Nauka wycinania nożyczkami + szablony do druku

Wielu rodziców na samą myśl o wręczeniu dziecku nożyczek robi duże oczy. Jednak nie ma się czego obawiać, a im szybciej zaczniemy tym szybciej zobaczymy oszałamiające efekty.

Umiejętności motoryczne są tak samo ważne dla dzieci, jak nauka literek i cyferek. Pomóż swojemu dziecku rozwijać umiejętności dzięki przygotowanym przez nas kartom pracy do wycinania nożyczkami.

Na szczęście nauka wycinania nie musi już wywoływać paniki u mam. Wszystko, czego potrzebujesz, aby pomóc dziecku nauczyć się tej ważnej umiejętności (a porozmawiamy więcej o tym, dlaczego jest to ważne) to para nożyczek. Wybierz takie które będą miały zaokrąglone końce. Im mniej udziwnień w nożyczkach tym lepiej.

Nauka wycinania nożyczkami + szablony do druku

Jak nauczyć dziecko wycinania nożyczkami?

Niektórzy rodzice mogą nie postrzegać tej umiejętności jako tej, na której należy się skupić. Są przekonani, że nauczyciel w szkole lub w przedszkolu pola dziecku jak to się robi. Istnieje jednak kilka powodów, dla których dzieci potrzebują praktyki cięcia nożyczkami:. Zarówno w domu jak i w przedszkolu.

Nauka wycinania nożyczkami + szablony do druku

Zdolności motoryczne podczas nauki wycinania

Ruch otwieranych i zamykających nożyczek buduje siłę w mięśniach dłoni, które pomagają w trzymaniu kredek i ołówków. Zabawa z ciastem, plasteliną lub masami plastycznymi również pomaga budować te mięśnie!

Koordynacja ręka-oko: 

Trzymanie kartki w jednej ręce i cięcie drugą ręką buduje koordynację. 

Koordynacja dwustronna: 

Jest to proces koordynacji różnych ruchów obiema rękami jednocześnie.

Stworzyliśmy ogromny zbiór kart pracy i szablonów PDF do nauki wycinania przez dzieci. Nasze materiały są oczywiście bezpłatne, przygotowane do wydrukowania. Wycinanki są bardzo atrakcyjne dla dzieci i przedszkolaków. Stworzone z myślą o najmłodszych. Jednak i starsze dzieci znajdują tu ciekawe szablony. Dzięki naszym wzorom przygoda z wycinaniem będzie przyjemna i atrakcyjna już od najmłodszych lat. Nauka wycinania stanie się łatwiejsza już dla dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat. Wycinanki do druku dla 6, 7 i 8 latków które ćwiczą motorykę małą.

Przygotowaliśmy dwa rodzaje kart pracy do wycinania.

Pierwsze z nich to :

Wycinanie po śladzie, czyli po liniach przerywanych

Wybierz ulubioną tematykę dziecka, dostosuj ją do na przykład do zainteresowań, do pory roku albo do świąt. Tematyczne karty pracy do wycinania dla dzieci. W każdym temacie znajduje się 10 szablonów do druku. Są przygotowane łatwiejsze i trudniejsze. 

Przykładowe karty pracy:

Drugie z nich to:

Wycinanki – wytnij i sklej, kolorowe obrazki do druku i wycinania. 

Kolejny dział z kartami pracy o różnorodnej tematyce. Każde z dzieci na pewno znajdzie interesujący motyw do wycinania. Obrazki są kolorowe, wręcz śliczne i urocze. Wycinanki ze zwierzętami, na lato, jesień, na boże narodzenie. Mnóstwo ślicznych motywów. 

Nauka wycinania nożyczkami + szablony do druku

Zachęcaj do praktyki cięcia – bez obawy o zranienie

Bezpieczeństwo dzieci i dobra zabawa jest naszym priorytetem. Warto pamiętać o bezpiecznych pożyczkach dla dzieci. Pamiętajcie aby końcówki nożyczek były zaokrąglone. Pozwala to dzieciom bezpieczniej uczyć się nowych umiejętności i zapewnia opiekunom spokój ducha.

Dzięki naszym arkuszom i szablonom ćwiczeń do wycinania nożyczkami dzieci będą ćwiczyć, doskonalić oraz jednocześnie dobrze się bawić!

Skorzystaj z naszych szablonów z wycinankami do druku, znajdziesz tu wycinanki ze zwierzętami, ekologiczne, dla chłopców i dziewczynek. Wszystkie wzory są darmowe przygotowane jako pliki PDF do wydrukowania.