EduZabawyLogo

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Scenariusz zajęć na Dzień Muzyki dla przedszkolaków

Witajcie w muzycznym świecie, gdzie dźwięki budzą wyobraźnię, a rytmy poruszają serca i stopy! Dzień Muzyki to wyjątkowa okazja, aby nasze przedszkole zamieniło się w radosną orkiestrę, gdzie każdy mały artysta może odkryć magię muzyki. Dziś nasza sala przedszkolna staje się sceną, na której dźwięki i melodie opowiedzą nam niezwykłe historie. Każde z Was, drogie dzieci, będzie miało szansę nauczyć się nowych piosenek, poznać różne instrumenty i nawet stworzyć własny muzyczny instrument! Razem przejdziemy przez wspaniałe stacje muzycznej przygody, a nasze małe dłonie i głosy stworzą coś wyjątkowego.

Czy jesteście gotowi zostać małymi muzykami na dzisiejszym koncercie? Przed nami wiele zabawy, śpiewu, tańca i twórczego działania. Zaczynamy nasze muzyczne święto!

Temat zajęć: „Orkiestra mała – każdy gra jak umie i śpiewa!”

Cel główny: Zapoznanie przedszkolaków z różnorodnością muzyki oraz instrumentów, rozwijanie wrażliwości słuchowej i rytmicznej, stymulowanie wyobraźni muzycznej i twórczej ekspresji.

Cele operacyjne:

– Dziecko rozpoznaje i nazywa podstawowe instrumenty muzyczne.

– Dziecko próbuje tworzyć własne proste rytmy.

– Dziecko śpiewa piosenki związane z muzyką.

– Dziecko uczestniczy w grupowej zabawie muzycznej i współpracuje z innymi.

Metody pracy:

– Słuchanie i naśladowanie.

– Gry i zabawy ruchowe.

– Praca indywidualna i grupowa.

– Twórcze działanie.

Środki dydaktyczne:

– Zbiór prostych instrumentów muzycznych (takich jak na zdjęciu).

– Nagrania muzyczne różnych instrumentów.

– Teksty piosenek.

– Materiały do wykonania prostych instrumentów (pudełka, ziarna, kolorowe papierowe).

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie – „Witajcie w naszej orkiestrze”:

   – Rozpoczęcie zajęć od krótkiej rozmowy o muzyce i instrumentach muzycznych.

   – Odsłuchanie fragmentów różnych utworów muzycznych i rozmowa na temat uczuć, jakie muzyka w nas wywołuje.

2. Poznajemy instrumenty – „Co to za dźwięk?”:

   – Prezentacja poszczególnych instrumentów muzycznych na planszach i ich dźwięków.

   – Naśladowanie dźwięków instrumentów przez dzieci (mogą używać do tego swoich ciał lub dostępnych przedmiotów).

3. Tworzymy muzykę – „Mała orkiestra”:

   – Każde dziecko wybiera jeden instrument i próbuje na nim grać.

   – Wspólne próby tworzenia prostych rytmów i melodii, dzieci mogą naśladować rytm zaproponowany przez prowadzącego.

4. Śpiew i ruch – „Piosenka o muzyce”:

   – Nauczanie dzieci prostych piosenek o muzyce z akompaniamentem na żywo (np. na flecie lub gitarze).

   – Taniec i ruch w rytm muzyki.

5. Twórcze działanie – „Zróbmy własne instrumenty”:

   – Warsztaty, na których dzieci wykonują proste instrumenty, np. marakasy z pudełek po zapałkach i ziaren, bębenki z pudeł po serkach.

   – Dekorowanie własnoręcznie wykonanych instrumentów.

6. Finał – „Koncert naszej orkiestry”:

   – Prezentacja wykonanych instrumentów i wspólne granie na nich.

   – Wspólny śpiew z akompaniamentem dziecięcej orkiestry.

7. Podsumowanie – „Aplauz dla małych muzyków”:

   – Rozmowa z dziećmi na temat ich doświadczeń z dnia dzisiejszego.

   – Wspólne posprzątanie instrumentów.

Zakończenie zajęć:

Dyplomy „Małego Muzyka” dla każdego dziecka za udział w orkiestrze.

– Pamiątkowe zdjęcie grupy z instrumentami.

Zajęcia można zakończyć odczytaniem bajki lub opowiadania o muzyce, które pozwoli dzieciom na uspokojenie się po emocjonujących aktywnościach i będzie stanowić miły zakończenie Dnia Muzyki.

Scenariusz zajęć na Dzień Muzyki dla przedszkolaków

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest