EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

 Matematyka to nie tylko liczby, ale i wyrażenia, które mogą przysparzać nieco kłopotu. Poznajmy więc zwroty „ile razy więcej” oraz „ile razy mniej”, na poniższych przykładach. Zobaczycie, w jakich zadaniach możecie się spotkać z takimi pojęciami i poznacie możliwości rozwiązania tak by uniknąć błędów. 

Przykład 

Zosia, Krzyś i Marysia prześcigali się w zbieraniu jak największej ilości muszelek na plaży. Krzyś zebrał 70 muszelek, Marysia dwa razy więcej Krzysia, a Zosi udało się zebrać dwa razy mniej od Krzysia. Spróbujmy obliczyć, ile każde dziecko zebrało muszelek. 

Wiemy na pewno, że Krzyś ma 70 muszelek. Marysia ma „dwa razy więcej” od Krzysia. Zosia ma „dwa razy mniej” od Krzysia. Jak obliczyć ilość muszelek każdego dziecka za pomocą tych zwrotów? 

Zobaczcie, jak zapisać takie równania:

  • „dwa razy więcej” oznacza mnożenie, zatem musimy pomnożyć muszelki zebrane przez Krzysia przez 2, w ten sposób otrzymamy ilość muszelek zebranych przez Marysię 

70×2=140

  • „dwa razy mniej” oznacza dzielenie, zatem musimy podzielić muszelki zebrane przez Krzysia przez 2, w ten sposób otrzymamy ilość muszelek zebranych przez Zosię. 

70:2=35

Jak widzicie to nic trudnego. Teraz czas na sprawdzenie się w poniższym zadaniu. 

Zadanie:

Wiemy, że Jackowi udało się zebrać 10 razy więcej jabłek od Marka. Czy prawdziwym stwierdzeniem jest, że Marek zebrał 10 razy mniej pieniędzy od Tomka? 

Odpowiedź

Tak. W powyższym zadaniu mamy przykład odwróconego opisania tego samego zjawiska. Jacek ma 10 razy więcej od Marka, a zatem analogicznie Marek ma 10 razy mniej od Jacka. Podczas rozwiązywania takich zadań trzeba być uważnym, żeby nie pomylić odpowiednich relacji, kto ma mniej a kto więcej. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest