EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Pisownia wyrazów z „CH” oraz „H”

Litery „CH” i „H” brzmią identycznie oraz oznaczają to samo. Nie można ich jednak stosować zamiennie – istnieje szereg zasad, którym należy się podporządkować, aby nie popełniać błędów ortograficznych przy pisowni wyrazów, które zawierają te litery.

Kiedy powinniśmy używać litery „CH”?

1. Jeżeli CH jest wymienne na SZ, np. fartuch – fartuszek, groch – groszek. W tym przypadku można się jednak czasem spotkać z wyjątkami, np. wataha – watasze.
2. Jeżeli CH występuje po literze S, np. wschód, schody. W tym przypadku jednak również występują wyjątki, które zostały przedstawione poniżej:

  • –  Jeżeli wyraz zaczyna się od przedrostka fis- lub dys-, wówczas poprawne będzie H, np, fisharmonia, dysharmonia.
  • –  Jeżeli znajdują się obok siebie litery S oraz H, a czytane razem dają nam głoskę SZ, wówczas zawsze poprawne będzie H, np. show.

3. Jeżeli występuje ona na końcu wyrazu, np. szach, kielich, pośpiech. Tutaj jednak również można się spotkać z wyjątkami, np. druh, Utah.
4. Jeżeli znajduję się w jednej z następujących cząstek: chalko-, chiro-, chondro-, choreo-, chrono-, chryzo-, np. choreografia, chronologia.

Kiedy powinniśmy używać litery „H”?

1. Jeżeli H jest wymienne na Z, np. błahy – błazen.
2. Jeżeli H jest wymienne na , np. druh – druyna.
3. Jeżeli H jest wymienne na G, np. wahanie – waga.
4. Jeżeli znajduję się w jednej z następujących cząstek: hekto-, helio-, hetero-, higro-, hiper-, hipo-, homeo-, hydro-, np. hydrolat, homogram, hektolitr.

Uwaga: H występuje tylko i wyłącznie w wyrazach, które pochodzą z języków obcych. Z kolei CH występuje w wyrazach rodzimych oraz w wyrazach obcych.

 

Zastosowanie w praktyce, czyli dyktanda i ćwiczenia ortograficzne:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest