Jak samodzielnie zrobić kredę chodnikową w przy użyciu składników który każdy ma w domu?
Jeśli szukałeś przepisu na kredę bez gipsu, którą możesz zrobić razem z dziećmi to świetnie trafiłeś.
Jest lato, wszyscy chętnie przebywają na świeżym powietrzu i szukają inspiracji jak kreatywnie spędzić z dzieckiem czas. Postaramy się trochę pomóc. Proponujemy aby wspólnie z dziećmi zrobić kredę chodnikową aby mogły ubarwić swoimi pomysłami chodniki. Kreda może służyć do rysowania różnych chodnikowych gier takich jak kółko i krzyżyk, albo gra w klasy.
Można oczywiście skorzystać z kredy sklepowej, jednak jeśli chcemy aby z tej kredy skorzystało więcej dzieci to jest to już spory wydatek. Przychodzimy z alternatywą jak zrobić kredę DIY. Zrób ją samodzielnie bez użycia szkodliwych składników. Zrobienie czegoś samodzielnie albo z pomocą dzieci podwoi zabawę i sprawi, że miło spędzicie czas. Kto by pomyślał, że kredę chodnikową można zrobić z kuchni. Przepisów na kredę istnieje kilka, jednak przedstawiamy Wam tylko te sprawdzone. Przygotowaliśmy dwa przepisy na kredę bez gipsu, do przygotowania samemu w domu.
Istnieją dwa podstawowe przepisy wykorzystujące składniki, które możesz już mieć w domu. Do każdego przepisu będziesz potrzebować barwnika spożywczego lub innego środka barwiącego, małych miseczek i łyżeczek do mieszania składników oraz czegoś do ukształtowania kredy podczas jej wysychania (foremek).
Najczęściej używana jest tuba rolki papieru toaletowego. Możesz również użyć silikonowych foremek do babeczek lub czegokolwiek innego, co utrzyma kształt podczas wysychania kredy, oraz będzie można ją łatwo wyjąc po zamrożeniu. Możesz nawet użyć foremek do ciastek na wyłożonej blasze do pieczenia, ale nie testowałam tego, więc niestety nie znam efektu.
Pierwszy przepis na kredę oparty jest na skrobi kukurydzianej.
Składniki:
- ciepła woda
- skrobia kukurydziana
- opcjonalnie barwniki lub tempera
Wymieszaj równe części wody i skrobi kukurydzianej. Części możesz dzielić na wagę lub za pomocą miarek. Dobrym i sprawdzonym miernikiem jest szklanka.
Mieszaj składniki ze sobą aż do połączenia. Ciepła woda spowoduje że w skrobi nie zrobią się niechciane pęcherzyki. Właściwości skrobi kukurydzianej oznaczają, że mieszanie tej mieszanki może być trudne. Po zakończeniu mieszania ciasto powinno mieć gładką, gęstą konsystencję.
Podziel ciasto tak, aby można było dodać różne kolory. Lubię dzielić je na kilka miseczek, a następnie dodawać różne kolory.
Dodawaj barwnik spożywczy, po kilka kropli na raz i mieszaj, aż kolor zostanie całkowicie wymieszany. Pamiętaj, że gdy kreda wyschnie, kolor nie będzie tak intensywny, więc nie bój się dodać więcej barwnika.
Jeśli używasz rolek po papierze toaletowym, pamiętaj aby zakleić dno inaczej ciasto wypłynie.
Przelej ciasto do foremek. W zależności od wielkości i kształtu form i foremek, możesz potrzebować małego lejka. Jeśli nie masz pod ręką, możesz zrobić jeden z papieru.
Na koniec odstaw formy do całkowitego wyschnięcia. Dla pewności niech to będą 24 godziny. Na koniec usuń formy, rolki po papierze należy rozerwać.
Jeśli nie chcesz tyle czekać możesz wręczyć dzieciom pędzelki aby mogły malować płynną kredą po chodniku.
Teraz czas na kolorową zabawę!
Drugi przepis może nie wszystkim się spodobać ponieważ zawiera pokruszone skorupki jaj.
Jest bardzo podobny do przepisu na skrobię kukurydzianą, gdy już zrobisz proszek ze skorupek jajek.
Składniki
- skorupki jaj (minimum z 6 jaj)
- mąka
- woda
- opcjonalnie barwie spożywczy lub tempera
Zanim zaczniesz, musisz zebrać trochę skorupek jaj. Jeśli nie gotujesz dużo jajek na raz, możesz zachować skorupki. W porządku, jeśli nie są całkowicie wolne od białek jaj. Ważne jest to aby były całkowicie suche.
Za pomocą moździerza, tłuczka albo po prostu grzbietem łyżki, zmiażdż skorupki jaj. Musimy uzyskać konsystencję proszku. Nie może być żadnych większych kawałków. Połącz proszek ze skorupek jajka z dwukrotnie większą ilością mąki. Dodawaj wodę i mieszaj aż do połączenia się składników. Po zakończeniu mieszania ciasto musi mieć gładką, gęstą konsystencję.
Tak jak w pierwszym przepisie na kredę chodnikową możesz podzielić ciasto na kilka miseczek i do każdej dodać barwnika.
Przełóż ciasto do foremek, najlepiej silikonowych aby łatwiej było wyciągnąć kredę po wyschnięciu.
Uwaga! Wysychanie może potrwać nawet 3 dni, więc odrobina cierpliwości się niestety przyda.
Zebraliśmy dla Was najłatwiejsze i najprostsze sposoby na zrobienie kredy chodnikowej DIY w domu. Każdy może je wykonać bez żadnych trudności.
Ta kreda domowej roboty kosztuje grosze i składa się ze składników które każdy posiada w domu, albo i tak planuje kupić.
Artykuł ten może być przydatny rodzicom i nauczycielom podczas adaptacji.
0 komentarzy