EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Ułamki dziesiętne najłatwiej mnoży się za pomocą sposobu pisemnego – obliczenia pamięciowe mogą przysporzyć wiele trudności. W trakcie tych obliczeń nie musimy pamiętać o prawidłowym umiejscowieniu przecinków – nie muszą one znajdować się w tym samym rzędzie. Wystarczy, że zapiszemy dane ułamki pod sobą – ostatnie ich cyfry muszą się pokrywać. Prawidłowy zapis mnożenia ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym widnieje poniżej.

Przykład I:

Oblicz: 1,56 x 2,3

Mnożenie ułamków dziesiętnych 1

Po prawidłowym zapisaniu działania możemy przejść do jego rozwiązywania. Ułamki mnożymy dokładnie tak samo, jak gdybyśmy mnożyli liczby całkowite.

Mnożenie ułamków dziesiętnych 2

W tym momencie pojawia się następujące pytanie: Gdzie powinniśmy postawić przecinek tak, aby otrzymać prawidłowy wynik? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – obliczamy ile cyfr po przecinku ma mnożna ( 2 ) i ile cyfr po przecinku ma mnożnik ( 1 ). Suma tych cyfr ( 3 ) mówi nam ile cyfr po przecinku ma otrzymany iloraz – wstawiamy przecinek tak, aby po przecinku znajdowały się 3 cyfry.

1,56 x 2,3 = 3,588

Przykład II:

Oblicz: 7,15 x 2,32

Mnożenie ułamków dziesiętnych 3

7,15 x 2,32 = 16,588

Zastosowanie w praktyce, czyli ćwiczenia:

Dzielenie ułamków dziesiętnych wymaga znajomości dzielenia pisemnego liczb naturalnych. Dzielenie polega na przesuwaniu przecinków w obu liczbach tak, aby dzielna zamieniła się w liczbę naturalną. Dopiero potem przystępujemy do dzielenia. Taki quiz online zadedykowaliśmy specjalnie uczniom klasy piątej szkoły podstawowej. Mamy nadzieję, że rozwiązując ten test interaktywny, pomoże Ci to w utrwaleniu wiadomości i, że na sprawdzianie otrzymasz pozytywną ocenę. Po udzieleniu odpowiedzi od razu pojawi się informacja, na temat tego ile z nich zostało poprawnie wpisanych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile jeszcze czasu powinieneś poświęcić na naukę. Jeżeli wszystko zostanie rozwiązane prawidłowo, to znak, że nie masz czego się obawiać! Zachęcamy do skorzystania z naszych innych quizów na ułamki dziesiętne  znajdujących się na stronie internetowej EduZabawy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *