Po czym poznać, że Twoje dziecko jest gotowe na przedszkole / szkołę?  (10 oznak)

Dzieci rozpoczynające edukację w przedszkolu z solidną przygotowaniem będą miały znacznie łatwiejszy okres adaptacyjny. 

Nie muszą wiedzieć wszystkiego, ale znajomość tych 10 ważnych rzeczy pomoże im przejść ten początkowy etap z mniejszym stresem. Rozpoczęcie przedszkola jest ekscytującym i ważnym momentem w życiu każdego rodzica oraz dziecka! Rodzice naturalnie chcą, aby ich dzieci miały wspaniałe pierwsze doświadczenie. Przed dziećmi sporo nauki np. jak funkcjonować w grupie 20 – 25 przedszkolaków, jak jeść śniadanie, podwieczorek czy obiad, lekcje muzyki, rytmiki, jak bawić się z innymi dziećmi i tak dalej. Podczas gdy nauczyciele z pewnością nie oczekują, że dzieci przyjdą do szkoły, mając już te umiejętności. Pierwsze kilka tygodni będzie dużo łatwiejsze, jeśli dziecko będzie miało solidne podstawy.

Uczniowie wchodzący do przedszkola powinni być w stanie:

  1. Zwerbalizować pragnienia i potrzeby. Dzieci, które witają się nawzajem „cześć”, które proszą swoich nauczycieli o to, czego potrzebują.
  2. Zapisywać swoje imię od lewej do prawej z pierwszą wielką literą i resztą małymi literami. Albo będą w stanie napisać jakąś formę swojego imienia, która jest rozpoznawalna dla nauczyciela. 
  3. Obchodzić się z książką. Nie mam na myśli czytania jej, ale raczej trzymanie jej we właściwym kierunku, obracać strony i znaleźć tekst. Jedynym sposobem na nauczenie dziecka tej umiejętności jest czytanie dziecku każdego dnia.
  4. Ubierać się. Przedszkolaki powinny umieć ubrać się w kurteczkę, założyć buty oraz spodnie. Jeśli Twoje dziecko nie opanowało wiązania butów na początku roku, nie panikuj! Ćwicz, ale pamiętaj, aby wysłać go do przedszkola / szkoły w butach z rzepami (lub czymś podobnym).
  5. Skorzystać z toalety. Nauczyciele przedszkola prawdopodobnie nie będą w stanie  towarzyszyć swoim uczniom w łazience. Uczniowie muszą być w stanie poradzić sobie z własnymi spodniami (nie zakładam dziecku kombinezonu lub ogrodniczek), wytrzeć się i umyć ręce.  Zacznij ćwiczyć w wieku 4 lat. To ważne.
  6. Używać nożyczek, kleju i kredek. W przedszkolu jest dużo kolorów, wycinania i wklejania. Dzieci, które już wiedzą, jak korzystać z przyborów szkolnych na początku roku mają dużo łatwiej.
  7. Zidentyfikować niektóre litery i dźwięki liter. Najlepiej zacząć od liter ich imienia, Pomocne jest, jeśli wiedzą również, że litery wydają dźwięki, ale nie jest to konieczne.
  8. Liczyć do 10. Przedszkolak powinno być w stanie policzyć po kolei do 10, a także być w stanie policzyć zbiory przedmiotów (np. 4 ciasteczka).
  9. Znać rymowanki. Graj z dzieckiem w rymowanki słowne. Śpiewaj rymowanki i piosenki rymowane. Czytaj książki, które mają rymy.
  10. Zapanować nad lekiem separacyjnym. Jest on bardzo powszechny wśród dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z edukacją. Przedszkolaki, które świetnie czują się w nowym otoczeniu będą dużo bardziej szczęśliwcze.Jak myślisz, jakie są podstawowe umiejętności, które muszą posiadać przedszkolaki?  Jeśli jesteś nauczycielem przedszkola, co chcesz, aby Twoi podopieczni byli w stanie zrobić?