EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Zabawy ruchowe – „W Marcu jak w garncu”

Zabawy ruchowe „W Marcu jak w garncu” mogą być świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu przez dzieci, zarówno w przedszkolu, jak i w szkole podstawowej. Oto propozycje zabaw, które nawiązują do zmiennej pogody marca i zachęcają do ruchu, współpracy oraz rozwijania koordynacji.

1. Pogodowy berek:

Dzieci biegają po sali, a nauczyciel wykrzykuje różne warunki pogodowe (słońce, deszcz, wiatr, śnieg). Przy każdym z nich dzieci muszą wykonać określony ruch: dla słońca – skaczą jak promienie słońca, dla deszczu – poruszają palcami i biegają lekko po sali, dla wiatru – machają rękami jak dmuchający wiatr, dla śniegu – poruszają się wolno i ciężko.

2. Chmury i słońce:

Dzieci dzielą się na dwie grupy – jedna to chmury, druga to słońce. Na sygnał nauczyciela „chmury” starają się złapać „słońca”. Po złapaniu miejscami się zamieniają. Zabawa rozwija szybkość reakcji i umiejętność pracy w zespole.

3. Wiatrowy labirynt:

Z krzeseł i innych przedmiotów tworzony jest labirynt, przez który dzieci muszą przejść, naśladując silny wiatr – machając rękami i zygzakując między przeszkodami.

4. Deszczowa orkiestra:

Dzieci siedzą w kręgu na podłodze, nauczyciel prowadzi zabawę, naśladując różne intensywności deszczu poprzez klaskanie, pocieranie dłoni, stukanie nogami. Dzieci muszą naśladować te dźwięki, co rozwija ich zdolności muzyczne i koordynację.

5. Śnieżki z gazet:

W sali tworzone są „śnieżki” z zgniecionych gazet. Dzieci, podzielone na dwie drużyny, rzucają nimi do siebie, naśladując śnieżycę. Zabawa rozwija celność i umiejętność współpracy w grupie.

6. Tęczowy taniec:

Nauczyciel puszcza muzykę, a dzieci tańczą z kolorowymi wstążkami lub chustami, tworząc „tęczę”. Zabawa rozwija wyobraźnię oraz umiejętności ruchowe.

7. Przeskakiwanie przez kałuże:

Z kawałków niebieskiej folii lub papieru tworzone są „kałuże” na podłodze. Dzieci muszą przeskakiwać przez nie, nie dotykając kałuż, co rozwija ich zwinność i koordynację.

8. Burza w sali:

Dzieci stają w kręgu, a nauczyciel opowiada historię nadchodzącej burzy. Na różne słowa-klucze (np. „błyskawica” – wszyscy błyskawicznie klaszczą, „grzmot” – wszyscy tupią nogami, „deszcz” – delikatnie pacą palcami o podłogę) dzieci reagują odpowiednimi dźwiękami i ruchami. Zabawa rozwija słuch, koordynację oraz umiejętność słuchania i reagowania.

Te zabawy ruchowe „W Marcu jak w garncu” mogą być wspaniałą okazją do rozwijania umiejętności fizycznych i społecznych dzieci, a także do nauki o zmienności pogody w sposób zabawny i angażujący.

Zabawy ruchowe - "W Marcu jak w garncu" 1

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest