Rozpoczęcie edukacji w przedszkolu jest tak ekscytującą i doniosłą chwilą! Kiedy dzieci mają 3 lata, nie są już malutkimi dziećmi.  Są „dużymi dziećmi” gotowymi do rozpoczęcia edukacji. Jako rodzice możemy pomóc naszym dzieciom przygotować się na ten kolejny duży krok. Jako nauczyciel i mama dziecka w wieku przedszkolnym miałam przewagę, widząc setki dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolu. 

  1. Czytaj! Gdybym mogła dać rodzicom tylko jedną radę, byłoby to „czytaj swojemu dziecku książki”.  Czytaj codziennie.  Miej książki w każdym pokoju, w torebce i w samochodzie.  Czytaj ulubione książki tak często, że Ty i Twój maluch nauczycie się ich na pamięć.  Często odwiedzajcie bibliotekę.
  2. Rozmawiaj!  Rozwijanie umiejętności językowych dziecka jest kluczowym elementem przygotowania go do przedszkola. Wyłącz radio w samochodzie i zaangażuj dziecko w dyskusję o otaczającym go świecie. Zadawać pytania. Mów o naturze i kolorach, literach i uczuciach.  Odłóż telefon i słuchaj, kiedy Twoje dziecko z Tobą rozmawia.  Zachęcaj dziecko do nawiązywania kontaktu wzrokowego i witaj innych mówiąc „Dzień dobry” i „Do widzenia”.
  3. Baw się! Codziennie spędzaj czas na podłodze bawiąc się z dzieckiem. Zachęcaj do kreatywnej zabawy i odgrywania ról. Pobrudźcie się! Śmiejcie się i bawcie razem.  Poświęć dziecku czas na indywidualną zabawę, dając mu możliwość decydowania, co będziecie robić.
  4. Zachęcaj do samodzielności!  Dzieci, które są samodzielne, lepiej radzą sobie na początku przedszkola niż dzieci, które muszą polegać na dorosłych. Upewnij się, że Twoje dziecko potrafi samo założyć buty. Postaraj się szykować do wyjścia kilka minut wcześniej aby dziecko samo mogło założyć swoje buty bez zbędnego pośpiechu i nerwów. Wspieraj swoje dziecko w korzystaniu z toalety. Jeśli poprosi o pomoc w założeniu spodni, spróbuj pokazać jak należy to zrobić zamiast wyręczać dziecko.  Naucz jak dbać o higienę po skorzystaniu z toalety Są to ważne umiejętności w przedszkolu!
  5. Ćwicz! Poświęć czas swojemu dziecku. Ćwicz samodzielność swojego dziecka. Pamiętaj trening czyni mistrza.

Artykuł ten może być przydatny rodzicom i nauczycielom podczas adaptacji.