Szukaj na stronie

Filter by Kategorie
Karty pracy
Quizy i ćwiczenia
Kalendarz świąt typowych i nietypowych
Dekoracje
Teoria

Spróbuj: karty pracyquizdekoracjezimakolorowanka

Polub nas:

Reklama:

Reklama:

Slime / glutek dla dzieci – 6 innowacyjnych przepisów, które wykonasz w domu

Przedstawiamy: Slime / glutek dla dzieci – 6 innowacyjnych przepisów, które wykonasz w domu.

Nie można zaprzeczyć, że dzieci uwielbiają bawić się glutkiem. Slime, choć dość rażący w dotyku, może być źródłem rozrywki dla wielu dzieci. Na rynku dostępne są różne kolory, tekstury i kompozycje. Większość z nich jest bezpieczna dla dzieci, ale nigdy nie można być tego pewnym. Zebraliśmy listę 6 innowacyjnych przepisów, aby zrobić własnego glutka w domu. Tak aby nie musieć polegać na komercyjnym slime oraz dodatkowo mieć zabawę ze zrobienia własnego glutka.

Czy dzieci powinny bawić się glutkiem?

Dla wielu dzieci slime czy inaczej glutek jest niestety zabroniony w ich domach. Jest to o tyle zrozumiałe, ponieważ większość rodziców chciałaby utrzymać dom w czystości, a także upewnić się, że ich dziecko nie spożywa czegoś, co może być dla nich szkodliwe. Jednak dopóki Twój maluch nie próbuje spożywać slima i zachowuje czystość po zabawie, glutek jest dla niego bezpieczny. Jest to również doskonała okazja do nauki i doskonalenia umiejętności rozwiązywania problemów. Slime obejmuje również matematykę pod względem stosunku różnych materiałów wymaganych do jego wytworzenia.

6 najlepszych przepisów na gluta dla dzieci

Najłatwiejszym sposobem na zdobycie glutka jest oczywiście udanie się do sklepu i kupienie go, ale jeśli chcesz, aby twoje dzieci zrobiły go samodzielnie zapraszam do poniższego artykułu.

1. Fluffy Slime – Puszysty glutek

Jest to przyjazny dla dzieci przepis na slime, który można stworzyć z składników, które można znaleźć w domu lub w najbliższym sklepie. Pamiętaj, aby dokładnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Przepis: Slime / glutek dla dzieci - 6 innowacyjnych przepisów, które wykonasz w domu

 • 2/3 szklanki białego kleju (np. wikol)
 • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 0,25 szklanki wody
 • 2-3 szklanki kremu do golenia, nie żelu
 • 1,5 łyżki płynu do soczewek kontaktowych z kwasem borowym i boranem sodu
 • Barwnik spożywczy

Do miski dodaj biały klej. Dodaj sodę, wodę i zamieszaj. Dodaj krem do golenia i kontynuuj mieszanie. Dodaj wybrany kolor barwnika spożywczego.
Powoli wprowadzaj roztwór do soczewek kontaktowych. Zagniataj całą mieszankę, aż uzyskasz wymaganą konsystencję puszystego gluta.

Porady

Upewnij się, że płyn do soczewek kontaktowych zawiera kwas borowy i boran sodu.
Jeśli glutek jest zbyt lepki, nałóż na ręce trochę oleju dla dzieci.
Możesz produkować partie slime na podstawie barwnika spożywczego, ponieważ mieszanie ich doprowadzi do uzyskania wszystkich kolorów w jednej partii slime.

2. Super Slime

Dla dzieci, które po prostu nie są zadowolone ze zwykłego glutka, oto przepis na slime dla majsterkowiczów, który jest wyjątkowo śliski. Przygotowując tego glutka, należy nadzorować dzieci.

Przepis:

 • Miska
 • ½ szklanki alkoholu poliwinylowego
 • barwnik spożywczy
 • 2 łyżeczki aktywatora (czyli boraksu). Można kupić gotowy aktywator lub użyć mieszanki sody i płynu do soczewek kontaktowych.
 • Mały patyk do mieszania

Wlej alkohol poliwinylowy do miski. Jeśli chcesz kolorowego glutka, dodaj barwnik spożywczy i wymieszaj roztwór patyczkiem. Dodaj boraks (aktywator) do mieszanki i kontynuuj mieszanie. Zauważysz, że mieszanka zaczyna się śluzować, gdy podnosisz roztwór kijem. Baw się dobrze!

Porady

Pamiętaj, aby przechowywać szlam w pojemniku w lodówce. Dodaj różne barwniki spożywcze, aby zrobić tęczę.

3. Glitter Slime – Błyszczący Slime

Brokat i slime to dwie najlepsze kombinacje któryy dzieci absolutnie kochają. Po połączeniu tych dwóch składników otrzymujesz brokatowego glutka, który jest domowej roboty slimem dla dzieci, na dodatek błyszczy!

Przepis

 • 1 szklanka przezroczystego kleju (np. wikol)
 • ¼ szklanki płynnej skrobi / krochmal
 • Brokat
 • Barwnik spożywczy
 • miska
 • Kij

Do miski dodaj przezroczysty klej. Dodaj brokat i upewnij się, że miesza się równomiernie i dobrze. Dodaj trochę płynnej skrobi i kontynuuj mieszanie.
Kontynuuj dodawanie skrobi do momentu, w którym uznasz, że konsystencja jest odpowiednia.Dodaj barwniki spożywcze i mieszaj, aż uzyskasz równomierną powłokę. Glutek jest teraz gotowy do zabawy!

Porady

Możesz albo usuwać partie i dodawać różne barwniki spożywcze, aby mieć różne kolory szlamu brokatowego, lub utrzymywać to wszystko w tym samym kolorze.
Każdy krochmal będzie miał inna ilość skrobi. Jeśli glutek jest zbyt lepki, potrzebuje więcej skrobi. Jeśli jest zbyt gumowaty, dodano zbyt dużo skrobi. Łatwo jest dodać więcej, ale nie można usunąć skrobi po dodaniu zbyt dużej ilości. Dlatego skrobię dodawaj ostrożnie.

4. Saline Slime – Sodowy Glutek

Ten przepis wykorzystuje najbardziej podstawowe składniki, aby stworzyć najbezpieczniejszy rodzaj slime’a.

Przepis:

 • 1/2 szklanki białego kleju (np. wikol)
 • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 0,5 szklanki wody
 • 1 łyżka roztworu soli fizjologicznej zawierającej kwas borowy i boran sodu
 • Barwniki spożywcze / konfetti lub inne ciekawe dodatki

Instrukcje

Do miski dodaj biały klej. Dodaj 0,5 szklanki wody i dobrze wymieszaj, aby się idealnie połączyły. Dodaj barwniki do żywności, brokat lub konfetti, aby uczynić je bardziej „zabawnymi”. Dodaj sody oczyszczonej do mieszanki. Dodaj powoli roztwór soli i obserwuj, jak glutek odrywa się od ścianek miski. Mieszaj i ugniataj, aż do uzyskania wymaganej konsystencji

Porady

Możesz sprawić, by twój glutek był wyjątkowy, dodając do niego przeróżne ozdobniki.
Pamiętaj, aby nie dodawać zbyt dużej ilości roztworu soli, ponieważ nie można go potem zredukować. Możesz zwiększyć lub zmniejszyć ilość sody oczyszczonej w zależności od tego, jak twardy ma być glutek.

5. Slime piaskowy – ciecz nienewtonowska

Glutek piaskowy to domowy przepis, który sprawi, że slime będzie jak płyn nienewtonowski. Skrobia kukurydziana w tym przepisie ostatecznie odgrywa dużą rolę, tworząc rodzaj śluzu przypominającego ruchome piaski.

Przepis: Slime / glutek dla dzieci - 6 innowacyjnych przepisów, które wykonasz w domu

 • Plastikowa miska
 • 2 szklanki wody
 • 4 szklanki skrobi kukurydzianej
 • Barwnik spożywczy

W misce dodaj wodę i skrobię kukurydzianą i mieszaj, aż zacznie wyglądać jak śmietana o konsystencji miodu. Mikstura działa jak ruchome piaski. Możesz spróbować przytrzymać go dłonią i zobaczyć, jak zanurza się w mieszance. Staraj się poruszać ręką w różnych kierunkach z różnymi prędkościami. Co zauważasz?
Jeśli chcesz, możesz również spróbować delikatnie przebić miksturę, aby zobaczyć, jak się zachowuje. Gdy przesuwasz rękę przez mieszankę, zachowuje się ona jak ciecz, ale kiedy próbujesz w nią uderzyć, działa ona jak ciało stałe.

Porady

Najlepiej zacząć od odrobiny wody i dodawać stopniowo więcej, aby uzyskać pożądaną konsystencję.
Ponieważ jest to ciecz nienewtonowska, ilość siły decyduje o stanie skupienia. Użycie małej siły pozwoli mu działać jako ciecz, a silnej sprawi, że będzie działać jako ciało stałe. To super fajny eksperyment, który można spróbować z dzieckiem w domu.

6. Prosty i łatwy glutek

Przepis na najprostszego slime w domu. Ten przepis jest używany na całym świecie. Wykorzystuje główny składnik, boraks (aktywator), aby stworzyć idealny slime, który może być używany przez dzieci w każdym wieku.

Przepis:

 • ½ szklanki ciepłej wody
 • ½ szklanki wody
 • ½ szklanki białego kleju (np. wikol)
 • 0,25 łyżeczki proszku boraksowego (aktywator)
 • Barwniki spożywcze lub brokat

Instrukcje

Do miski wlej biały klej. Dodaj ciepłą wodę i zamieszaj mieszankę. Dodaj wybrany kolor lub brokat i dobrze wymieszaj. Dodaj proszek boraksu do ½ szklanki gorącej wody. Dokładnie wymieszaj roztwór. Aż boraks prawie całkowicie się rozpuści.
Dodaj bardzo powoli do pierwszej miski. Mieszaj dalej, aż konsystencja stanie się glutkowata!

Porady

Jeśli chcesz uzyskać bardziej śluzowaty slime, pamiętaj, aby nieznacznie zmniejszyć ilość proszku boraksu.

Artykuł ten może być przydatny rodzicom i nauczycielom podczas adaptacji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This