Przygotuj swoje dziecko, aby odniosło sukces w szkole dzięki tym zabawnym zajęciom z matematyki.
Ostatnie badania wykazały, że umiejętności matematyczne dziecka po pójściu do przedszkola mogą być wyznacznikiem jego przyszłych wyników w nauce zarówno w zakresie matematyki, jak i czytania we wszystkich klasach podstawowych. Uczenie się matematyki ćwiczy pamięć roboczą, poprawia uwagę i zwiększa inne podstawowe umiejętności poznawcze. Nie biegnij od razu do sklepu, aby kupić karty pracy, które prawdopodobnie mogą osłabić naturalne zainteresowanie Twojego dziecka tym tematem. Zamiast tego, zaangażuj je w czynności, aby pomóc mu rozwinąć silną podstawę do zrozumienia matematyki.
Jaką karierę będzie miało Twoje dziecko? Weź udział w naszym quizie
Pojęcia liczbowe
Liczenie jest ważne, ponieważ pomaga dzieciom nauczyć się sekwencji liczb, ale nawet przed liczeniem dzieci muszą rozwinąć podstawowe rozumienie cyfr. Oto kilka sposobów, aby pomóc dziecku rozwinąć te podstawowe pojęcia liczbowe.
Policz przedmioty codziennego użytku.
Policz liczbę guzików na koszuli dziecka, kiedy je zapinasz, liczbę pomarańczy, które pomaga ci włożyć do torby z jedzeniem w supermarkecie, liczbę widelców potrzebnych do ustawienia stołu lub liczbę schodów, po których idziecie. Zacznij od małych liczb (nie więcej niż pięciu) i dodaj kilka, gdy Twoje dziecko jest gotowe na wyzwanie.
Umieść małe przedmioty w rzędzie.
Zbierz monety i pozwól dziecku je policzyć. Po ich policzeniu ułóż je w kółku, w rzędzie lub rozłóż i poproś je, aby policzyło przedmioty. Nie zdziw się, jeśli będzie musiało je ponownie policzyć. Ale jeśli automatycznie odpowie bez liczenia, będziesz wiedział, że opanowało niezmienność liczb.
Znajdź obiekty, które pasują do siebie.
Jeśli Twoje dziecko ma trudności z dopasowaniem przedmiotów, znajdź dobrze pasujące przedmioty, takie jak łyżki i widelce, kubki i spodki, figurki koni i kowbojów, i poproś je, aby sparowały je ze sobą. Gdy to robi, niech policzy każdy zestaw obiektów, aby wzmocnić ideę, że każda para składa się z tej samej liczby.
Graj w gry planszowe wymagające liczenia.
Proste gry świetnie nadają się do pomocy dzieciom w rozpoznawaniu liczb na kostce i liczeniu ruchów. Zagraj w grę karcianą „Wojna” za pomocą talii kart; ułatw na początku grę dołączając tylko karty do pięciu, a następnie stopniowo utrudniaj grę, każąc każdemu graczowi wyłożyć dwie karty. Najwyższa suma dwóch kart wygrywa!
Geometria i zrozumienie przestrzenne
Dzieci mogą rozwinąć podstawową wiedzę na temat geometrii i relacji przestrzennych, bawiąc się klockami i innymi zabawkami budowlanymi. Wspieraj umiejętności związane z geometrią dzięki tym pomysłom.
Zidentyfikuj kształty w swoim domu.
Zagraj w prostą grę polegającą na znajdowaniu podstawowych kształtów w całym domu, takich jak prostokąty w przełącznikach światła, kwadraty w szybach, koła w zegarach i tak dalej. Poproś dziecko, aby wyjaśniło, w jaki sposób różnicuje każdy kształt, poprzez jego cechy definiujące (na przykład trójkąt ma trzy połączone boki) i cechy nieokreślające (takie jak pozycja lub rozmiar trójkąta).
Porozmawiaj o rozmieszczeniu zdjęć w książce.
Czytając bajkę, używaj języka przestrzennego, aby mówić o rozmieszczeniu zdjęć. Zadaj powiązane pytania, takie jak „Gdzie jest księżyc? Czy znajduje się nad drzewem? Czy znajduje się pod drzewem?” Lub rozmiary, pytając: „Czy hipopotam jest większy niż małpa? Które zwierzę jest większe? Które zwierzę jest mniejsze?”
Zrób mapę swojego domu.
Ćwicz bardziej przestrzenny język, pomagając dziecku stworzyć mapę jego sypialni lub podwórka. Kiedy umieszcza i rozstawia meble, okna i szafy lub drzewa i krzewy, zadawaj mu pytania o to, gdzie się znajdują i jak blisko siebie są.
Pomiary
Do nauki jest wiele form pomiaru (długość, wzrost, waga, wielkość, ilości) i wiele narzędzi do pomiaru. Wbuduj koncepcje pomiarowe w codzienne czynności.
Mierz podczas gotowania lub pieczenia.
Napełnij kubki miarowe wodą lub mąką i łyżki miarowe z ekstraktem, aby zapoznać dzieci z pojęciem liczb całkowitych i ułamków. Zadaj pytania, takie jak „Czy możesz napełnić pół szklanki? Czy możesz napełnić jedną łyżeczkę?”
Pobaw się wagę w supermarkecie.
Następnym razem, gdy odwiedzisz sklep spożywczy, wyciągnij z półki dwa różne przedmioty i zapytaj dziecko, które z nich jest cięższe: „Czy to puszka zupy czy pudełko krakersów?” Dzieci nauczą się rozumieć pojęcia ciężkości i lekkości.
Porównaj rozmiary stóp.
Połóż stopę obok stopy dziecka i zapytaj ją, która jest dłuższa lub większa. Przygotuj linijkę lub centymetr, aby porównać rozmiary i pomóc jej rozróżnić długie i krótkie, duże i małe.
0 komentarzy