EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Jak pomóc dziecku w okresie adaptacyjnym do przedszkola? Nad czym popracować, a czego należy unikać.

O tym co rodzicie powinni wiedzieć o adaptacji i jak ona przebiega możecie przeczytać tu.

Zasady udanej adaptacji 

Zasada 1. Postaraj się poznać wcześniej pracowników przedszkola i zapoznaj się z planem dnia przedszkolaka.

Zasada 2. Adaptacja dzieci do przedszkola najlepiej gdyby odbywała się w okresie zimowym lub letnim, aby zmniejszyć ryzyko chorób zakaźnych.

Zasada 3. Szczepienia, badania lekarskie i inne wizyty u lekarza powinny odbyć się bezwzględnie przed rozpoczęciem przedszkola przez dziecko.

Zasada 4. Na początek byłoby fajnie gdyby dziecko mogło pozostawać w przedszkolu przez 1-2 Jak pomóc dziecku w okresie adaptacyjnym do przedszkola? Nad czym popracować, a czego należy unikać. 1godziny.

Zasada 5. Konieczne jest stopniowe wydłużanie czasu pobytu dziecka w przedszkolu, z uwzględnieniem zaleceń nauczyciela.

Zasada 6. Jeśli dziecko jest chore, mama lub tata muszą zostać z nimi w domu. Wyspie nieodpowiedzialne jest przyprowadzanie chorego dziecka do żłobka czy przedszkola.

Zasada 7. Rodzice powinni porozmawiać z  nauczycielem o wszystkich szczegółach zachowania dziecka, jego nawykach i preferencjach.

Zasada 8. Odbierając dziecko z przedszkola, koniecznie zapytaj nauczyciela, jak dziecko zachowywało się w ciągu dnia. 

Jeśli rodzice będą się trzymać tych zasad, znacznie ułatwią okres adaptacji dziecka do przedszkola. 

Powinieneś wcześniej zacząć przygotowywać dziecko do przedszkola. Pokaż dziecku budynek przedszkola i wskaż okna, w których odbywać się będą jego zajęcia oraz nie zapomnij pokazać mu placu zabaw. Poznaj nauczycieli. Nie jest źle, jeśli dziecko uczy się ich imion przed pierwszym dniem. Zwróć uwagę syna lub córki na to, że wszyscy rodzice odbierają swoje dzieci i nikt nie zostaje na noc. 

Im więcej dziecko będzie wiedziało, o swoim przedszkolu, tym łatwiej będzie mu w okresie adaptacji. Zdolność dziecka do skutecznej adaptacji będzie w dużej mierze zależeć od nastawienia rodziców.

Im spokojniej opiekunowie mówią o rozpoczęciu przygody z przedszkolem, tym pewniej dziecko będzie się czuło w nieznanym środowisku. 

Pamiętaj aby popracować z dzieckiem nad umiejętnościami samoobsługi. Postaraj się dać dziecku większą niezależność, poczuje wtedy większą pewność.
Zwróć uwagę na rozwój umiejętności komunikacyjnych Twojego dziecka.  Dziecko powinno umieć komunikować się nie tylko z innymi dziećmi, ale także z dorosłymi. Potrenuj te umiejętności podczas odwiedzania znajomych, na placu zabaw i podczas wycieczek do dalszej i bliższej rodziny. 

W okresie adaptacji dziecko nie powinno odczuwać dodatkowego stresu, więc jeśli to tylko możliwe postaraj się nie wprowadzać innych ważnych zmian w życiu swojego przedszkolaka w tym okresie.

W okresie adaptacji wzrasta wrażliwość dziecka na wszelkie zewnętrzne wpływy. Dodatkowo ich organizm nie zawsze radzi sobie ze stresem psychicznym. Choroba jest mechanizmem ochronnym organizmu, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Chore dziecko pozostaje w domu w znajomym środowisku.

Istnieją specjalne bajki i historyjki terapeutyczne, które ułatwiają dziecku przystosowanie się do przedszkola. Przeczytaj je wieczorem dziecku, przyda się też oglądanie bajek i zdjęć mamy i taty z przedszkola.
Nie zapominaj, że po długiej przerwie (na przykład z powodu choroby) proces adaptacji dziecka rozpoczyna się od nowa. Oznacza to, że mogą powrócą problemy takie jakie miały miejsce na początku adaptacji.

Jak pomóc dziecku w okresie adaptacyjnym do przedszkola? Nad czym popracować, a czego należy unikać. 2

Czego nie zaleca się na etapie adaptacji? 

  1. Nigdy nie wychodź z przedszkola bez pożegnania się z dzieckiem!
  2. Nie krzycz na dziecko kiedy mówi Ci, że nie chce zostać w przedszkolu.
  3. Postaraj się nie zostawiać dziecka na cały dzień w przedszkolu kiedy miało od niego dłuższą przerwę (np. choroba).
  4. Nie mów negatywnie o nauczycielach i przedszkolu w obecności dziecka. 
  1. Nie okłamuj dziecka mówiąc, że niedługo je odbierzesz, jeśli planujesz to zrobić dopiero wieczorem.
  1. Nie przyprowadzaj chorego dziecka do przedszkola.
  1. „Przekupywanie” dziecka słodyczami i zabawkami w zamian za uczęszczanie do przedszkola to również nie jest najlepsze rozwiązanie.

Jak pożegnać się z dzieckiem w przedszkolu?

Aby dziecko mogło pożegnać się z Tobą i łatwo wejść w interakcje z rówieśnikami, postępuj zgodnie z prostymi zaleceniami poniżej: 

  • przygotuj dziecko z wyprzedzeniem na myśl, że będzie musiało codziennie chodzić do przedszkola, gdy mama i tata są w pracy;
  • w drodze do przedszkola powiedz dziecku, jak dobry będzie to dzień, w jakie ciekawe gry będą Jak pomóc dziecku w okresie adaptacyjnym do przedszkola? Nad czym popracować, a czego należy unikać. 3się tam bawić, jakie pyszne jedzenie będzie serwowane itp.; 
  • wymyśl własny rytuał pożegnania się z dzieckiem. Może to być pocałunek w policzek i dotyk dłoni lub krótki wiersz. Najważniejsze jest, aby zawsze trzymać się tego podczas rozstania z synem lub córką, nie tylko w przedszkolu, ale także w domu;
  • Jeśli to możliwe pozwól dziecku zabrać ze sobą ulubioną zabawkę. Pod nieobecność mamy albo taty będą znacznie spokojniejsi, jeśli w pobliżu znajdzie się ukochana przytulanka
  • kontroluj swoje emocje. Wszystkie Twoje zmartwienia i obawy z pewnością zostaną zauważone przez dziecko.
  • wyraźnie poinformuj dziecko, kiedy wrócisz: po południu, po drzemce lub po obiadku, aby nie miało fałszywych oczekiwań. 

Drodzy rodzice, nie zapominajcie, że kluczem do udanej adaptacji dziecka do przedszkola jest odpowiednie przygotowanie, wiedza psychologiczna rodziców, a także atmosfera komfortu i dobrego samopoczucia w rodzinie. 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest