EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Mnożenie i dzielenie – podstawy

Na swojej drodze na pewno zdarzyło Ci się już napotkać tabliczkę mnożenia. Jest to niezwykle ważna tabelka, którą trzeba zapamiętać (i to na całe życie!). Bez informacji w niej zawartych nie jest się w stanie wykonać łatwo i szybko dzielenia oraz mnożenia. Tak więc, zanim zaczniemy dalsze zmagania z matematyką, upewnij się, że masz opanowaną tabliczkę mnożenia – to o wiele uprości Ci działania matematyczne.

Przemienność mnożenia

Zupełnie jak dodawanie, mnożenie jest przemienne. Znaczy to, że czynniki można w działaniu zamienić miejscami, a wynik i tak będzie ten sam. Nie wierzysz? Spoglądając na tabliczkę mnożenia, można zauważyć, że zarówno 6×4 jak i 4×6 daje ten sam wynik, tj. 24. Tak samo jak w dodawaniu, zmienianie miejsca czynników, może pomóc w wykonywaniu mnożenia. 

Mnożenie przez 0 – zero

Ale co z mnożeniem przez 0? Cóż, wynik zawsze wtedy wyniesie po prostu 0.

6×0=0

1235×0=0

Przemienność dzielenia

Czy dzielenie działa tak samo jak mnożenie? Niestety nie. Dzielenie nie jest przemienne, więc ma to ogromne znaczenie, jaką liczbę dzielimy przez co. 50:10 to nie to samo co 10:50. Na tym etapie jesteś pewnie w stanie wykonać tylko jedno z tych działań. Zatem, wiesz, że 50:10=5. Drugie z nich natomiast, jest na razie niewykonalne i mogę Cię zapewnić, że wynik jest o wiele mniejszy niż 5.

Dzielenie przez 0 – zero

Bardzo ważną informacją jest również to, że niemożliwe jest podzielenie czegoś przez 0!

Mnożenie a dodawanie

Może już udało Ci się zauważyć, że mnożenie to tak naprawdę bardziej rozbudowane dodawanie. Zobaczmy to na prostym przykładzie. Zarówno 2+2 jak i 2×2 mają taki sam wynik, czyli 4. Idąc o krok dalej 3×3 oraz 3+3+3 także mają ten sam wynik! Jest nim mianowicie 9. Oczywiście w niektórych przypadkach o wiele łatwiej jest wykonać mnożenie niż zamienić to na dodawanie. Kto by miał czas i chęci zamienić 12×100 na dodawanie dwunastu setek… Jest jednak zastosowanie tej właściwości, która może Ci ułatwić życie!

Typowa tabliczka mnożenia nie pokaże nam wyniku 12×5. Co możemy zrobić w takim przypadku? Rozdzielić to na dodawanie! 

5+5+5+5+5+5+5+5+5+5+5+5

Dziesięć piątek (10×5) to 50

Dwie piątki natomiast to 10

50+10=60. Taki też jest wynik tego długiego dodawania.

Mnożenie a dzielenie

Dzielenie jest uznawana za działanie odwrotne do mnożenia. Ta informacja może się przydać w różnych zadaniach, z którymi nie dajesz sobie rady. Spójrzmy więc na przykład.

24:2

Wyniku tego dzielenia, niestety, nie mamy zapisanego w tabliczce mnożenia. Co z tym zrobić? Zastanówmy się toteż, ile 2 znajduje się w 24? Wiemy, że w 20 znajdziemy ich 10

2×10=20 albo 20:2=10

Została nam więc liczba 4 do całości. Ile 2 znajduje się w 4?

2×2=4 albo 4:2=2

Gdy zsumujemy te oba wyniki, to dojdziemy do wniosku, że w liczbie 24 znaleźć można aż 12 różnych 2. Jak widać, zamienienie tego trudnego dzielenie na mnożenie znacznie pomogło nam dojść do wyniku.

Zastosowanie w praktyce:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest