Przedstawiamy: Plansze dydaktyczne: Odejmowanie liczb naturalnych.

Druk jest niemożliwy na smartfonach – proszę skorzystać z komputera.

Plansze dydaktyczne: Odejmowanie liczb naturalnych

 

Podgląd grafik:

Poniżej możesz zobaczyć losowo wybrane grafiki z całego pakietu. Kliknij miniaturę aby zobaczyć większy podgląd.

Odejmowanie liczb naturalnych do druku

Odejmowanie jest również jedną z czterech podstawowych operacji arytmetycznych (pozostałe to: dodawanie, mnożenie i dzielenie).

Przygotowaliśmy śliczny plakat z tabelką na odejmowanie do 5, 10, 15, 20 i 22, dla dzieci i przedszkolaków do druku za darmo! Plansza matematyczna jest w dwóch rozmiarach jako A4 i duży plakat XXL. Jeśli masz dużo miejsca i możesz pozwolić sobie na dekoracje edukacyjną to koniecznie wydrukuj i zalaminuj nasz plakat z odejmowaniem a na pewno ułatwi to dzieciom rozwiązywanie działań matematycznych.

Podstawowa koncepcja odejmowania

Przy dodawaniu należy dodawać obiekty ze sobą, natomiast przy odejmowaniu „zabierasz je”. Robiąc to, zmniejszasz początkową grupę obiektów.

Załóżmy na przykład, że na początek masz pięć bułek. Jeśli zjesz dwie z nich, zostają ci trzy niezjedzone bułki.

Elementy odejmowania

Liczba, od której jest odejmowana, nazywana jest odjemną, a liczba odejmowana od odjemnej to odjemnik. Wynik odejmowania nazywa się różnicą, a znak odejmowania to „-”. Podstawowa zasada odejmowania jest następująca:

9-4=5

Jak odjąć od siebie liczby naturalne?

Najpopularniejsza metoda odejmowania liczb wielocyfrowych polega na wykonaniu kilku odejmowań przy użyciu łatwiejszych, jednocyfrowych liczb, które tworzą wielocyfrowe liczby, o których mowa.

Rozpoczynasz od odjęcia cyfry o najmniejszej wartości odjemnika od cyfry o tej samej wartości pozycyjnej odjemnika. Liczba otrzymana w wyniku tego odejmowania (różnica) będzie miała taką samą wartość pozycyjną jak odjemna i odjemna. Następnie przechodzisz do cyfr o następnej największej wartości pozycyjnej (jedna cyfra w lewo) i powtarzasz. Robisz to, dopóki nie skończą ci się cyfry.

Ułatw uczniom i przedszkolakom naukę odejmowania licz naturalnych przy użyciu naszych plakatów demonstracyjnych, a przy okazji stworzysz piękne matematyczną dekorację swojej sali albo klasy.

Zobacz także nasze artykuły: