Szukaj na stronie

Postaw nam kawę

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać informacje o nowościach (nie częściej niż) raz na dwa tygodnie.

Reklama

Scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia dla klas 1-3

Scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (klasy 1-3)

Temat: „Matematyczna przygoda z tabliczką mnożenia”

Cele ogólne:

- Utrwalenie umiejętności mnożenia w zakresie 1-10.

- Kształtowanie logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania prostych zadań matematycznych.

- Rozwijanie współpracy w grupie i dobrej atmosfery podczas nauki matematyki.

Cele szczegółowe (uczeń):

- Rozpoznaje i rozumie pojęcie mnożenia jako skróconego dodawania.

- Potrafi rozwiązać zadania z mnożeniem w zakresie do 10.

- Wykazuje chęć współpracy w grupie i udziału w grach zespołowych.

Metody pracy:

- Praca zespołowa

- Metoda gier i zabaw matematycznych

- Dyskusja i samodzielne rozwiązywanie zadań

Formy pracy:

- Indywidualna

- Grupowa

Środki dydaktyczne:

- Karty z działaniami z tabliczki mnożenia

- Kostki do gry

- Kreda/tablica, markery

- Kolorowe kartki i flamastry

- Komputer z rzutnikiem lub tablica interaktywna

Przebieg zajęć (45 minut)

1. Wprowadzenie do tematu (10 minut)

- Część wstępna: Nauczyciel wita uczniów i opowiada o Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Wprowadza pojęcie mnożenia, przypomina, że mnożenie to wielokrotne dodawanie tych samych liczb, np. 2x3 to 2+2+2.

- Rozgrzewka: Nauczyciel pisze na tablicy kilka prostych przykładów z mnożeniem, np. 2x2, 3x4, 5x1, 4x3. Prosi uczniów, aby rozwiązali je wspólnie. Celem jest przypomnienie, czym jest mnożenie i jak z niego korzystać.

2. Gra matematyczna: „Matematyczna ścieżka” (15 minut)

- Zasady gry:

  - Nauczyciel tworzy na podłodze ścieżkę z kartkami, na których znajdują się działania z tabliczki mnożenia (np. 2x5, 3x4).

  - Uczniowie są podzieleni na małe grupy (3-4 osoby). Każda grupa wybiera swojego przedstawiciela, który „przechodzi” ścieżkę.

  - Dziecko staje na kartce z działaniem i musi szybko podać poprawny wynik, aby móc przejść do kolejnej kartki. Jeśli odpowiedź jest błędna, musi wrócić na początek ścieżki. Wygrywa drużyna, która najszybciej ukończy ścieżkę.

- Cel: Powtarzanie tabliczki mnożenia w formie ruchowej gry zespołowej.

3. Zabawa „Mnożenie na kostkach” (10 minut)

- Każdy uczeń otrzymuje dwie kostki do gry. Zadaniem uczniów jest rzucenie obu kostek i pomnożenie liczby oczek, które wypadną na kostkach.

- Dzieci zapisują wyniki na tablicy lub na kartkach. Nauczyciel może zachęcić uczniów, aby sprawdzili nawzajem swoje wyniki.

- Cel: Utrwalanie działań z mnożenia poprzez losowe mnożenie liczb na kostkach.

4. Zadanie plastyczne: „Kolorowe mnożenie” (5 minut)

- Uczniowie dostają kolorowe kartki z przykładowymi działaniami z mnożenia (np. 6x2, 9x1). Mają za zadanie stworzyć plakat przedstawiający jedno działanie, ozdabiając go kolorami i rysunkami. Plakaty zostaną powieszone w klasie lub na korytarzu jako dekoracja z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia.

5. Podsumowanie i nagrody (5 minut)

- Na zakończenie nauczyciel pyta uczniów o ich wrażenia z zajęć: co im się najbardziej podobało i czego nowego się nauczyli.

- Każdy uczeń, który brał aktywny udział w grach, dostaje dyplom „Mistrza Tabliczki Mnożenia” lub symboliczną nagrodę (np. naklejkę z matematycznym motywem).

Ewaluacja:

- Obserwacja zaangażowania uczniów podczas gier i zabaw.

- Sprawdzanie poprawności wykonywanych działań matematycznych.

Uwagi:

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w klasach 1-3, dlatego nacisk należy położyć na zabawę, aktywność ruchową oraz współpracę. Warto również dostosować poziom trudności działań z mnożenia do umiejętności grupy, tak aby dzieci z różnych klas mogły swobodnie brać udział w aktywnościach.

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *