EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Skala jest narzędziem, które umożliwia nam umieszczanie oraz odczytywanie komunikatów znajdujących się na mapie. Dzięki niej możemy nanosić na mapę informację, bądź też odległości w pomniejszeniu lub powiększeniu.

Skala 1:1 oznacza, że przedmioty lub też odległości zostały przedstawione w takich samych wymiarach, w jakich mamy z nimi do czynienia w rzeczywistości.

Skala 1:2 oznacza, że wymiary danego przedmiotu, czy też odległości zostały dwukrotnie pomniejszone w odniesieniu do rzeczywistych wymiarów.

Przykład I:

Odległość pomiędzy domem A oraz domem B wynosi w rzeczywistości 400 cm.

Jeżeli przedstawimy tą odległość w skali 1 : 2, to wówczas będzie ona wynosiła 200 cm, ponieważ jeden centymetr na mapie odpowiada 2 cm w terenie.

Skala 2:1 oznacza, że wymiary danego przedmiotu, czy też odległości zostały powiększone dwukrotnie w stosunku do wymiarów, które występują w rzeczywistości.

Przykład I:

Odległość pomiędzy domem A a domem B wynosi w rzeczywistości 400 cm.

Jeżeli przedstawimy tą odległość w skali 2 : 1, to wówczas będzie ona wynosiła 800 cm, ponieważ jeden centymetr na mapie odpowiada 2 cm w rzeczywistości.

Jakie rodzaje skali wyróżniamy?

  • Skala liczbowa – jest to najcześciej spotykana skala. Przedstawia się ją za pomocą ułamka, np. 1:100 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 cm w rzeczywistości.
  • Skala mianowana – jest to skala, która przedstawia zależność pomiędzy dwoma długościami, np. 1 cm – 10 m. Podana skala mówi nam, że jeden centymetr na mapie odpowiada 10 metrom w rzeczywistości.
  • Skala liniowa – przedstawia nam ona zależność pomiędzy wymiarami na mapie, a wymiarami w rzeczywistości przy pomocy podziałki liniowej. Podziałka ta obrazuje nam jaka odległość na mapie odpowiada odległości rzeczywistej.

Skala i mapa

Przykład I:

Odległość pomiędzy sklepem spożywczym, a księgarnią wynosi w rzeczywistości 160 cm. Ile będzie wynosiła ta odległość na mapie w skali 1:8?

Skala 1:8 oznacza, że 1 cm na mapie to inaczej 8 cm w rzeczywistości. Dzielimy więc 160 cm przez 8, aby dowiedzieć się, jaka odległość na mapie będzie odpowiadała 160 cm w rzeczywistości.

160 cm : 8 = 20cm

160 cm w rzeczywistości to 20 cm na mapie w skali 1:8.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest