SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
ZIMOWY SPACER
Grupa II
Wiek dzieci: 3,4latki
Opracowała: Labun Barbara
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności formułowania krótkich wypowiedzi na dany temat;
- porównywanie przedmiotów pod względem wielkości: większy, mniejszy.
Cele operacyjne:
- wypowiada się na określony temat;
- stosuje słowa: większy, mniejszy.
Metoda:
- praktyczna – działanie
- ekspresywna – zadania inspirująca
- poszukująca – rozmowa, samodzielnie działanie, zajęcia otwarte.
Forma:
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- papier,
- kształty
- przedmioty różnej wielkości
- skarby zimowe
Przebieg zajęć:
- Zimowy spacer (ćwiczenia artykulacyjne – Nauczyciel zachęca dzieci, by wyobraziły sobie, że spacerują po parku, gdzie jest pełno śniegu (głęboko oddychają – wdech nosem, wydech ustami). Kolejno mówią o sytuacjach, które mogłyby mieć miejsce w zimowym parku, np. spotkanie dzieci zjeżdżających na sankach, lepienie bałwana. Dzieci próbują naśladować odgłosy wiatru).
- Śnieżynka – dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel podaje im papierową gwiazdę zwiększyć liczbę podanych śnieżynek.
- Zabawa badawcza – śnieg – rozmowa na temat z skąd się bierze śnieg, topnienie, mróz, dlaczego się topi. Dotykanie
- Zimowe skarby – rozpoznawanie przedmiotów. Nauczyciel wybiera chętne dziecko do rozpoznania przedmiotów ( powtarza tą czynność kilka razy). Dzieci czekają cierpliwie na swoją kolej.
- Co jest większe? – wykonanie ćwiczenia matematycznego na dywanie. Pośród skarbów zimowych wskazują co jest większe?, np. bałwan czy śnieżka
- Słońce i śnieg – zabawa ruchowa z rysunkami. Uczestnicy poruszają się po całej Sali w dowolny sposób podczas zabawy, informacje: świeci słoneczko (dzieci spacerują po Sali) lub pada śnieg ( dzieci siadają na dywanie i się chowają). Zabawę powtarza się kilka razy.
0 komentarzy