EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Scenariusz zajęć otwartych z edukacji matematycznej prowadzonych metodą prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

Opracowały:
Aleksandra Halińska
Barbara Labun

Cele główne:
pokazanie Rodzicom techniki pracy wybraną metodą nauczania oraz postępów w nauce

Cele szczegółowe:

  • zauważa rytmiczną organizację czasu; dostrzega rytm
  • podnosi poziom skupienia i uważności
  • jest aktywny podczas zajęć, prezentuje swoje umiejętności i wiadomości
  • prawidłowo określa położenie przedmiotów w przestrzeni
  • dokonuje klasyfikacji przedmiotów ze względu na cechy
  • kształtowanie zarysów pojęcia: figury geometryczne (trójkąt, prostokąt, kwadrat, koło)
  • kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania; liczenie i rachowanie na palcach i zbiorach zastępczych

Metody pracy:

  • czynne
  • słowne

Formy pracy:

  • indywidualna
  • grupowa

Przebieg zajęć:
Wprowadzenie
Powitanie Rodziców i dzieci.
Krótkie omówienie co zaprezentujemy; wykonamy kilka zadań
Podczas wykonywania zadań zwracam dużą uwagę czy dzieci wykonują je samodzielnie, nie patrząc do innych.

Zajęcia główne

Zajęcia #1 PATYCZKI
Każde dziecko otrzymuje dywanik i kolorowe patyczki. Układają figury według polecenia nauczycielki:
proszę ułożyć figurę z 3 patyczków
proszę ułożyć figurę z 4 patyczków
proszę ułożyć figurę z 6 patyczków
proszę ułożyć 2 figury z 6 patyczków

Czy ktoś potrafi ułożyć 2 figury z pięciu patyczków?
Czy można ułożyć z patyczków koło? Dlaczego?

Zajęcia #2 ORIENTACJA
Każde dziecko otrzymuje dywanik i liczmany (np. guziki), umieszczają liczmany na kartce według polecenia nauczycielki.

proszę położyć 2 guziki w prawym górnym rogu
proszę położyć 3 guziki w lewym dolnym rogu
proszę położyć 4 guziki w lewym górnym rogu
proszę położyć 5 guzików w prawym dolnym rogu
proszę położyć 2 guziki na środku

ZABAWA

Zajęcia #3 KALENDARZ
Dzieci siadają na linii dywanu. Każde z nich otrzymuje kartonik z nazwą miesiąca. Nauczyciel upewnia się, że każde dziecko wie jaki otrzymało miesiąc.
Ile miesięcy ma ROK?
Ile mamy pór roku?
Proszę aby ułożyli miesiące według kolejności
Proszę aby osoby, które otrzymały pory roku ułożyły je na dywanie.

Zajęcia #4 PAJACYK
Każde dziecko otrzymuje obrazek z pajacykiem, który składa się z samych figur geometrycznych, a także szablony kółek i gwiazdek. Dzieci umieszczają kółeczka i gwiazdki według poleceń nauczycielki. Przed wykonaniem zadania słuchają recytacji wiersza „Pajacyk”.

Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada
Spójrzcie, jaką mozaikę układa
Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty.
Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny.
Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych.
No i proszę – już pajacyk zrobiony jest cały.

proszę położyć niebieską gwiazdkę po prawej stronie od pajacyka
a zielone kółko po lewej stronie od pajacyka
proszę położyć pomarańczowe kółeczko nad pajacykiem
proszę położyć żółtą gwiazdkę pod pajacykiem
proszę położyć czerwone kółeczko na pajacyku

Zajęcia #5 DODAWANIE I ODEJMOWANIE
Dzieci otrzymują kartoniki z działaniem oraz cyfry. Ich zadaniem jest połączyć się z osobą, która ma brakującą cyfrę w jego działaniu.
Kartoniki z cyframi zostają odczytane przez dzieci
Przypominamy znaki graficzne oznaczające dodawanie (+) i odejmowanie (-) oraz (=)
Dzieci układają odpowiedni wynik do swojego działania

ZABAWA

Zajęcia #6 LICZBY W KOLORACH
Dzieci otrzymują zestaw liczb w kolorach i kartkę a4.
proszę ułożyć kolorowe paski od najdłuższego do najkrótszego, ile jest tych pasków?
a teraz proszę ułożyć paski od najkrótszego do najdłuższego
dodatkowe pytania: ile pasków białych mieści się w pasku żółtym?

Zakończenie
Podziękowania
Gratulacje dla dzieci za ich pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest