Jak mogę pomóc mojemu 6-latkowi zachować koncentrację? Artykuły

P: Mam 6-letniego chłopca w pierwszej klasie. Całkiem nieźle radzi sobie w pracy szkolnej, ale bardzo trudno jest mu się skupić? Czy masz jakieś rekomendacje?

Odp .: Zacznę od stwierdzenia, że ​​przeciętny 6-latek nie ma wyćwiczonego skupienia (zwłaszcza chłopcy). Są takie dzieci, które są zaangażowane w zadania szkolne, ale większość dzieci w jego wieku ma stosunkowo małą koncentrację. Jeśli twój syn wydaje się rozumieć i powtórzyć treść tego, czego się uczy, a także jest w stanie odtworzyć to, czego uczy się w domu, są to dobre znaki.
Kilka pytań, które musisz sobie zadać:

  1. Czy wydaje Ci się, że ma on trudności z podążaniem za wskazówkami (szczególnie tymi z wieloma krokami)?/li>
  2. Czy wydaje się, że zajmuje mu to znacznie więcej czasu niż innym dzieciom w jego wieku (w szczególności dotyczy to pracy domowej)?/li>
  3. Czy często gubi lub zapomina rzeczy niezbędne do wykonania ważnych zadań?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na te pytania, możliwe, że wykazuje oznaki ADHD i może wymagać oceny przez profesjonalistę. 
Jeśli nie, lub jeśli nie masz pewności, możesz poczekać. Nadal jest młody i z czasem może się skupić. Jeśli jednak objawy te nie ustępują ani nie nasilają się z czasem, polecam wizytę u specjalisty.

W międzyczasie zacznij od upewnienia się, że telewizor jest wyłączony, a praca domowa jest wykonywana w środowisku wolnym od zewnętrznych bodźców (np. zabawki, gry wideo, inne osoby robiące głośne rzeczy w tle itp.). Jeśli nie widzi ani nie słyszy rzeczy, które są dla niego bardziej interesujące, zmniejszasz prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi. Następnie spróbuj podzielić zadania na małe kroki/punkty, aby mógł nauczyć się wykonywać jedną rzecz, zanim zacznie myśleć o innej. Ponadto może potrzebować częstych przerw, aby zachować koncentrację, szczególnie podczas pracy w szkole. W przypadku niektórych dzieci może to oznaczać pracę przez okresy krótsze niż pięć minut. W przypadku chłopca w jego wieku proponuję zacząć od pracy przez 10 minut i przerwy 5 minut. Pomocne może być użycie timera przy biurku, aby mógł zobaczyć, jak długo musi pozostać skupiony przed przerwą. Możesz zaoferować dziecku niewielką nagrodę za odrabianie zadań domowych w rozsądnych ramach czasowych, które określisz. Na przykład, jeśli pozostaje skupiony przez dziesięć minut, dostaje naklejkę w swoim kalendarzu – kiedy dostaje dziesięć naklejek, dostaje … (ty wybierasz!).

Cała zawartość tej witryny, w tym opinia medyczna i wszelkie inne informacje związane ze zdrowiem, służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być uważane za konkretny plan diagnozy lub leczenia w jakiejkolwiek indywidualnej sytuacji. Korzystanie z tej witryny i informacje w niej zawarte nie tworzą relacji lekarz-pacjent. Zawsze zwracaj się o poradę do swojego lekarza w związku z wszelkimi pytaniami lub problemami dotyczącymi własnego zdrowia lub zdrowia innych osób.