Wybór dobrego przedszkola: proste wskazówki dla rodziców
Rodzice w całym kraju mogą się zrelaksować. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka nie jest tak trudny. Kluczem do wyboru odpowiedniego przedszkola jest proces przygotowania. Zaskoczony? Przeanalizowanie tego co chcesz, aby Twoje dziecko zyskało na edukacji w swoim przedszkolnym jest istotne. Zastanów się jakie masz przedszkola do wyboru oraz które z nich najlepiej pasuje do Twojego dziecka i rodziny.
Krok pierwszy: Pomyśl o podstawach.
Najlepszym sposobem na powstrzymanie się od przytłoczenia procesem wyboru przedszkola jest zastanowienie się, jak przedszkole będzie pasować do Twojego codziennego życia.
Oto kilka pytań, które rodzice powinni rozważyć:
- Czy ważne jest, aby przedszkole było blisko mojego domu?
- Czy ważne jest, aby przedszkole znajdowało się w pobliżu mojego miejsca pracy?
- Czy ważne jest, aby przedszkole oferowało usługi opieki nad dziećmi rano, po południu lub w obu przypadkach?
Krok drugi: zapoznaj się ze wspólnymi terminami
Dla wielu rodziców najbardziej mylącą częścią wyboru przedszkoli jest próba zrozumienia pojęć takich jak „Podejście Montessori”, „skoncentrowane na dziecku”, „Podejście waldorfskie” i „oparte na wierze”.
Co oznaczają te terminy i jak te warunki mogą pomóc w wyborze przedszkola? Często kluczowa różnica związana jest z „filozofią edukacyjną” przedszkola. Podczas gdy filozofie edukacyjne są liczne.
Metoda Montessori koncentruje się na utrzymaniu indywidualności każdego dziecka w procesie uczenia się. Ta metoda zakłada, że dziecko uczy się we własnym tempie, a postępy w nauce nie powinny opierać się na porównywaniu uczniów do siebie.
Podejście Reggio Emilia
Podejście to koncentruje się na zapewnieniu możliwości rozwiązywania problemów poprzez twórcze myślenie i eksplorację.
Podejście Waldorfa. Podejście to kładzie nacisk na wyobraźnię w uczeniu się, dając uczniom możliwość odkrywania ich świata za pomocą zmysłów, uczestnictwa i myśli analitycznej.
Poza formalnymi filozofiami edukacyjnymi, wiedza o różnicach między innymi pomoże ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą edukacji Twojego dziecka. Poniżej znajduje się lista niektórych typowych terminów używanych do opisu ustawień przedszkola. Należy zauważyć, że terminy te mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu ze sobą (tj. „zorientowane na dziecko, oparte na wierze”).
Skupiony na dziecku
Ten termin jest często używany do opisania przedszkola, które uwzględniają zainteresowania dzieci podczas planowania działań. Na przykład: w środowisku skoncentrowanym na dziecku zajęcia w grupie opierają się na zainteresowaniach przedszkolaków, a nie na wybranych wcześniej przez nauczyciela. Założenia te często oferują dzieciom większe możliwości wyboru zajęć w ciągu dnia w zależności od ich zainteresowań.
Kierowany przez nauczyciela
Przeciwieństwem otoczenia skoncentrowanego na dziecku jest otoczenie kierowane przez nauczyciela. Prowadzony przez nauczyciela często oznacza, że program nauczania i zajęcia uzupełniające są realizowane w oparciu o ustalony harmonogram opracowany przez nauczycieli w danym środowisku. Ten typ zazwyczaj zapewnia dzieciom zorganizowane środowisko uczenia się.
Podążanie za dzieckiem
Dzieci uczą się najlepiej, gdy są zaangażowane i zainteresowane nauką. Ustawienia kierowane przez dzieci czekają, aż każde dziecko zainicjuje lub poprosi o nowe zajęcia i doświadczenia, wspierając zindywidualizowane doświadczenia edukacyjne, a nie doświadczenia grupowe.
Oparte na wierze
Termin ten jest używany do opisywania programów przedszkolnych, które są prowadzone przez organizacje wiary, takie jak kościoły lub synagogi, zgodnie z filozofią ich wiary.
Współpraca
Te przedszkola często wymagają od rodziców i rodzin pomocy w prowadzeniu przedszkola. Rodzice i członkowie rodziny mogą budować społeczność, zapisując się do wolontariatu w ciągu tygodnia lub pomagając w codziennym zarządzaniu przedszkolem, a także pomagając w reklamie, utrzymaniu i zbieraniu funduszy.
Odpowiedni dla rozwoju
Termin ten oznacza, że przedszkole planuje program nauczania i zajęcia w oparciu o działania odpowiednie dla wieku dzieci w klasie.
Krok trzeci: rozeznanie.
Po zawężeniu ogólnego obszaru, którym jesteś zainteresowany badaniem i dobrze wiesz, jaki typ filozofii najlepiej pasuje do Twojego dziecka.
Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zawęzić opcje:
- opinia innych rodziców. Zapytaj swoich przyjaciół, sąsiadów, pediatrę, nauczyciela Twojego starszego dziecka – zapytaj ludzi, którym ufasz, o opinię przedszkoli w Twojej okolicy
- sprawdź Internet. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że np. istnieje grupa na facebooku, gdzie inne osoby chętnie odpowiadają na pytania odnośnie przedszkoli w Twoim mieście.
Krok czwarty: wizyta.
Możesz dowiedzieć się wiele na temat miejsca odwiedzając je. Podczas wizyty zadaj sobie następujące pytania:
- Czy czuję się tu mile widziany?
- Czy moje dziecko wydaje się zainteresowane tym, co ma do zaoferowania to przedszkole?
- Czy dzieci w otoczeniu wydają się szczęśliwe?
- Jak dzieci wchodzą w interakcje z dorosłymi?
- Czy przedszkole jest czyste i bezpieczne?
Powinieneś także przyjść na wizytę mając ze sobą przygotowaną listę z pytaniami. Oto niektóre z podstawowych pytań zadawanych przez rodziców:
- Jaki jest wskaźnik rotacji pracowników?
- Jaki procent pracowników posiada stopnie naukowe w nauczaniu wczesnoszkolnym?
- W jaki sposób radzą sobie z dyscypliną?
- Czy stosują system nagród i kar?
- Jak wygląda przykładowe menu? (czy w jadłospisie jest dużo słodyczy)
- Jakie są opcje i procedury płatności?
Pamiętaj, że wybór najlepszego przedszkola dla Twojego dziecka nie musi być przytłaczającym zadaniem. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że proces wybory najlepszego przedszkola będzie efektywny, skuteczny i trafny zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka.
Na szczęście nasz wybór padł na przedszkole Tequesta. Córka ma tutaj wspaniałą opiekę, nauczycielki są bardzo miłe, kreatywne. Jest mnóstwo zajęć, córka ciągle przynosi nowe prace do domu, już nie mamy gdzie tego przechowywać