4 zabawy dla małych dzieci (1,5 roku, 2, 3 i 4 lata)
1. Pajęczyna
To proste, ale bardzo zabawne zajęcie, które pomoże Twojemu maluchowi ćwiczyć umiejętności motoryczne i poprawić koordynację ręka-oko. Wystarczy przykleić do drzwi długie paski szerokiej taśmy klejącej. Następnie zwinąć starą gazetę w małe kulki. Teraz możecie już rzucać nimi w taśmę.
2. Piasek kinetyczny
Idealne zajęcie, które zapewni rozrywkę Twojemu dziecku przez wiele godzin. Jest baranie łatwe do wykonania. Weź 5 szklanek zwykłej mąki lub mąki kukurydzianej i 1 szklankę olejku dla niemowląt połącz te dwa składniki w dużym pojemnik. Pozwól dziecku ugniatać oba składniki dłońmi, aby uzyskać zabawną, lepką zabawę! Jego miękka konsystencja nadaje się do zabawy sensorycznej. Możesz również dać mu kilka foremek i pokazać mu, jak formować ciasto, aby stworzyć przeróżne kształty. A tu dokładny przepis na piasek i pomysł na zabawę.
3. Wodne malowanie
Martwisz się, że malowanie farbami przez Twojego malucha może zniszczyć Twój dom? Mamy dla Ciebie wspaniałe rozwiązanie – malowanie wodne! Przygotuj karton, miseczkę z wodą i pędzel. Niech wewnętrzny artysta twojego dziecka zabłyśnie jasno! Dla jeszcze większego bezpieczeństwa swoich mebli możesz wsadzić dziecko do kartonu. Nie zapomnij rozłożyć gazety pod kartonem, zanim dziecko zacznie malować.
4. Jazda na łyżwach / zamrożone zabawki
To nie pora roku na jazdę na łyżwach, ale kto powiedział że nie można zrobić lodowiska dla zabawek? Zamroź trochę wody w pojemniku wybierzcie z dzieckiem małe zabawki, takie jak samochody, figurki, czy małe laleczki i obserwuj jak Twoje dziecko jest pochłonięte jazdą swoich zabawek na lodzie. Gdy lód zacznie się topić, dziecko może też roztrzaskać je na drobne kawałki. Możesz też nalać wody do pojemnika, umieścić w tym małe zabawki i dać ten pojemnik dziecku aby mogło uwolnić swoje małe figurki. To jest świetna zabawa dla rozwoju sensorycznego!
4 zabawne zajęcia dla przedszkolaków (3, 4, 5 i 6 lat)
1. Znajdź ukryte litery
Zastanawiasz się, jakie zajęcie wymyślić swojemu przedszkolakowi i dodatkowo potrenować naukę liter? Mamy dla Ciebie odpowiednią aktywność. W pomieszczeniu, w którym można zrobić swoistą ciemnię poprzyklejam litery alfabetu po kolei na ścianie i wyłącz światła. Daj dziecku latarkę i zacznijcie zabawę. Poproś go, aby zaświecił latarkę i poszukał odpowiednich liter. Możesz też poprosić go o wyszukanie określonych liter. Ta aktywność zapewnia niekończące się godziny zabawy!
2. Gra w klasy
Pamiętasz, jak kiedyś wyglądała zabawa? Wytłumacz grę swojemu dziecku, a sprawisz, że jego energia pod koniec dnia wyparuje. Możesz narysować grę na podłodze lub stworzyć ją za pomocą kolorowej taśmy! Jest to świetny sposób na wykorzystanie całej energii twojego maleństwa i zapewnienie mu rozrywki. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się przyłączyć do gry, możesz wziąć udział w mini treningu!
3. Skacz po kolorowych kartkach
Kolejny fajny sposób na wykorzystanie energii Twojego malucha i nauczenie go kolorów. Do podłogi przymocuj kilka kolorowych kartek papieru. Mów nazwy kolorów i poproś dziecko, aby skakało z jednej kartki na drugą. Ta łatwa czynność może wydawać się zbyt banalna, ale zapewniamy, że Twoje dziecko pokocha skakanie.
4. Piana z mydłem
Niesamowita aktywność sensoryczna, która sprawi, że Twoje dziecko będzie szczęśliwe i utrzyma ręce w czystości. Dodaj trochę wody i płynu do mycia naczyń w blenderze i zmiksuj, aby uzyskać dużą ilość piany. Przenieś piankę na tacę i obserwuj, jak oczy twojego malucha rozświetlają się, a on robi się bałagan z całą pianką! Uważaj tylko, aby nie dostał piany do oczu. Do piany możesz dodać kilka kropel barwnika spożywczego aby stworzyć śliczna piankową tęczę.
4 ekscytujące zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym (6, 7, 8 lat i więcej)
1. Zróbcie slime / glutka
Slime jest naprawdę łatwy do zrobienia. Potrzebny jest płynny klej, (np. wikol), woda, aktywator i pianka do golenia. Dokładny przepis na glutka znajdziesz tutaj. Pamiętaj, aby dobrze zdezynfekować powierzchnię i przechowywać ją w czystym pojemniku.
2. Labirynt z papieru, sznurka
Przyklej papier krepowy lub sznurek do ściany lub drzwi, aby zrobić labirynt i poproś, aby przez niego przeszedł. Możesz również dać dziecku dowolność w wymyślaniu labiryntu. Potem Spróbujcie kolejno przez niego przejść.
3. Karty pracy
Karty pracy są idealne, gdy Twoje dziecko podczas tego trudnego okresu musi siedzieć w domu. Kiedy znudzicie się już powyższymi aktywnościami można przez chwile odetchnąć przy kartach pracy. Podzielone są na kategorie, każda z nich zawiera śliczne grafiki zachęcające do pracy z nimi.
4. Zentagle dla dzieci
Zentagle – to rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powtarzalnym wzorem.
Idealne na spokojny czas! Możesz zachęcić swoje dziecko do zrobienia czegoś łatwego i prostego, takiego jak te artystyczne zentagle. Wszystko, co musisz zrobić, to odrysować rękę swoją lub dziecka na kawałku papieru i poprosić go o wykonanie powtarzającymi się wzorami. Ta aktywność ma działanie uspokajające i na pewno zwróci jego uwagę.
Wskazówki, jak sprawić, by twoje dzieci nie nudziły się w domu.
Najłatwiej jest ustalić jakiś plan dnia. Na początku może to wydawać się trudne, jednak z czasem nabierzesz wprawy. Ustalcie wspólny plan dnia i trzymajcie się go. Postarajcie nie wypełnić większość czasu zabawami. Mnóstwo inspiracji znajdziesz na naszej stronie. Wykorzystaj ten czas na spędzenie go z rodziną. Ten czas nie musi być nudny, a dziecku naszym pomysłom może okazać się nawet całkiem przyjemny.
Rodzinne oglądanie filmów: nic nie brzmi lepiej niż wspólne oglądanie filmów. Obejrzyjcie stare klasyki i nowe filmy o ile treści będą odpowiednie dla grupy wiekowej Twojego dziecka.
Wspólne gotowanie: To idealny czas, aby nauczyć dzieci gotować. Wypróbujcie proste przepisy i delektujcie się domowymi ciasteczkami i pysznymi przekąskami.
Przeczytajcie książkę: Czy nie marzyliśmy o spędzeniu dnia na czytaniu dobrej książki? Być może twoje dziecko może początkowo nie być tym pomysłem zachwycone, ale pamiętaj, że przykład idzie z góry. Wykorzystaj ten czas jako okazję, aby zachęcić je do czytania książek.
Bitwa na poduszki: Świetnym pomysłem na rozładowanie energii i co najważniejsze na dobrą zabawę w walka na poduszki. Obiecujemy, że będzie dużo śmiechu.
Chociaż nie można nie przejmować się zdrowiem swojej rodziny w takich czasach, ważne jest, aby zachować racjonalność i podjąć niezbędne środki ostrożności. Pozostanie w domu, szczególnie jeśli masz małe dzieci lub osoby starsze w rodzinie, jest ważne, aby zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowie. Podczas gdy cała rodzina jest w domu, można poświęcić ten czas na zbudowanie rodzinnej więzi. Nie wszyscy podczas codziennych czynności mieli na to czas.
Pamiętajcie o częstym myciu rąk!
Artykuł ten może być przydatny rodzicom i nauczycielom podczas adaptacji.
Super zabawy dla dzieciaków! A pamięta ktoś jak się skakało w gumę?. Pozdrawiam.
Sama ulica i podwórko dawały multum możliwości 😉 czasy trochę się zmieniły, ale pomysłów na zabawę jest dzisiaj w zasadzie nieskończona liczba – inspirację można znaleźć chociażby w internecie.