5 mniej od taty. Tutaj ważne jest podstawienie odpowiedniej liczby, żeby dobrze wyszło nam zadanie. Nie możemy wstawić byle jakiej liczby, gdyż interesuje nas jedynie ilość, jaką skonsumował tata. Tak więc:

12-5=7

Gdy pytamy „o ile mniej”, to musimy wykonać odejmowanie. W tym wypadku wychodzi, że mama zjadła 7 pączków. Jak widzisz na tym przykładzie, można w taki sposób rozwiązywać różne zadania tekstowe.

Przejdźmy teraz do czegoś bardziej skomplikowanego. Mamy zadanie z następującą treścią: „Ile gruszek ma na swoim straganie pani Basia, jeśli ma ich o 4 mniej od pani Celiny, która ma ich o 7 więcej od Pana Janusza. Pan Janusz ma na swoim straganie dokładnie 6 gruszek”.

W tym wypadku musimy zacząć od końca. Pan Janusz ma 6 gruszek i chcemy dowiedzieć się ile ma gruszek pani Celina, która ma o 7 więcej.

6+7=13

13 to ilość gruszek na straganie pani Celiny. Teraz musimy rozstrzygnąć, ile gruszek ma pani Basia. Kobieta ma tylko o 4 gruszki mniej od swojej sąsiadki, pani Celiny. Zatem:

13-4=9

Dowiedzieliśmy się więc, że pani Basia ma u siebie 9 gruszek. Jak widzisz, poprzez informacje o innych straganach, łatwo doszliśmy do wniosku, ile słodkich owoców posiada pani Basia.

Zastosowanie w praktyce:

Zobacz również: