Szukaj na stronie

Postaw nam kawę

Wpis bez znaku wodnego 41

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać informacje o nowościach (nie częściej niż) raz na dwa tygodnie.

Reklama

Scenariusz zajęć na Dzień Muzyki dla przedszkolaków

Witajcie w muzycznym świecie, gdzie dźwięki budzą wyobraźnię, a rytmy poruszają serca i stopy! Dzień Muzyki to wyjątkowa okazja, aby nasze przedszkole zamieniło się w radosną orkiestrę, gdzie każdy mały artysta może odkryć magię muzyki. Dziś nasza sala przedszkolna staje się sceną, na której dźwięki i melodie opowiedzą nam niezwykłe historie. Każde z Was, drogie dzieci, będzie miało szansę nauczyć się nowych piosenek, poznać różne instrumenty i nawet stworzyć własny muzyczny instrument! Razem przejdziemy przez wspaniałe stacje muzycznej przygody, a nasze małe dłonie i głosy stworzą coś wyjątkowego.

Czy jesteście gotowi zostać małymi muzykami na dzisiejszym koncercie? Przed nami wiele zabawy, śpiewu, tańca i twórczego działania. Zaczynamy nasze muzyczne święto!

Temat zajęć: "Orkiestra mała – każdy gra jak umie i śpiewa!"

Cel główny: Zapoznanie przedszkolaków z różnorodnością muzyki oraz instrumentów, rozwijanie wrażliwości słuchowej i rytmicznej, stymulowanie wyobraźni muzycznej i twórczej ekspresji.

Cele operacyjne:

- Dziecko rozpoznaje i nazywa podstawowe instrumenty muzyczne.

- Dziecko próbuje tworzyć własne proste rytmy.

- Dziecko śpiewa piosenki związane z muzyką.

- Dziecko uczestniczy w grupowej zabawie muzycznej i współpracuje z innymi.

Metody pracy:

- Słuchanie i naśladowanie.

- Gry i zabawy ruchowe.

- Praca indywidualna i grupowa.

- Twórcze działanie.

Środki dydaktyczne:

- Zbiór prostych instrumentów muzycznych (takich jak na zdjęciu).

- Nagrania muzyczne różnych instrumentów.

- Teksty piosenek.

- Materiały do wykonania prostych instrumentów (pudełka, ziarna, kolorowe papierowe).

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie – "Witajcie w naszej orkiestrze":

   - Rozpoczęcie zajęć od krótkiej rozmowy o muzyce i instrumentach muzycznych.

   - Odsłuchanie fragmentów różnych utworów muzycznych i rozmowa na temat uczuć, jakie muzyka w nas wywołuje.

2. Poznajemy instrumenty – "Co to za dźwięk?":

   - Prezentacja poszczególnych instrumentów muzycznych na planszach i ich dźwięków.

   - Naśladowanie dźwięków instrumentów przez dzieci (mogą używać do tego swoich ciał lub dostępnych przedmiotów).

3. Tworzymy muzykę – "Mała orkiestra":

   - Każde dziecko wybiera jeden instrument i próbuje na nim grać.

   - Wspólne próby tworzenia prostych rytmów i melodii, dzieci mogą naśladować rytm zaproponowany przez prowadzącego.

4. Śpiew i ruch – "Piosenka o muzyce":

   - Nauczanie dzieci prostych piosenek o muzyce z akompaniamentem na żywo (np. na flecie lub gitarze).

   - Taniec i ruch w rytm muzyki.

5. Twórcze działanie – "Zróbmy własne instrumenty":

   - Warsztaty, na których dzieci wykonują proste instrumenty, np. marakasy z pudełek po zapałkach i ziaren, bębenki z pudeł po serkach.

   - Dekorowanie własnoręcznie wykonanych instrumentów.

6. Finał – "Koncert naszej orkiestry":

   - Prezentacja wykonanych instrumentów i wspólne granie na nich.

   - Wspólny śpiew z akompaniamentem dziecięcej orkiestry.

7. Podsumowanie – "Aplauz dla małych muzyków":

   - Rozmowa z dziećmi na temat ich doświadczeń z dnia dzisiejszego.

   - Wspólne posprzątanie instrumentów.

Zakończenie zajęć:

- Dyplomy "Małego Muzyka" dla każdego dziecka za udział w orkiestrze.

- Pamiątkowe zdjęcie grupy z instrumentami.

Zajęcia można zakończyć odczytaniem bajki lub opowiadania o muzyce, które pozwoli dzieciom na uspokojenie się po emocjonujących aktywnościach i będzie stanowić miły zakończenie Dnia Muzyki.

Scenariusz zajęć na Dzień Muzyki dla przedszkolaków 42

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *