EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Plansze dydaktyczne: Nauka liczenia na palcach do 10

Druk jest niemożliwy na smartfonach – proszę skorzystać z komputera.

Podgląd grafik:

Poniżej możesz zobaczyć losowo wybrane grafiki z całego pakietu. Kliknij miniaturę aby zobaczyć większy podgląd.

Liczenie jest czynnością polegającą na ustaleniu, ile jednostek danego obiektu znajduje się w określonej grupie. Liczba tych jednostek jest reprezentowana przez określone słowo lub symbol (jeśli jest napisany). Jego celem jest określenie ilości (np. ile ołówków znajduje się na biurku) lub kolejności rzeczy (np. Na którym miejscu Mariusz ukończył wyścig). Odbywa się to poprzez ciągłe zwiększanie wartości licznika (liczby już zliczonych obiektów z tej samej grupy) o jeden. Innymi słowy, do każdej pozycji w grupie dodawana jest coraz większa wartość liczbowa, dopóki żaden z nich nie zostanie nieoznaczony (bez wartości liczbowej).

Jak liczyć? Ciekawostki matematyczne dotyczące liczenia i dodawania.

Liczenie jest prawdopodobnie pierwszą i najbardziej podstawową operacją matematyczną, jaką kiedykolwiek stworzono. Podobnie jak w przypadku innych operacji matematycznych, został opracowany z potrzeby – w tym przypadku do reprezentowania liczebności grupy, liczby zwierząt w stadzie i tym podobnych rzeczy. Pierwszymi narzędziami, na których my, ludzie, polegaliśmy, aby pomóc nam liczyć, były nasze palce (które nadal są jedną z najczęściej używanych pomocy do liczenia na świecie).

Ponieważ ilość naszych palców są nieco ograniczone (do 10 😉 ), wprowadzono nowy wynalazek – system zliczania. System ten polega na zadrapaniach patykiem lub kamieniem. Liczba zadrapań reprezentuje liczbę zliczonych przedmiotów – pięć ptaków byłoby reprezentowanych przez pięć zadrapań, siedem mamutów byłoby reprezentowanych przez siedem zadrapań itd. 

„Nowoczesny” system zliczania, którego nadal używamy w dzisiejszych czasach, organizuje rysy (składa się) w grupy po pięć – cztery rysy pionowe i jedną ukośną (narysowaną w poprzek rysunków pionowych). Ostatecznie liczniki zostały zastąpione bardziej praktycznymi symbolami – cyframi (1, 2, 3, 4, 5 i tak dalej) – które są dziś powszechnie używane.

Nauka liczenia na placach dla dzieci jest niezwykle istotna ponieważ są sobie w stanie wyobrazić ile to jest 3 a ile 4 paluszki.

Przygotowaliśmy matematyczny plakat edukacyjny do wydruku do nauki liczenia na palcach. Dostępne są dwa rozmiary zwykły czyli A4 oraz duży plakat lub plansza dydaktyczna w rozmiarze XXL składającą się z 4 kartek.

Świetna pomoc dydaktyczna która przyda się w każdej sali, klasie czy też w domu.

Polecamy również:

Quizy dla przedszkolaków – cyfry i liczby

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *