Wielu z nas ma miłe wspomnienia dotyczące kolorowania ulubionych postaci z bajek. Co może być złego w malowaniu obrazków?

Kolorowanki nie dodają wartości do procesu edukacyjnego. Nie są to materiały ani pomoce dydaktyczne.

Badania w dziedzinie edukacji wczesnoszkolnej znacznie rozwinęły się w ciągu ostatnich kilku dekad. Wiemy teraz o wiele więcej o tym, jak dzieci uczą się i jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby, niż kiedykolwiek wcześniej.

Kolorowanki w przedszkolu

Częścią bycia profesjonalnym pedagogiem jest idea uczenia się przez całe życie. Jako nauczyciele i rodzice uczymy się o najlepszych praktykach nauczania.

Kolorowanka – Mity

Mit nr 1:  Kolorowanki pomagają promować drobny rozwój ruchowy i koordynację wzrokowo-ruchową.

Większość działań w programie wczesnego dzieciństwa pomaga promować te dwa obszary rozwoju – tablice, sznurki, puzzle, bloki, używanie kredek, markerów itp. Dzieci codziennie uczestniczą w wielu zajęciach, które wspierają rozwój koordynacji ręka-oko i umiejętności motorycznych, nie potrzebują kolorowanek, aby je rozwinąć.

Mit nr 2:  Ale dzieci je uwielbiają…

Oczywiście dzieci uwielbiają kolorowanki, ponieważ są sprzedawane specjalnie dla dzieci i zawierają popularne postacie dla dzieci. Dzieci uwielbiają także ptysie z kremem i napoje gazowane, ale to nie znaczy, że jest miejsce na te rzeczy w przedszkolu czy szkole.

Mit nr 3:  Kolorowanki są relaksujące, dlatego kolorowanki dla dorosłych są teraz tak popularne.

Mogą być relaksujące dla niektórych dorosłych, ale mogą być również stresujące – szczególnie dla niektórych dzieci, które czują potrzebę doskonałości. Mnóstwo dzieci nie lubi kolorowanek ponieważ „wychodzą za linię”, jednak gdyby pozwolić im na kreatywną zabawę kredkami nie podsuwając schematów mogłoby się okazać że mamy do czynienia z prawdziwym artystą.

Kolorowanka – Pytania

  • Czy kolorowanki powinny być zakazane w domach i szkołach?

Może być czas i miejsce na kolorowanki, świetnie nadają się na wycieczki, po szkole, u babci. Sam szablon kolorowanki można użyć na różne sposoby, można zachęcić dziecko aby wykleiło je bibułą, plasteliną, posmarowało klejem i obsypało brokatem. Można do tego użyć kawy, pomponów i mnóstwa innych artykułów które spowodują że kolorowanka nie będzie zwykłą i nudą kolorowanką.

  • Czy kolorowanki powinny być stałym elementem programu wczesnego dzieciństwa?

Nie. Kolorowanki reprezentują słabą praktykę nauczycielską. Nie są i nigdy nie były uważane za najlepszą praktykę nauczycielską. Malowanki i rysowanki są produktem komercyjnym i nie mają nic wspólnego z nauczaniem. A przecież nasze dzieci zasługują na to co najlepsze.