EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Pomysły na zabawę sensoryczną i zabawki sensoryczne dla niemowląt

Gdy dziecko doświadczy różnych dźwięków, zapachów i faktur jakie się koło niego znajdują, zacznie bardziej aktywnie obserwować świat wokół niego. Nie zdążysz się obejrzeć, a Twoje dziecko będzie ściskało, sięgało, czołgało się i przemieszczało w kierunku wszystkiego, co wzbudza jego zainteresowanie. 

Używaj zdjęć o wysokim kontraście. Czarno-białe kontrastowe kształty mogą być korzystne dla noworodków. Możesz powiesić je nad brzuszkiem dziecka, aby przyspieszyć rozwój nerwu wzrokowego. Pamiętaj jednak aby nie trwało to zbyt długo kilka minut takiej aktywności wystarczy. Pamiętaj też aby nie wieszać ich za blisko dziecka, aby nie chwyciło ich rączkami.

Idź na spacer. Wybierz się na spacer po okolicy, zatrzymując się, aby obserwować śpiew ptaków, piękne kolorowe kwiaty lub po prostu poczuć powiew wiatru. Idąc, mów dziecku takie rzeczy jak: „Jaki śliczny czerwony kwiat” lub „To chłodne powietrze jest przyjemne!” Pomysły na zabawę sensoryczną i zabawki sensoryczne dla niemowląt 1

Na macie do zabawy spróbuj poleżeć z dzieckiem trochę na brzuszku. Czas na brzuszku można przekształcić w doświadczenie zmysłowe, rozkładając koło dziecka jeden albo dwa przedmioty, które mogą go zaciekawić.

Nawiążmy kontakt. Eksploruj różne tekstury, opisując je dziecku: „Futerko jest takie miękkie, broda tatusia szorstka, trawa jest wilgotna…”.

Zapewnij zabawki, które wydają dźwięki jednak miłe dla ucha. Zabawki sensoryczne, które piszczą, grzechoczą lub ćwierkają po dotknięciu lub potrząsaniu, prawdopodobnie wzbudzą zainteresowanie Twojego dziecka w wieku około 4 miesięcy. Zapewnij ich różnorodność, aby mogło doświadczyć różnych dźwięków. Jednak pamiętaj, że mają być to miłe dźwięki, aby nie męczyły ucha zarówno Twojego jak i dziecka. 

Pozwól dziecku na gryzienie. Niemowlęta uczą się, wkładając rzeczy do ust, więc upewnij się, że przedmioty koło dziecka są czyste i bezpieczne, aby mogło ich dotykać i pogryźć.

Baw się w wannie. Wrzuć kilka pływających zabawek, gdy Twoje dziecko jest już siedzące. Będzie lubiło patrzeć, jak poruszają się w reakcji na jego uderzanie.

Rozważ użycie torebki sensorycznej. Wypełnij torbę zamykaną na żyłkę lub suwak rzeczami, takimi jak krem do golenia lub żel do włosów. Zaklej torbę mocną, solidną taśmą i pozwól dziecku ściskać. Możesz też do żelu dołożyć kolorowe pompony, brokatowe obrazki. Jednak nie zostawiaj dziecka bez nadzoru.

Zamień zwykłe przedmioty domowe w zabawki sensoryczne. Najprawdopodobniej widziałeś, jak twoje dziecko bawi się najbardziej podstawowymi „rzeczami”, takimi jak rolka po papierze toaletowym, garnek i łyżka lub słomki. Ty i Twoje dziecko możecie się świetnie bawić, korzystając z przedmiotów, które już posiadacie w domu. Nasyp do plastikowej butelki surowy ryż, zakręć zakrętkę i kolejna zabawka gotowa.Pomysły na zabawę sensoryczną i zabawki sensoryczne dla niemowląt 2

Stwórzcie razem tablicę sensoryczną lub kosz sensoryczny. Zbierz różne przedmioty z całego domu, które mogą stymulować zmysły, upewnij się że są bezpieczne w użyciu. Przymocuj je do dużego kawałka kartonu lub umieść je w koszu. 

Pozwól dziecku poczuć i bawić się różnymi teksturami. Zadawaj pytania dotyczące eksploracji sensorycznej Twojego dziecka. Stwórz dialog, w którym Twoje dziecko jest zachęcane do używania terminów opisowych. Na przykład zadaj te pytania: 

  • Jak to jest?
  • Jak to wygląda?
  • Jaki ma zapach? 
  • Jaki dźwięk wydaje?
  • Jak to smakuje? 

Gładkie, śliskie, zimne, puchate to tylko niektóre z ekscytujących przymiotników, których Twoje dziecko może się dotknąć i poznać, bawiąc się tablicą sensoryczną. 

Pomóż dziecku rozwijać zmysły, jednocześnie pielęgnując jego zdolności językowe. Więc następnym razem, gdy zauważysz, że twoje dziecko bawi się przypadkowymi przedmiotami, zachęcaj je, dostosowując przestrzeń pod dziecko.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *