EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Odejmowanie liczb sposobem pisemnym stanowi bardzo duże ułatwienie w trakcie obliczania działań oraz jest zbliżone do dodawania sposobem pisemnym. Odejmowane liczby zapisujemy tak samo jak przy dodawaniu – musimy jednak pamiętać o nieprzemienności odejmowania. Najpierw zapisujemy odjemną, a pod nią odjemnik w odpowiedni sposób – jedności pod jednościami, dziesiątki pod dziesiątkami, setki pod setkami itd.

Przykład I:

Wykonaj następujące działanie: 374 – 233

Odejmowanie sposobem pisemnym 1

Odejmowanie rozpoczynamy od prawej strony – najpierw odejmujemy jedności, czyli 4 i 3. Otrzymany wynik ( 1 ) wpisujemy pod kreską, w miejscu, które odpowiada jednościom. Następnie przechodzimy do dziesiątek – odejmujemy 7 i 3, a uzyskany wynik ( 4 ) zapisujemy pod kreską w miejscu, które odpowiada dziesiątkom. To samo robimy z setkami – odejmujemy od siebie 3 i 2, a uzyskany wynik ( 1 ) zapisujemy pod kreską, w miejscu, które odpowiada setkom. Liczba, która widnieje pod kreską to wynik odejmowania – 141.

Przykład II:

Wykonaj następujące działanie: 782 – 126

Odejmowanie sposobem pisemnym 2

Powyższy przykład jest trochę trudniejszy, ponieważ odejmując od siebie jedności musimy od 2 odjąć 6. W tym przypadku pomocne nam będą dziesiątki – pożyczamy od nich jedną dziesiątkę którą następnie dodajemy do jedności – zamiast 2 otrzymujemy 12. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby z rzędu dziesiątek usunąć jedną dziesiątkę – zamiast 8 będziemy mieć7. Liczby te zapisujemy na samej górze w odpowiednim rzędzie. Po tych zabiegach możemy przejść do odejmowania.

Odejmowanie rozpoczynamy od prawej strony – od 12 odejmujemy 6. Otrzymany wynik ( 6 ) wpisujemy pod kreską, w miejscu, które odpowiada jednościom. Następnie przechodzimy do dziesiątek – odejmujemy 7 i 2, a uzyskany wynik ( 5 ) zapisujemy pod kreską w miejscu, które odpowiada dziesiątkom. Na koniec zostały nam setki – odejmujemy od siebie 7 i 1, a uzyskany wynik ( 6 ) zapisujemy pod kreską, w miejscu, które odpowiada setkom. Liczba, która widnieje pod kreską to wynik odejmowania – 656.

Sprawdzenie:

Jeżeli będziesz niepewny co do otrzymanej różnicy możesz sprawdzić wynik. Wiemy już dobrze, że odejmowanie to odwrotność dodawania. Skoro więc 782 -126 daje nam 656 to 656 + 126 musi nam dać 782. Sprawdzenia możesz dokonać przy użyciu dodawania pisemnego.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest