EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Lektura: Chłopcy z Placu Broni – streszczenie krótkie

Krótkie streszczenie lektury „Chłopcy z Placu Broni” to praktyczny i efektywny sposób na szybkie przypomnienie sobie najważniejszych punktów fabuły, co jest niezwykle przydatne podczas przygotowań do egzaminów, sprawdzianów czy kartkówek. Pozwala to na skoncentrowanie się na kluczowych elementach dzieła, bez potrzeby przeczytania całego tekstu. W dodatku, kompaktowe streszczenie może posłużyć jako narzędzie do szybkiego przeglądu tuż przed testem. Na koniec, zrozumienie głównych punktów pomaga w lepszym zrozumieniu i interpretacji pytań egzaminacyjnych.

W pierwszym rozdziale powieści „Chłopcy z Placu Broni”, uczniowie z niecierpliwością czekają na koniec lekcji, planując spotkanie na placu, na którym mają wybrać lidera swojej grupy. Czele, jeden z chłopców, targuje się z handlarzem słodyczy, który niespodziewanie podniósł ceny. W międzyczasie dowiadujemy się o incydencie z grupą rywalizującą – „Czerwonymi Koszulami”. Dwaj członkowie tej grupy, bracia Pastorowie, skradli młodszemu chłopcu, Erno Nemeczek, wszystkie kule wygrane w grze. Janosz Boka, jeden z głównych bohaterów, decyduje się stanąć w obronie młodszych i słabszych.

W drugim rozdziale „Chłopców z Placu Broni”, młodzi bohaterowie spotykają się na tytułowym placu, gdzie budują swoją fortecę i formują „armię”. Acz, lider grupy rywalizującej, kradnie ich flagę. Chłopcy planują uszyć nową, ale z powodu braku odpowiedniego materiału, zmieniają jej barwy na biało-czerwone. W międzyczasie odbywa się głosowanie na lidera grupy, które wygrywa Boka. Nowo wybrany lider zapowiada obronę placu i planuje wyprawę do siedziby rywali.

W trzecim rozdziale powieści „Chłopcy z Placu Broni”, Boka, Nemeczek i Czonakosz udają się na wyprawę do Ogrodu Botanicznego. Kiedy słyszą zbliżające się kroki, ukrywają się w ruinach zamku, gdzie odkrywają broń swoich rywali – „Czerwonych Koszul”. Zamiast jej ukraść, zostawiają ślady swojej obecności. Dowiadują się, że Deżo Gereb, dawny członek ich grupy, teraz współpracuje z przeciwnikami i planuje zostawić dla nich otwartą bramę na Plac Broni. W wyniku konfrontacji z „Czerwonymi Koszulami”, chłopcy uciekają, a Nemeczek wpada do stawu i jest wykończony.

W czwartym rozdziale „Chłopcy z Placu Broni”, profesor Rac odkrywa tajny klub uczniów – „Związek Kitowców”, i nakazuje jego likwidację, obniżając dodatkowo uczniom oceny z zachowania. Jednak Nemeczek, jeden z członków, postanawia, że klub będzie nadal funkcjonować. W tym samym czasie, Boka odkrywa zdradę jednego z chłopców – Gereba, który przekupuje stróża placu, aby ten wypędził chłopców. Gdy Nemeczek odmawia złożenia przysięgi Związku Kitowców, zostaje z niego wykluczony. Rozdział kończy się na widoku szyderczego Gereba, obserwującego Bokę i Nemeczka.

W piątym rozdziale, członkowie „Czerwonych Koszul” odkrywają, że ich zdobyta flaga z Placu Broni zaginęła, a ich zapasy broni zostały naruszone. Gereb opowiada o planie przekupstwa stróża, jednak Acz preferuje otwartą konfrontację. Gdy Gereb ma złożyć przysięgę i otrzymać awans, zaskakująco pojawia się Nemeczek z zaginioną flagą, kwestionując wiarygodność Gereba. Mimo groźby pobicia, odmawia dołączenia do „Czerwonych Koszul”, zostaje zmuszony do kąpieli w stawie, a potem odchodzi, ignorując Gereba. Acz, pod wrażeniem odwagi Nemeczka, każe swoim towarzyszom zrobić to samo.

W rozdziale szóstym, Boka ogłasza stan wojenny na Placu Broni, szykując chłopców do nadchodzącej bitwy z Czerwonymi Koszulami. Tymczasem, Związek Kitowców doświadcza rozłamu, a Nemeczek, pomimo poważnej choroby, otrzymuje rolę adiutanta, co budzi niezadowolenie wśród pozostałych chłopców. Gereb, zdrajca, próbuje przeprosić i oddaje zaginioną flagę, ale nie jest już akceptowany. Ojciec Gereba dowiaduje się o zdradzie syna, a Nemeczek, mimo złego stanu zdrowia, zaprzecza swojemu udziałowi, by ochronić Gereba. Na koniec, Nemeczek odkrywa, że jego nazwisko zostało zapisane małymi literami w księdze Związku jako kara za zdradę.

W rozdziale siódmym, opisuje kolejny dzień, kiedy chłopcy z niecierpliwością czekają na koniec lekcji, antycypując nadchodzącą bitwę. Nemeczek, jeden z członków Związku Kitowców, jest poważnie chory i nieobecny. Gereb, który wcześniej zdradził grupę, prosi o szansę powrotu, na co chłopcy zgadzają się, ale pod warunkiem, że będzie on ściśle obserwowany. Niespodziewanie na placu pojawiają się przedstawiciele Czerwonych Koszul, wyzywając chłopców do bitwy następnego dnia. W końcu odwiedzają Nemeczka, który mimo choroby, wykazuje duże zainteresowanie nadchodzącym starciem.

W rozdziale ósmym, chłopcy z Placu Broni przygotowują się do bitwy z Czerwonymi Koszulami. Utrzymują pozory chaosu, podczas gdy taktycznie otaczają wroga. Pomimo nieuczciwej walki ze strony Czerwonych Koszul i wyczerpujących się zapasów bomb piaskowych, chłopcom udaje się uwięzić większość przeciwników. Gdy Czerwone Koszule zdają sobie sprawę z porażki, ich dowódca, Acz, wydaje rozkaz do ataku, ale jest pokonany przez niespodziewanie pojawiającego się Nemeczka. Bitwę wygrywają chłopcy z Placu Broni. Po bitwie, Nemeczek, który poważnie osłabł, jest zabierany do domu przez swoją matkę, a Boka zostaje sam, płacząc nad stanem swojego przyjaciela.

W rozdziale dziewiątym, członkowie Związku Kitowców wyrażają żal za niesprawiedliwe oskarżenia wobec Nemeczka. W hołdzie dla niego, wpisują jego imię i nazwisko do swojego zaszczytnego rejestru. Dokumentują również pamiętną bitwę o Plac Broni i wyrażają wdzięczność dla swojego lidera, Janosza Boki.

W rozdziale dziesiątym, poważnie chory Nemeczek, trawiący się gorączką i nie jedzący od trzech dni, jest odwiedzany przez swojego przyjaciela, Bokę. Chłopiec zdaje sobie sprawę, że nie ma szans na wyzdrowienie, co lekarz potwierdza przed ojcem Nemeczka. Boka informuje o nieobecności Acza na spotkaniu Czerwonych Koszul, o tym, że zostanie zastąpiony przez Starszego Pastora, a także o wydaleniu Czerwonych Koszul z Ogrodu Botanicznego. Nemeczek wyraża smutek z powodu faktu, że nigdy nie wróci na Plac Broni, miejsce, za które walczył, i chce tam umrzeć. Pomimo pocieszeń rodziców, jego stan zdrowia się pogarsza, aż w końcu umiera. Boka informuje stróża Placu Broni o śmierci Nemeczka, po czym dowiaduje się o nadchodzącej budowie na Placu. Kończy rozdział na myśli, że Nemeczek nie musiał doświadczyć tej straty.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest