Zajęcia rozpoczynają się od wprowadzenia w temat praw dziecka, gdzie w formie zabawy dzieci poznają swoje podstawowe uprawnienia. Tworzenie kreatywnych prac plastycznych, podczas których maluchy wyrażają swoje myśli i uczucia na temat tego, co dla nich znaczą ich prawa.
Scenariusz zajęć dla 6-latków na Dzień Praw Dziecka
Temat zajęć: „Prawa naszych dzieci – co każde dziecko wiedzieć powinno!”
Cele ogólne:
– Poznanie przez dzieci podstawowych praw wynikających z Konwencji o Prawach Dziecka.
– Uświadomienie dzieciom, że prawa te przysługują wszystkim dzieciom na całym świecie.
Cele szczegółowe:
– Dzieci potrafią wymienić co najmniej trzy prawa dziecka.
– Dzieci rozumieją, że prawa te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, miłości i możliwości rozwoju.
– Dzieci potrafią wskazać przykłady sytuacji, w których korzystają ze swoich praw.
Metody pracy:
– Opowiadanie
– Zabawy ruchowe
– Dyskusja
– Prace plastyczne
Środki dydaktyczne:
– Ilustracje przedstawiające prawa dziecka
– Duży arkusz papieru do tworzenia „Drzewa Praw Dziecka”
– Kredki, farby i inne materiały plastyczne
– Muzyka do zabaw ruchowych
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa wprowadzająca (5 minut)
– Zapytaj dzieci, czy wiedzą, że mają swoje prawa i co to oznacza.
– Wyjaśnij, że Dzień Praw Dziecka to szczególny dzień, kiedy pamiętamy o ważnych prawach, które mają wszystkie dzieci na świecie. – Polecamy naszą prezentację
2. „Co to są prawa?” (10 minut)
– Przeprowadź krótką rozmowę na temat tego, czym są prawa i dlaczego są ważne.
– Podaj proste przykłady praw, takie jak prawo do zabawy, nauki czy bycia wysłuchanym.
3. Zabawa ruchowa „Prawa w akcji” (15 minut)
– Zaproponuj dzieciom zabawę, w której będą przedstawiać różne prawa poprzez ruch.
– Nauczyciel wypowiada prawo, a dzieci na sygnał przedstawiają je poprzez odpowiednią akcję (np. prawo do edukacji – udają, że piszą, prawo do odpoczynku – kładą się i udają, że śpią).
4. Prace plastyczne „Drzewo Praw Dziecka” (20 minut)
– Każde dziecko otrzymuje kontur dłoni na kartce, na której maluje lub pisze prawo, które uważa za ważne.
– Gotowe „liście” są przyklejane do dużej kartki, tworząc „Drzewo Praw Dziecka”.
5. Dyskusja i przykłady z życia (10 minut)
– Rozmowa o tym, jak dzieci korzystają ze swoich praw w codziennym życiu.
– Dzieci mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, kiedy czuły, że ich prawa były respektowane.
6. Podsumowanie (10 minut)
– Wspólne przypomnienie i nazwanie praw, które dzieci poznawały podczas zajęć.
– Omówienie, jak ważne jest, aby każde dziecko na świecie miało zapewnione te prawa.
7. Zakończenie (5 minut)
– Zabawa „Prawa Dziecka Bingo”, gdzie dzieci otrzymują karty z różnymi prawami i odhaczają je, gdy nauczyciel je wymienia.
– Pożegnanie i wręczenie każdemu dziecku małego certyfikatu uczestnictwa w zajęciach na temat Praw Dziecka.
Zajęcia te powinny być przeprowadzone w atmosferze szacunku i akceptacji dla różnych doświadczeń dzieci. Ważne jest, aby nauczyciel dostosował poziom trudności zadań do możliwości grupy i był otwarty
0 komentarzy