Gdzie n oznacza stopień pierwiastka, a stanowi liczbę, z której wyciągamy pierwiastek, a b jest wynikiem pierwiastka.
Uwaga: W przypadku pierwiastkowania drugiego stopnia, czyli wtedy, gdy n stanowi 2, nie musimy zapisywać stopnia pierwiastka, np. √4, √16, √25
Obliczanie pierwiastków
Obliczanie pierwiastków to działanie stanowiące odwrotność potęgowania. Wynik, który otrzymujemy w trakcie obliczania wartości pierwiastka, to po prostu liczba, która po podniesieniu do potęgi wskazanej przez stopień pierwiastka, da nam liczbę znajdującą się pod pierwiastkiem.
Przykład I: Oblicz: √4
W tym zadaniu mamy do czynienia z pierwiastkiem drugiego stopnia. Sprawdzamy więc jaka liczba podniesiona do kwadratu da nam 4.
22 = 4, więc √4 = 2
Przykład II: Oblicz √49.
72 = 49, więc √49 = 7
Uwaga: W trakcie obliczania pierwiastków o parzystych stopniach zawsze otrzymamy wynik nieujemny. Tylko w przypadku obliczania pierwiastków o nieparzystych stopniach możemy otrzymać wynik ujemny.
Przykład III:
∛27
33=27, więc
∛27=3
Pamiętaj: Nie wszystkie pierwiastki da się obliczyć. Czasem może się zdarzyć, że dany pierwiastek musi pozostać w swojej postaci, np. √4, √11, √13.
Pierwiastek kwadratowy i sześcienny
Mianem pierwiastka kwadratowego określamy taki pierwiastek, którego stopień wynosi 2, np. √16, √25, √36. Z kolei mianem pierwiastka sześciennego określamy taki pierwiastek, którego stopień wynosi 3.
0 komentarzy