EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Dni tygodnia

Plansze dydaktyczne: Dni tygodnia

Zastanawiasz się w jaki sposób nauczyć dzieci nazw dni tygodnia? Albo szykujesz kalendarz i potrzebujesz tych nazw do stworzenia kalendarza do druku. Przygotowaliśmy dla Ciebie aż 5 różnych szablonów z plakatami i planszami do wydrukowania, za darmo.

Czy zdarzało Ci się stracić orientację, zastanawiałeś się jaki dzisiaj jest dzień tygodnia? Jest to dość nieprzyjemne uczucie. Teraz wyobraź sobie, jak czuje się Twoje dziecko, gdy pyta: „Kiedy pójdziemy na lody?”, a Ty odpowiadasz: „wtorek”. Niby miła wiadomość, ale kiedy jest ten wtorek?

Gdy przedszkolak osiągnie wiek 3 lub 4 lat, może zacząć rozumieć i uczyć się nazw dni tygodnia. Na początku może to być trudne, ponieważ wiele przedszkolaków nadal nie ma pojęcia czasu. Przy pomocy wierszyków, piosenek i rymowanek Twój przedszkolak nauczy się dni tygodnia, zanim się zorientujesz.

Dni tygodnia są ważną miarą czasu. Wiedza o nich jest ważna, ponieważ pomaga dzieciom zrozumieć pojęcie czasu i planowania. Na przykład, gdy dorosną, zrozumieją różnicę między dniami roboczymi, a weekendami. Oprócz plakatów do druku z dniami tygodnia możesz również uczyć ich nazw miesięcy. Na tę okoliczność również przygotowaliśmy szablony do druku.

Jeśli uczysz dzieci dni tygodnia to warto wspomnieć, że:

 • dni tygodnia to siedem dni, zaczynając od poniedziałku i kończąc na niedzieli
 • dni powszednie to pięć dni od poniedziałku do piątku,
 • weekend to sobota i niedziela.

Jakie są materiały z nazwami dni tygodnia przygotowaliśmy?

Dni tygodnia to szablony do nauki, które przeznaczone są dla dzieci zarówno do ćwiczeń jak i nauki. Kiedy dzieci zapamietają, nauczą się nazw i dodatkowo wzrokowo pisowni 7 dni w tygodniu. Możesz uczyć tych plansz podczas zabawy, w ten sposób w ciekawy i atrakcyjny sposób zapamiętają je na długo.

Jakie są skróty nazw dni tygodnia,?

Skróty dni tygodnia to:

 • pon.,  – poniedziałek
 • wt., – wtorek
 • śr.,  – środa
 • czw., – czwartek
 • pt., – piątek 
 • sob. – sobota
 • i niedz. – niedziela

  Gdy dzieci poczują się swobodnie z tymi skrótami, możesz nauczyć ich pojęcia dni powszednie i weekendy. Możesz także dołączyć kilka prostych gier i czynności podczas ich nauczania.

Jak nauczyć dzieci dni tygodnia?

Łatwo jest uczyć dzieci dni za pomocą szablonów i plakatów do wydruku z dniami tygodnia. Po pierwsze, niech wiedzą, że w tygodniu jest siedem dni, poznają pojęcie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W ten sposób dzieci mogą połączyć je z wczoraj, dziś i jutro.

Przy użyciu naszych plakatów z nazwami dni tygodnia do druku możesz stworzyć karty pracy do wydrukowania. Wystarczy że wybierzesz szablon, potniesz go i poprosisz dziecko aby ułożyło je w odpowiedniej kolejności. 

Jeśli dziecko opanuje już nazwy może sprawdzić się podczas rozwiązywania testu z dni tygodnia.