EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Lektura: Drzewo do samego nieba – opis postaci

Zapoznanie się z opisem i charakterystyką postaci i bohaterów lektury „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej jest kluczowe dla pełnego zrozumienia tego utworu. Charaktery i postawy bohaterów wpływają na rozwój fabuły i są istotne dla zrozumienia przesłania autorki. Wiedza na temat bohaterów jest niezbędna podczas egzaminów, sprawdzianów i kartkówek, gdzie często pojawiają się pytania dotyczące postaci i ich roli w historii. Biegłe zrozumienie tych elementów może również wzbogacić naszą interpretację i aprecjację literatury, umożliwiając nam pełniejsze doświadczenie lektury.

Książka „Drzewo do samego nieba” opowiada o przygodach grupy dzieci. Wśród nich są Bracia Lichoccy, uczniowie drugiej klasy, którzy mieszkają w zabytkowej kamienicy. Jednym z nich jest Staszek, a imię drugiego nie jest podane, choć to on jest narratorem historii. Ci dwaj są niezwykle odważni i żywiołowi, zawsze w centrum zdarzeń. Mają kota o imieniu Maciek i często odwiedzają starszą sąsiadkę, która nie ma własnych wnuków. Traktują ją z troską i szacunkiem, a ona jest dla nich jak babka. 

Drzewo niedaleko ich domu jest ich ulubionym miejscem do zabawy, wspinają się na nie i poznają jego tajemnice. W tej aktywności wyróżniają się uporem i zrozumieniem dla innych – pomagają sobie wzajemnie i współczują koleżance Dorocie, której matka nie pozwala na zabawę na zewnątrz. Kiedy ratują małego kotka o imieniu Zezus, dają go właśnie Dorocie.

Bracia Lichoccy są dobrzy i zgodni, nie lubią kłótni. Ich doświadczenia i przygody pomagają im lepiej zrozumieć świat wokół nich, a także uczą cierpliwości, wytrwałości i empatii. 

Dorota to zamknięta w domu przez matkę dziewczynka, która otrzymuje od chłopców kotka, Zezusia. 

Paweł, kolega z piątej klasy, początkowo unikał młodszych chłopców, ale później stał się ich przyjacielem. Po złamaniu nogi nie mógł jednak już wspinać się z nimi na drzewo.

Bożena jest koleżanką Pawła z 5 klasy. 

Pani Rachlińska, kochająca starsza dama bez wnuków, jest jak dodatkowa babka dla chłopców. Jest opiekuńcza i prawdomówna, zawsze gotowa stanąć w obronie słabszych. Jej gościnność, towarzyskość i determinacja w walce o ocalenie drzewa są inspirujące. Razem ze swoim kotem Salomonem czuwa nad otoczeniem, dbając o bezpieczeństwo i dobro swoich sąsiadów.

Basia, mama braci Lichocckich, pracuje w fabryce i jest niezwykle troskliwa, stale dbając o zdrowie swoich synów. Często wyraża obawy o bezpieczeństwo chłopców, zwłaszcza gdy wspinali się na swoje ulubione drzewo, ale kiedy drzewo jest zagrożone, staje w jego obronie, broniąc ukochanej przestrzeni zabaw swoich synów.

Tata Braci Lichocckich to człowiek związany z elektroniką, ale szczegóły na temat jego roli w historii są mniejsze.

Babcia chłopców mieszka w Pruszkowie i zawsze zajmuje się wnukami, gdy rodzice muszą wyjść. Przyjaźni się z panią Rachlińską, z którą często spędza czas.

Mama Dorotki jest nadopiekuńcza, rzadko pozwala córce wychodzić na podwórko i bawić się z innymi dziećmi. Jeśli widziała chłopców na drzewie, za każdym razem dzwoniła do ich matki, aby poinformować ją o tym

Dziadek Frączak i jego pies Burłaj, kierowca ciężarówki, pracownicy administracji i robotnicy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *