10 korzyści z zabawy sensorycznej dla rozwoju Twojego dziecka

Zaangażowanie zmysłów Twojego dziecka czyni cuda dla jego rozwoju. 

Zastanawiasz się jakie są korzyści dla rozwoju Twojego dziecka podczas zabawy sensorycznej? Jak myślisz w jakim wieku możemy rozpocząć zabawę sensoryczną? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Niemowlęta i ich zmysły 

Dzieci wykorzystują swoje zmysły do odkrywania i rozumienia otaczającego ich świata od narodzin do wczesnego dzieciństwa. Osiągają to poprzez dotyk, smak, zapach, wzrok, ruch i słuch. 

Kiedy dzieci i dorośli używają swoich zmysłów, uczą się. Wiele z naszych wspomnień dotyczy jednego lub więcej naszych zmysłów, tak jak na przykład zapach ogniska w nocy lub piosenka, którą słuchałeś ze swoim przyjacielem z dzieciństwa. 

Kiedy Twój nos i uszy są wyzwalane przez te znajome zapachy i dźwięki, Twój mózg tworzy wspomnienie tych wyjątkowych doświadczeń. 

Nasze mózgi składają się z ogromnej ilości zwojów mózgowych, zwanych neuronami, oraz połączeń między nimi, zwanych synapsami. Pierwsze trzy lata życia dziecka mają kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu. Podczas gdy mózg niemowlęcia po urodzeniu ma około 50 bilionów synaps, mózg trzylatka wynosi już 1000 bilionów. 

Jak więc rodzice mogą zapewnić zdrowy rozwój mózgu swoich dzieci? 

Zaangażuj zmysły! Zabawa sensoryczna to jeden z wielu sposobów, w jaki możesz pomóc swojemu noworodkowi w osiągnięciu rozwoju mózgu już w jak młodym wieku! 

Zabawa sensoryczna 

Zabawa sensoryczna odnosi się do czynności, które angażują zmysły dzieci, takie jak dotyk, węch, smak, ruch, równowaga, wzrok i słuch. 

Zajęcia sensoryczne zachęcają dzieci do wykorzystywania procesów naukowych podczas zabawy, tworzenia, nauki i odkrywania najbliższego otoczenia. Aktywności sensoryczne pozwalają dzieciom dostroić swoje progi dla różnych informacji sensorycznych, pomagając mózgowi w rozwijaniu silniejszych połączeń w celu przetwarzania i reagowania na informacje sensoryczne. 

Gdy dziecko zyskuje zaufanie i zrozumienie dla tej nowej informacji, w mózgu tworzą się pozytywne połączenia nerwowe, co wskazuje, że można się z nim bezpiecznie zetknąć.

10 korzyści z zabawy sensorycznej dla rozwoju Twojego dziecka

Dlaczego zabawa sensoryczna jest ważna? 

Zapewnienie dzieciom możliwości aktywnego wykorzystywania zmysłów podczas odkrywania świata poprzez „zabawę sensoryczną” ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu, ponieważ pomaga w tworzeniu połączeń nerwowych w obwodach mózgowych. 

Poprawia to zdolność dziecka do wykonywania trudniejszych zadań związanych z nauką i sprzyja rozwojowi poznawczemu, językowemu, motoryce dużej, interakcji społecznej i umiejętności rozwiązywania problemów. 

Korzyści z zabawy sensorycznej 

Poniżej przedstawiamy niektóre korzyści płynące z zabawy sensorycznej dla rozwoju Twojego dziecka: 

1. Pomaga w procesie poznawczym.
Stymulacja sensoryczna dla niemowląt jest niezbędna dla rozwoju mózgu, dlatego ważna  jest zabawa sensoryczna. Może pomóc wzmocnić synapsy i funkcje czuciowe. 

Synapsy w mózgu są dodawane lub usuwane poprzez doświadczenia życiowe. Aby ich mózgi mogły rozwinąć odpowiednie zdolności przetwarzania sensorycznego, ważne jest, aby wystawiać dzieci na różne doświadczenia zmysłowe. 

Wiele z tych zmysłów rozwija się najlepiej (jeśli nie wyłącznie) w okresie znanym jako okres krytyczny. Odkryto, że większość przełomowych momentów istnieje we wczesnych latach poporodowych, dlatego zabawa sensoryczna jest tak ważna dla małych dzieci. 

