inne materiały dla tej lektury:
Zapoznanie się z planem wydarzeń lektury „Pani Twardowska” jest niezwykle pomocne podczas egzaminów, sprawdzianów i kartkówek. Po pierwsze, plan pozwala na szybkie przypomnienie sobie kolejności kluczowych wydarzeń, co ułatwia zrozumienie fabuły i rozwinięcie wiedzy na temat utworu. Dodatkowo, znajomość planu pozwala na lepsze zidentyfikowanie głównych postaci oraz ich interakcji, co przydaje się podczas analizy i interpretacji tekstu. Po trzecie, plan wydarzeń umożliwia skoncentrowanie się na istotnych momentach i tematach lektury, co sprzyja lepszej organizacji odpowiedzi i rozwinięciu argumentów. Wreszcie, przyswojenie planu wydarzeń „Pani Twardowska” pozwala szybko odświeżyć pamięć przed egzaminem lub sprawdzianem, co zwiększa pewność siebie i efektywność w udzielaniu odpowiedzi.
1. Pan Twardowski zawiera pakt z diabłem, Mefistofelesem, który daje mu zdolność do czarów w zamian za swoją duszę po dwóch latach w Rzymie.
2. Po siedmiu latach, mimo że Twardowski nie wybrał się do Rzymu, Mefistofeles próbuje odebrać swoją należność, wykorzystując technikalium, że nazwa karczmy, w której przebywa Twardowski, to „Rzym”.
3. Twardowski wykorzystuje swoją spryt i przepisy kontraktu, zgodnie z którym diabeł musi spełnić trzy jego ostatnie życzenia, aby uniknąć konsekwencji zawartego paktu.
4. Pierwszym życzeniem Twardowskiego jest ożywienie konia z obrazu i budowa okazałego gmachu z ziarenek orzecha, z wykorzystaniem ziarenek maku, w które każde ma być wbite po trzy gwoździe. Mefistofeles realizuje to zadanie.
5. Następnie Twardowski rozkazuje Mefistofelesowi wykąpać się w wodzie święconej, co diabeł wykonuje z widocznym cierpieniem, ale bez kapitulacji.
6. Ostatnie, najtrudniejsze zadanie Twardowskiego polega na tym, że Mefistofeles musi spędzić rok z jego żoną, panią Twardowską, przysięgając jej miłość, szacunek i bezgraniczne posłuszeństwo.
7. Mefistofeles, niezdolny do spełnienia tego ostatniego życzenia, ucieka, ratując Twardowskiego przed utratą duszy.
0 komentarzy