Bezpieczne, szybkie w przygotowaniu jadalne masy plastyczne.

Dzieci o kreatywnych i ciekawych umysłach bardzo lubią bawić się masami plastycznymi. Zamiast kupować masę w sklepie zrób ją sama w domu lub poproś o pomoc dziecko. Będziesz miała pewność, że jest wykonana tak jak sobie tego życzysz. Dodatkowo nie ma obaw, że kilkunastomiesięczne dziecko weźmie tę masę do buzi, bo przygotowane są ze składników spożywczych. Nie oznacza to jednak że powinnaś pozostawiać młodsze dziecko bez opieki z masą podczas zabawy.

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych, łatwych i tanich przepisów na samodzielnie wykonanie mas plastycznych lub ciastoliny w domu. DIY zrób to sam!

1. Masa kisielowa / budyniowa

Składniki:
– 1 szklanka mąki
– 0,5 szklanki soli
– 5 łyżek oleju
– woda
– budynie i kisiele o różnych smakach i kolorach

Połączyć ze sobą mąkę, sól i olej. Następnie dodać wodę do momentu aż masa będzie miała konsystencję ciasta na pierogi. W drugim naczyniu połączyć kisiel lub budyń z niewielką ilością wody. Po czym mieszamy zawartość obu misek. Jeśli konsystencja jest za rzadka dodajemy mąki do momentu aż masa będzie łatwa do formowania. Dodatkowo możemy dodać kilka kropel ulubionego aromatu.

2. Masa z kaszy manny

Składniki: 13 przepisów na jadalne masy plastyczne
– Kasza manna
– gorąca woda
– barwnik spożywczy

Kolejny pomysł na jadalną masę plastyczną. Kasze wsypujemy do miski i zalewamy gorącą wodą. Czekamy aż kasza wchłonie wodę oraz przestygnie. Po czym zaczynamy ugniatanie do momentu aż połączy się w przyjemną dla nas konsystencję. Możemy podzielić na kilka kulek i dodać barwniki spożywcze.

3. Masa z mąki ziemniaczanej

Składniki:
– Mąka ziemniaczana
– olej

Ta masa plastyczna nosi nazwę sztuczny śnieg. Wystarczy wymieszać obydwa składniki.

4. Delikatna, aksamitna masa plastyczna

Składniki:
– 1 szklanka mąki pszennej
– 1 szklanka mąki ziemniaczanej
– 1 szklanka kaszy manny
– 3/4 szklanki oleju

Do miski wsypujemy wszystkie suche składniki, do tego dolewamy olej. Dolewajmy go stopniowo tyle ile masa przyjmie. Ta masa plastyczna jest bardzo przyjemna w dotyku. Oczywiście dodatkowo można dodać barwniki spożywcze lub aromaty. Jednak nie jest to konieczne

5. Masa galaretkowa / deserowa

Składniki:
– 0,5 kg mąki pszennej
– 3/4 szklanki soli
– 2 galaretki
– 7 łyżek oleju
– niepełna szklanka gorącej wody

Przepis na pięknie pachnącą ciastolinę i do tego jadalną! Wszystkie składniki wsypujemy do miski i zalewamy gorącą wodą. Dokładnie mieszamy całą masę plastyczną. Ugniatamy tak długo, aż masa idealnie się połączy. Jeśli za bardzo się klei delikatnie podsypujemy mąką.

6. Ciecz nienewtonowska

Składniki: 13 przepisów na jadalne masy plastyczne
– 2 szklanki mąki ziemniaczanej
– 1 szklanka wody

Wystarczy połączyć obydwa składniki. Gwarantujemy fantastyczną zabawę i ciekawe wrażenia podczas jej stosowania.

7. Masa solna

Składniki:
– 1 szklanka mąki
– 1 szklanka soli
– 0,5 szklanki wody

Powyższe składniki dobrze wymieszać. Można dodać barwnik lub aromat i nasza masa plastyczna z soli jest gotowa do formowania. Można dodać też trochę kleju., jednak nie jest on konieczny. Klej spowoduje, że figurka szybciej wyschnie i to tyle. Jednak klej można spokojnie pominąć.

8. Plastyczna masa

Składniki: 13 przepisów na jadalne masy plastyczne
– 1 szklanka zimnej wody
– 1 szklanka soli
– 2 łyżeczki oleju roślinnego
– 2 łyżki skrobi kukurydzianej
– 3 szklanki mąki
– barwnik spożywczy (dostosuj ilość do pożądanego koloru)

Wymieszaj wodę, sól, olej i barwnik. Stopniowo wyrabiaj masę, aż uzyskasz konsystencję ciasta chlebowego.

9. Masa plastyczna z ziemniaków

Składniki:
– 5 ziemniaków,
– mąka

Przygotowanie ziemniaczanej masy rozpoczynamy od upieczenia ziemniaki w skórce,. Pieczemy aż będą miękkie, zależy to od wielkości i garnku ziemniaka, średni czas pieczenia to od 40 min. do 1 h. Obierz, a następnie zetrzyj ziemniaki na tarce. Połącz trzy szklanki mąki z każdymi czterema filiżankami tłuczonego ziemniaka i wyrabiaj, aż utworzysz plastyczną masę.

Gdy ziemniaki są chłodne, są gotowe do użycia.

10. Masa orzechowa bez gotowania

Bardzo fajny przepis, obłędnie pachnie. Warto go wypróbować. Upewnij się, że z tą masą nie będą bawiły się niemowlęta w wieku poniżej 12 miesięcy, które nie powinny spożywać miodu.

Składniki:
– 1 szklanka masła orzechowego najlepiej gładkiego
– 1 szklanka mleka w proszku
– 1 szklanka miodu
– 1 szklanka płatków owsianych

W dużej misce mieszaj składniki, aż będą dobrze połączone. Po skończonej zabawie możesz włożyć masę do szklanego pojemnika i przechowywać w lodówce.

11. Masa z kawy

Składniki:
– 2 filiżanki fusów z kawy
– 1,5 szklanki mąki kukurydzianej
– 0,5 szklanki soli
– woda
– mąka

Wymieszaj wszystkie składniki, aż połączą się jednolitą masę. W razie potrzeby dodaj wodę i mąkę, aby uzyskać konsystencję roboczą. Ta masa przypomina masę błotną, a dzieci przecież uwielbiają się brudzić.

12. Owsiana masa plastyczna

Składniki: 13 przepisów na jadalne masy plastyczne
– 1 szklanka mąki
– 1 szklanka wody
– 2 szklanki płatków owsianych

Dobrze wymieszaj wszystkie składniki, aż będą gładkie. Ugniataj i baw się. Po skończonej zabawie umieść w szklanym pojemniku i przechowywać w lodówce.

13. Lukrowa masa do zabawy

Składniki:
– 1,5 szklanki cukru pudru
– 1 szklanka kremowego masła orzechowego

Składniki umieść w misce, połącz dokładnie spadnie masę do uzyskania pożądanej konsystencji. Przechowuj w szczelnym pojemniku w lodówce. Następnym razem, gdy chcesz go użyć, wyjmij chwilę wcześniej aby masa nabrała temperatury pokojowej.