2. Zajęcia sensoryczne pomagają poszerzyć wiedzę. 

Każde użycie materiału sensorycznego wspiera innowacje i eksperymenty poprzez zapewnienie praktycznego, samodzielnego, skoncentrowanego na sobie centrum zabawy. Ta strategia przemawia do dzieci o różnych gustach uczenia się i rozumowania. 

3. Rozwija i poprawia pamięć Twojego dziecka. 

Naukowcy zdefiniowali zmysł węchu jako jedno z najsilniejszych ogniw łączących zmysł i pamięć. Inne badania łączące pamięć i zmysły wskazują, że nasze wspomnienia są rozmieszczone w mózgu w regionach czuciowych. Umożliwienie dziecku korzystania z wielu zmysłów podczas wykonania zadania pozwala mu nauczyć się znacznie więcej poprzez doświadczenia. 

10 korzyści z zabawy sensorycznej dla rozwoju Twojego dziecka

4. Zachęca do rozwoju dużej i małej motoryki. 

Zabawa sensoryczna pozwala dzieciom poruszać się i bawić na różne sposoby, często powtarzanymi ruchami. 

5. Promuje rozwiązywanie problemów, kreatywność i eksplorację. 

Zgniatanie, nalewanie, ciągnięcie, stukanie, pocieranie, wąchanie, pchanie, słuchanie, łączenie, przenoszenie to czynności, które są bardzo lubiane przez dzieci. 

6. Zachęca do spokoju i uczy samoregulacji. 

Dzieci, które angażują się w zabawy sensoryczne, są często pochłonięte swoimi zajęciami. Obraz i głośność bąbelków oraz wody rozpraszają dzieci, co służy rozwijaniu świadomości, podobnie jak używanie świec zapachowych do tworzenia kojącego krajobrazu zapachowego. 

Co więcej, czynności sensoryczne, takie jak zanurzanie rąk w ryżu lub nalewanie wody do kubka, mogą odwrócić uwagę i uspokoić dziecko, które czuje się nadmiernie pobudzone lub niespokojne, pomagając mu również budować umiejętności samoregulacji. 

7. Pomaga w rozwoju języka. 

Dzieci uczą się myśleć, czuć i odnosić się do otoczenia i rzeczy poprzez widzenie, słyszenie, dotykanie, smakowanie i wąchanie. Nauka i język, zwłaszcza słowa opisowe, są stymulowane jednocześnie przez zaangażowanie kilku zmysłów. Opowiadaj podczas zabawy co robicie, w ten sposób dziecko pogłębia zasób słownictwa.

8. Pomaga w adaptacji do nowych środowisk. 

Gdy Twoje dziecko brudzi się podczas zabawy, przykryj podłogę lub powierzchnie stołu folią, albo ceratą. Zlewozmywak łazienkowy lub kuchenny to świetne miejsce na brudną zabawę, zwłaszcza gdy w grę wchodzą farby lub woda. Pojemniki i pudełka sensoryczne mogą pomóc w zachowaniu względnego porządku. 

9. Zachęca do myślenia naukowego.
Zabawa sensoryczna obejmuje badania, kreatywność, badania hipotetyczne, a także pomaga dziecku zaangażować zmysły podczas nowych doświadczeń. 10 korzyści z zabawy sensorycznej dla rozwoju Twojego dziecka

10. Zapewnia przyjemne doznania. 

Zmysły różnią się od siebie. Dzieci są w stanie codziennie uczyć się nowych rzeczy o sobie i swoim świecie dzięki tworzeniu nieograniczonych możliwości jakie dają im doznania sensoryczne. 

Krótkie podsumowanie:

Kiedy pięknego dnia zauważysz bałagan na podłodze, ponieważ Twoje dziecko zaczęło bawić się różnymi przedmiotami jak: papier toaletowy porwany na drobne kawałki, rozsypany ryż, albo powyjmowane garnki i łyżki postaraj się dostosować przestrzeń do dziecka i pozwól mu odkrywać świat, podążaj za instynktem dziecka. To jest najlepsze co możesz dla niego zrobić. 

My ze swojej strony serdecznie polecamy zabawę masami zarówno jadalnymi dla maluszków jak i dla trochę starszych dzieci. Znajdziesz tu mnóstwo fantastycznych przepisów na masy plastyczne i sensoryczne dla dzieci.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać: