Czas na drzemkę może być trudny dla nauczycieli (a czasem także dla dzieci). Wszystko, co chciałeś wiedzieć o czasie drzemki, ale bałeś się zapytać!
8 wskazówek dotyczących drzemki w wieku przedszkolnym
1. Bądź w pełni obecny w czasie drzemki. Czas drzemki jest częścią nauki dla dzieci.
2. Zaplanuj czas drzemki. Co zrobisz z dziećmi, które mają trudności z zaśnięciem? Jak poradzisz sobie z dzieckiem, które nie chce spać? Bądź rozważny i empatyczny we wszystkim, co robisz.
3. Ustaw realne oczekiwania dotyczące czasu drzemki. Oceń, co robisz, dostosuj się i spróbuj ponownie.
4. Stopniowe przejście do drzemki. Pomóż przedszkolakom wyciszyć się. Poproś dzieci, aby ułożyły łóżeczka lub maty z materiałami do spania. Następnie zbierz dzieci i przygotuj się. Weź głęboki oddech (może się przydać 😉 ) Przeczytaj spokojną książkę. Mów spokojniejszym i cichszym głosem, aby dzieci mogły się wyciszyć.
5. Przyciemnij światła, jeśli jest to dozwolone i możliwe. Odtwarzaj cichą muzykę lub inny biały szum. Wybierz, to co będzie relaksujące i znane dzieciom. Poruszaj się cicho po sali, mów cichym głosem i pomagaj dzieciom się zrelaksować i wyciszyć.
6. Mów o drzemce w ciągu dnia, a nie bezpośrednio przez drzemką. Możesz przećwiczyć razem z dziećmi jak taka drzemka i czynności przygotowujące do niej powinny wyglądać.
7. Przygotuj się na dzieci które nie potrzebują drzemek. Przygotuj ciche czynności, które można wykonać na łóżeczkach lub przy stole. Wszystkie dzieci muszą położyć się na łóżkach. Kiedy śpiące dzieci odpoczywają, dziecko bez drzemki może rozpocząć cichą aktywność.
8. Stopniowe przechodzenie z drzemki do aktywności. Wyłącz relaksacyjną muzykę jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej. Następnie spokojnie poruszaj się po przestrzeni i delikatnie zacznij budzić dzieci. Stosuj rutynę do budzenia dzieci i odkładania przedmiotów służących dzieciom do drzemki. Zaplanuj, co zrobi grupa, gdy wszystkie dzieci się obudzą.
0 komentarzy