EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Jak mogę pomóc mojemu 6-latkowi zachować koncentrację?

Jak mogę pomóc mojemu 6-latkowi zachować koncentrację? 1

P: Mam 6-letniego chłopca w pierwszej klasie. Całkiem nieźle radzi sobie w pracy szkolnej, ale bardzo trudno jest mu się skupić? Czy masz jakieś rekomendacje?

Odp .: Zacznę od stwierdzenia, że ​​przeciętny 6-latek nie ma wyćwiczonego skupienia (zwłaszcza chłopcy). Są takie dzieci, które są zaangażowane w zadania szkolne, ale większość dzieci w jego wieku ma stosunkowo małą koncentrację. Jeśli twój syn wydaje się rozumieć i powtórzyć treść tego, czego się uczy, a także jest w stanie odtworzyć to, czego uczy się w domu, są to dobre znaki.
Kilka pytań, które musisz sobie zadać:

  1. Czy wydaje Ci się, że ma on trudności z podążaniem za wskazówkami (szczególnie tymi z wieloma krokami)?
  2. Czy wydaje się, że zajmuje mu to znacznie więcej czasu niż innym dzieciom w jego wieku (w szczególności dotyczy to pracy domowej)?
  3. Czy często gubi lub zapomina rzeczy niezbędne do wykonania ważnych zadań?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na te pytania, możliwe, że wykazuje oznaki ADHD i może wymagać oceny przez profesjonalistę. 
Jeśli nie, lub jeśli nie masz pewności, możesz poczekać. Nadal jest młody i z czasem może się skupić. Jeśli jednak objawy te nie ustępują ani nie nasilają się z czasem, polecam wizytę u specjalisty.

W międzyczasie zacznij od upewnienia się, że telewizor jest wyłączony, a praca domowa jest wykonywana w środowisku wolnym od zewnętrznych bodźców (np. zabawki, gry wideo, inne osoby robiące głośne rzeczy w tle itp.). Jeśli nie widzi ani nie słyszy rzeczy, które są dla niego bardziej interesujące, zmniejszasz prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi. Następnie spróbuj podzielić zadania na małe kroki/punkty, aby mógł nauczyć się wykonywać jedną rzecz, zanim zacznie myśleć o innej. Ponadto może potrzebować częstych przerw, aby zachować koncentrację, szczególnie podczas pracy w szkole. W przypadku niektórych dzieci może to oznaczać pracę przez okresy krótsze niż pięć minut. W przypadku chłopca w jego wieku proponuję zacząć od pracy przez 10 minut i przerwy 5 minut. Pomocne może być użycie timera przy biurku, aby mógł zobaczyć, jak długo musi pozostać skupiony przed przerwą. Możesz zaoferować dziecku niewielką nagrodę za odrabianie zadań domowych w rozsądnych ramach czasowych, które określisz. Na przykład, jeśli pozostaje skupiony przez dziesięć minut, dostaje naklejkę w swoim kalendarzu – kiedy dostaje dziesięć naklejek, dostaje … (ty wybierasz!).

Cała zawartość tej witryny, w tym opinia medyczna i wszelkie inne informacje związane ze zdrowiem, służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być uważane za konkretny plan diagnozy lub leczenia w jakiejkolwiek indywidualnej sytuacji. Korzystanie z tej witryny i informacje w niej zawarte nie tworzą relacji lekarz-pacjent. Zawsze zwracaj się o poradę do swojego lekarza w związku z wszelkimi pytaniami lub problemami dotyczącymi własnego zdrowia lub zdrowia innych osób.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest