EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Mnożenie sposobem pisemnym pozwala nam w łatwy sposób obliczyć działania, których nie znajdziemy w tabliczce mnożenia.

Przykład I:

Wykonaj następujące działanie: 238 x 3 Zapis mnożenia pisemnego wygląda następująco:

Mnożenie sposobem pisemnym 1

Na samej górze zapisujemy większy czynnik, a pod nim mniejszy. Ważne jest, aby tak jak przy dodawaniu i odejmowaniu jedności, dziesiątki i setki zapisać w odpowiednim rzędzie. Po stworzeniu poprawnego zapisu możemy przejść do mnożenia.

Mnożenie sposobem pisemnym 2

 

Mnożenie rozpoczynamy od jedności – mnożymy 8 i 4, a otrzymany wynik ( 32 ) zapisujemy pod kreską, pamiętając, żeby zarówno jedności, jak i dziesiątki były na odpowiednim miejscu. Następnie przechodzimy do dziesiątek – mnożymy 30 i 4, a a otrzymany wynik ( 120 ) zapisujemy w słupku pod liczbą 32. Zostały nam setki – mnożymy 200 i 4, a otrzymany iloczyn ( 800 ) zapisujemy pod uzyskanymi wcześniej wynikami. Cały czas musimy pamiętać, aby umieszczać jedności, dziesiątki i setki w odpowiednim miejscu. Na koniec dodajemy do siebie otrzymane iloczyny – tym sposobem otrzymujemy wynik mnożenia, czyli 952.

 

Przykład II:

Wykonaj następujące działanie: 142 x 4
W tym przykładzie poznamy trochę inny sposób wykonywania mnożenia pisemnego.
Zaczynamy od zapisania działania w ten sam sposób jak powyżej.

Mnożenie sposobem pisemnym 3

Rozwiązywanie działania rozpoczynamy od prawej strony – najpierw mnożymy jedności ( 2 x 4 ), a otrzymany wynik, czyli 8 wpisujemy pod kreską. Następnie przechodzimy do dziesiątek – mnożymy 4 i 4, a otrzymany wynik ( 16 ) zapisujemy pod kreską – zostawiamy jednak wolne miejsce w rzędzie jedności. Zostały nam już tylko setki – mnożymy 1 x 4, a otrzymany wynik ( 4 ) wpisujemy pod kreską. Tym razem musimy jednak pamiętać o pozostawieniu wolnych miejsc w rzędzie jedności i dziesiątek. Uzyskane liczby dodajemy do siebie pisemnie. Wynik dodawania ( 568 ) jest równocześnie wynikiem mnożenia.

Podany sposób może wydawać się trudniejszy, jednakże różnie się on od pierwszego tylko tym, że pozostawiamy puste miejsca, w które wcześniej wpisywaliśmy 0.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest