Tabele zachowań są często używane w salach z nadzieją na poprawę zachowania przedszkolaków lub uczniów. Bądźmy szczerzy, nie wszystkie dzieci są aniołami, a problemy z zachowaniem mogą szybko się nasilić w dzisiejszych zatłoczonych grupach.
Ale co, jeśli odpowiedź na lepsze zachowanie w klasie nie ma nic wspólnego z uroczą tabelą zachowań wiszącą na ścianie? Co się stanie, jeśli ta tabela zachowań rzeczywiście wyrządzi uczniom więcej szkody niż pożytku?
Tabele zachowań przedszkolnych
Zanim będziemy mogli omówić schematy zachowań, najpierw musimy dokładnie zdefiniować, jakie są. Zazwyczaj tabele zachowań są umieszczane na ścianie w klasie i służą do śledzenia zachowań uczniów. Często te wykresy są kodowane kolorami i przypisują określone kolory do określonych zachowań, takich jak zielony jest dobry, żółty taki sobie, a czerwony zły. Mogą również zawierać szczęśliwe i smutne twarze lub inne obrazy typu emoji.
Wykresy zachowań w klasie
Wiele wykresów zachowań używa klamerek z imionami uczniów, aby „pochwalić” lub „skarcić” zgodnie z zachowaniem każdego dziecka. Celem jest zachowanie się w taki sposób aby klips pozostawał w „dobrym” kolorze i unikanie przesuwania klipsu w dół.
Zmiana zachowania
Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z tabeli zachowań w swojej klasie, zrozumiesz ten scenariusz; mały Jasiu jest na czerwonym polu prawie każdego dnia. Jeśli zacznie świecić na czerwono na początku dnia szkolnego, to wszystko – nie musi się kontrolować już do końca dnia. Potem jest mała Kasia, która jest zawsze zielona, nigdy nie musiała przesuwać spinacza. Dzięki wykresowi zachowania „dobre dzieci” są zawsze dobre, a „złe dzieci” są zawsze złe – nic się nie zmienia.
Tabele zachowań nie tylko poniżają dzieci, które przypinane są na polu „zły” powodują również, że inni koncentrują się na tej tabeli. Nawet rodzice zostają wciągnięci w tę grę „Czy dzisiaj przeniosłeś swój spinasz?” Zamiast skupiać się na dziecku i tym jak minął mu dzień i co przyjemnego go dzisiaj spotkało.
Klucz do lepszego zachowania
Odpowiedzi na lepsze zachowanie nie znajdziesz na wykresie, w marmurowym słoju ani w żadnej innej uroczej metodzie. Wykresy, kulki i wycieczki do szkolnego sklepu to po prostu metody przekupienia i zawstydzenia dzieci.
Aby naprawdę zmienić zachowanie w klasie, musisz nauczyć uczniów zasad oraz reguł, aby mogli nauczyć się samoregulacji. Zachowanie to umiejętność, której należy się nauczyć, podobnie jak uczenie się wiązania butów lub recytowania alfabetu to umiejętność, której nauczyłeś się, gdy byłeś dzieckiem.
Przemyślenie wykresów zachowań
Choć może się to wydawać proste, uczenie zasad, procedur i reguł w klasie jest w rzeczywistości dużym nakładem pracy. Ale dobrą wiadomością jest to, że właściwie wykonane i przy użyciu odpowiednich narzędzi może przynieść efekty!
Sekretem tego, aby wszystko działało, jest ciągłe przypominanie reguł i ich praktyka przez cały rok.
Czy jesteś gotowy, aby pozbyć się swojej tabeli zachowań? Nie pożałujesz – przysięgam!
0 komentarzy