Drodzy Nauczyciele!
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z przygotowanego przez nas scenariusza zajęć z okazji Dnia Górnika, który został stworzony specjalnie dla dzieci 6-letnich. Znajdą tu Państwo bogaty zestaw aktywności edukacyjnych, które pozwolą przedszkolakom w atrakcyjny sposób odkrywać świat górnictwa.
Scenariusz zawiera różnorodne metody pracy, które są idealnie dostosowane do możliwości i potrzeb sześciolatków, angażując ich zarówno ruchowo, jak i kreatywnie. Dzięki naszym propozycjom zabaw, dzieci będą miały okazję nie tylko dowiedzieć się, kim jest górnik i czym zajmuje się na co dzień, ale także zrozumieć znaczenie węgla w naszym życiu.
Proponowane zadania plastyczne, gry, piosenki i opowiadania sprawią, że Dzień Górnika stanie się dla dzieci ciekawym i edukacyjnym przeżyciem. W naszym scenariuszu postawiliśmy na aktywności, które rozwijają umiejętności społeczne, zdolności manualne oraz wyobraźnię.
Zachęcamy do wykorzystania tego scenariusza w praktyce edukacyjnej i świętowania Dnia Górnika w sposób, który będzie zarówno zabawny, jak i pouczający dla Waszych wychowanków.
Niech ten dzień stanie się wspaniałą przygodą dla każdego przedszkolaka i niezapomnianym wspomnieniem pełnym radości i nowej wiedzy!
Scenariusz zajęć dla 6-latków na Dzień Górnika
Cele zajęć:
– Zapoznanie dzieci z zawodem górnika i jego rolą w społeczeństwie.
– Kształtowanie szacunku do ciężkiej pracy górników.
– Rozwijanie kreatywności poprzez prace plastyczne i zabawy tematyczne.
– Wzbogacenie słownika dzieci o nowe pojęcia związane z górnictwem.
Metody:
– Opowiadanie i dyskusja.
– Zabawy ruchowe.
– Prace plastyczne.
– Zabawy zespołowe.
Środki dydaktyczne:
– Ilustracje i zdjęcia przedstawiające górników w pracy.
– Rekwizyty do zabaw ruchowych (kapelusze, laski).
– Materiały do prac plastycznych (kartki, farby, pędzle, plastelina).
– Przykładowe kawałki węgla lub ich atrapy.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie i rozmowa wstępna (10 minut) – Zobacz naszą prezentację.
– Rozpocznij od krótkiej rozmowy na temat tego, czym zajmuje się górnik i dlaczego świętujemy Dzień Górnika. Zadaj pytania, aby zaangażować dzieci i sprawdzić ich wstępną wiedzę.
2. Zabawa ruchowa „Górniczy marsz” (15 minut)
– Dzieci chodzą w rytm muzyki wokół sali, naśladując górników: udają, że noszą ciężkie worki z węglem, kaski, oraz że używają kilofów.
3. Twórcze zadanie plastyczne „Moja kopalnia” (20 minut)
– Dzieci tworzą własne wizje kopalni, używając farb, pędzli i plasteliny. Mogą stworzyć trójwymiarowe modele kopalni lub namalować obrazy przedstawiające życie pod ziemią.
4. Zabawa edukacyjna „Poszukiwacze węgla” (15 minut)
– Ukryj małe kawałki czarnej kredy lub atrapy węgla w sali. Dzieci mają za zadanie odnaleźć je, używając latarek (można użyć małych lampek LED).
5. Dyskusja i refleksja (10 minut)
– Porozmawiaj z dziećmi o ich doświadczeniach podczas zajęć. Dowiedz się, co nowego się nauczyły i co im się najbardziej podobało.
6. Zakończenie (5 minut)
– Wręczenie dzieciom małych upominków – medal na Dzien Górnika.
Pamiętaj, aby całe zajęcia prowadzić w atmosferze akceptacji i zainteresowania tematem. Daj dzieciom możliwość wyrażenia własnych opinii i uczuć związanych z poznawanym zawodem.
0 komentarzy