Dla jednego z moich podpiecznych stworzyłam album poocny w rozwoju mowy, a dokładniej w budowaniu pełnych zdań. Chłopiec potrafi nazwać większość rzeczy, ale często nie potrafi zbudować zdań – nazywa dane zjawiska, stany rzeczy, zwracając uwagę na osobę, bądź przedmiot – nie nazywa czynności. Przykład: gdy widzi na zdjęciu dziadka, który kosi trawę, powie – dziadek lub kosiarka. Dlatego też album ten ma ułatwić mu zwracanie uwagi na dane aktywności.

Sposób wykonania:

W wyszukiwarce internetowej znalazłam 20 zdjęć przedstawiających osoby wykonujące dane czynności np. jazda samochodem, czytanie książki, suszenie włosów. W każdym ze zdjęć wycięłam twarze osób, tworząc tym samym puste miejsca, na przyklejanie zdjęć twarzy bliskich mojego podopiecznego jak i jego samego.

Na kartach napisałam pytania typu: ,,KTO?”; ,,CO ROBI?”; ,,CO?” ,,CZYM?”. Pytań jest dużo, natomiast na początek wystarczy zadawać dziecku tylko dwa pierwsze i stopniowo zwiększać mu poziom pracy, zadając kolejne pytania. Wszystkie zdjęcia (członków rodziny) jak i karty zalaminowałam. W pustych polach na twarze przykleiłam rzepy.

Przygotowałam także odpowiedzi na zadawane pytania, również przyklejane na rzepy. Gdy dziecko odpowie na zadane pytanie dajemy mu karteczkę do przyczepienia w odpowiednie miejsce (chyba że potrafi czytać, a ma problem tylko z samodzielnym budowaniem zdać, to może ją wyszukać samo wśród reszty karteczek).

PRZYKŁAD:

Karta nr 1: PODLEWANIE KWIATÓW

W puste pole przyklejam zdjęcie mamy chłopca.

Zadaję mu po kolei pytania:

KTO?

CO ROBI?

CO?

CZYM?

Odpowiedzi powinny brzmieć:

MAMA

PODLEWA

KWIATY

KONEWKĄ

Bądź przy zadaniu 2, czy 3 pytań:

MAMA

PODLEWA

MAMA

PODLEWA

KWIATY.

Karty do budowania zdań

Praca wykonana pod nadzorem
Pani Katarzyny Kołodziejskiej