Dotychczas nie mieliśmy styczności z zadaniami dotyczącymi liczb ujemnych. Wszystkie przerobione zagadnienia dotyczyły liczb, które są większe, bądź równe zeru. Na tym etapie edukacji wymagane jest już jednak wprowadzenie oraz poznanie liczb ujemnych oraz działań, w których takie liczby występują – są to praktycznie takie same działania jak na liczbach dodatnich.
Co to jest liczba ujemna?
Liczba ujemna to liczba, która jest mniejsza od zera. Doskonale obrazuje to oś liczbowa.
Wszystkie liczby, które znajdują się na osi liczbowej po lewej stronie od zera są liczbami ujemnymi – każda taka liczba musi posiadać minus, który daje nam znać o tym, że dana liczba jest ujemna. Jeżeli wciąż sprawia Ci trudność wyobrażenie sobie liczb ujemnych, pomocny może okazać się przykład z życia codziennego. Z pewnością nie raz sprawdzałeś/aś temperaturę na termometrze – temperatura poniżej zera oznacza właśnie liczby ujemne.
Odpowiednie nazewnictwo liczb ujemnych
Liczby ujemne nazywamy w dość prosty sposób – wystarczy, że przed podaną liczbą wstawimy minus. I tak np. – 8 to minus osiem, -12 to minus trzynaście, a -3,5 to minus trzy i pół.
Porównywanie liczb ujemnych
Porównywanie liczb ujemnych jest całkowicie odwrotne od porównywania liczb dodatnich. Tutaj bowiem większa jest ta liczba, która znajduje się bliżej zera. Przykładowo -1 jest większe od -9.
Przykład I:
Która liczba jest większa: -3, czy – 5
-5 < -3, ponieważ -3 znajduje się bliżej zera
Przykład II:
Która liczba jest większa: -13, czy – 25
-25 < -13, ponieważ -13 znajduje się bliżej zera
Przykład III:
Która liczba jest większa: -4,5 czy – 4,3
-4,5 < -4,3, ponieważ -4,3 znajduje się bliżej zera
0 komentarzy