EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Pomysły na zabawy ruchowe na Dzień Unii Europejskiej

Zapraszamy do świętowania Dnia Europy z zestawem zabaw ruchowych, które zapewnią dzieciom nie tylko doskonałą zabawę, ale również pozwolą na lepsze poznanie Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Każda z tych dziesięciu aktywności została zaprojektowana, aby poprzez ruch i interakcję angażować dzieci w kreatywny sposób, rozwijając ich wiedzę i zainteresowanie różnorodnością kulturową Europy.

Od „Podróży po Europie”, która w rytm muzyki zabierze dzieci na wirtualną wycieczkę do różnych krajów, po „Bańkowy labirynt”, pozwalający na eksplorowanie kontynentu w wyjątkowo zabawny sposób, te gry ruchowe łączą edukację z aktywnością fizyczną. „Flagowe zamieszanie” i „Słowny futbol” to zabawy, które w dynamiczny sposób wprowadzają elementy geografii i języka, ucząc dzieci rozpoznawania flag oraz słów z różnych języków europejskich.

„Euro-wyścigi” i „Europejska statua” to zadania, które poprzez symulację podróży i tworzenie „żywych” zabytków, rozbudzają ciekawość i inspirują do nauki o historii i kulturze Europy. „Wielojęzyczny kalambury” oraz „Kulinarna podróż” wykorzystują znane formy zabaw, aby przybliżyć uczestnikom europejską różnorodność językową i kulinarną.

Każda z tych zabaw ma na celu rozwijanie umiejętności społecznych, komunikacyjnych oraz pracy zespołowej, jednocześnie promując ideę jedności i współpracy, które są fundamentem Unii Europejskiej. Dzieci nie tylko będą się świetnie bawić, ale także otrzymają okazję do interaktywnego odkrywania Europy, jej ludzi, języków i kultur, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych aktywności. To wspaniały sposób, aby uczcić Dzień Europy, zapewniając dzieciom zarówno radość jak i wiedzę.

1. Podróż po Europie:

   Zabawa polega na symulacji podróży po różnych krajach Europy. Nauczyciel włącza muzykę charakterystyczną dla danego kraju, a dzieci naśladują ruchy związane z tym miejscem (na przykład flamenco dla Hiszpanii, skoki jak górskie kozy dla Szwajcarii). Kiedy muzyka się zatrzymuje, dzieci „przybywają” do kolejnego kraju.

2. Flagowe zamieszanie:

   Nauczyciel rozkłada na podłodze kartki z flagami różnych krajów europejskich. Dzieci tańczą wokół nich przy muzyce. Gdy muzyka przestaje grać, nauczyciel wykrzykuje nazwę kraju, a dzieci muszą jak najszybciej znaleźć odpowiadającą jej flagę i stanąć na niej.

3. Rzeka wiedzy:

   Dzieci są podzielone na dwie grupy po obu stronach „rzeki” (może być to mata gimnastyczna lub sznurek). Na sygnał nauczyciela, dzieci muszą odpowiedzieć na pytanie dotyczące Unii Europejskiej i przeskoczyć przez „rzekę”. Pytania mogą dotyczyć liczby gwiazd na fladze UE, nazw stolic, itp.

4. Słowny futbol:

   Ustawia się dwie bramki, a dzieci są podzielone na drużyny. Nauczyciel wypowiada słowo w jednym z języków europejskich, a dziecko z piłką musi powiedzieć, z jakiego kraju pochodzi to słowo i strzelić bramkę.

5. Euro-wyścigi:

   Tworzy się tor przeszkód, który symbolizuje podróż przez Europę. Na trasie ustawia się „przeszkody” reprezentujące różne kraje (np. tunele, slalom między pachołkami, mata do skakania). Każde dziecko musi pokonać tor, podczas gdy nauczyciel opowiada ciekawostki o każdym kraju.

6. Bańkowy labirynt:

   Z użyciem taśmy malarskiej tworzy się na podłodze labirynt. Wewnątrz labiryntu umieszcza się obrazki czy symbole związane z krajami UE. Dzieci, prowadząc dmuchane bańki przez labirynt, muszą dotrzeć do wybranych symboli i opowiedzieć o nich.

7. Europejska statua:

   Dzieci tańczą do muzyki z różnych krajów europejskich. Gdy muzyka przestaje grać, dzieci zamieniają się w „statuy” przedstawiające znane zabytki (np. Wieża Eiffla, Koloseum, itd.).

8. Wielojęzyczny kalambury:

   Dzieci wybierają kartkę z nazwą europejskiego kraju. Następnie muszą przedstawić kalambury pokazując słowa lub zwroty powiązane z tym krajem, a pozostali uczestnicy zgadują, co to jest. Zabawa rozwija umiejętności komunikacji niewerbalnej i wiedzę o językach.

9. Kulinarna podróż:

   Przygotowuje się stanowiska z charakterystycznymi produktami lub daniami krajów europejskich. Dzieci „podróżują” między stanowiskami i wykonują zadania związane z kuchnią danego kraju (np. układanie w kolejności składników na pizzę, tworzenie flagi z owoców).

10. Europejskie klasy:

   Tworzy się wersję gry w klasy, gdzie każde pole to inny kraj europejski. Dzieci muszą odpowiedzieć na pytanie dotyczące danego kraju, zanim przeskoczą na kolejne pole. Jeśli odpowiedź jest błędna, muszą wrócić do początku.

Pomysły na zabawy ruchowe na Dzień Unii Europejskiej 1

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *