Tym razem wpadło mi w ręce opakowanie po czekoladkach od Toffifee.
I oto pomysł na prezent dla misia z okazji jego święta. Wymyśliłam kilka zadań z pomponami i szczypcami, tak aby dzieci mogły skomponować dla misia pyszną bombonierkę z czekoladkami (zamiast pomponów można użyć kulek z bibuły).
Zdjęcie nr 1. Stworzyłam najpierw kilka kart ze smakami jakie mogą mieć czekoladki.
Zdjęcie nr 2. Nauczyciel wybranemu dziecku pokazuje, np. jagody i prosi dziecko o włożenie do pudełka 4 jagodowych czekoladek (granatowych pomponów). Kolejnemu dziecku pokazuje pomarańcze i prosi o 6 pomarańczowych czekoladek, itd.
Inny wariant, to taki, że dziecko losuje obrazek (wylosowało, np. śliwkę) i prosi swoją koleżankę, np. Kasię o włożenie do pudełka 3 czekoladek o smaku śliwkowym.
Są dwa rodzaje kart, w jednym są nad owocami kółeczka w różnych kolorach. Jest to ułatwienie dla dzieci młodszych.
Zdjęcie nr 3. Nauczyciel nad pudełkiem rozkłada obrazki, np. truskawka, cytryna, czekolada, malina. Wybrane dziecko musi ułożyć taki sam schemat czekoladek w pudełku.
Zdjęcie nr 4. Inny wariant, to układanie czekoladek według wielkości. Wzór jest ułożony nad pudełkiem.
Zdjęcie nr 5. Nauczyciel po jednej stronie pudełka układa wzór z czekoladek, według którego wybrane dziecko będzie musiało powtórzyć ten wzór po drugiej stronie pudełka. Można też kupić drugie pudełko.
Zdjęcie nr 6. Kolejny pomysł, to segregacja pomponów. Dziecko segreguje właściwe odcienie danego koloru, np. różowego. W pierwszym rzędzie układa najciemniejszy odcień, w drugim trochę ciemniejszy, a w trzecim najjaśniejszy odcień różowego.
Zdjęcie nr 7. Czekoladki mogą być również z posypką brokatową.
Zdjęcie nr 8. Na koniec zabawy, można zamknąć czekoladki w pudełku i podarować skomponowany zestaw smakowy misiowi.
Żółty- smak cytrynowy
Pomarańczowy- smak pomarańczy
Brązowy- smak czekoladowy
Fioletowy- smak śliwkowy
Biały- smak kokosowy
Zielony- smak limonowy
Czerwony- smak truskawkowy
Różowy- smak malinowy
Granatowy- smal jagodowy
Przedstawiona praca plastyczna to obrazki dwóch misiów wykonanych techniką mieszania rysunku z aplikacją. Centralne elementy – głowy misiów – zostały wycięte z kółek narysowanych przez opiekuna, co jest doskonałym ćwiczeniem dla dzieci, aby rozwijać ich zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Trzyletnie dziecko, które potrzebowało pomocy przy prawidłowym trzymaniu nożyczek, z pewnością skorzystało na takim ćwiczeniu, rozwijając swoje umiejętności motoryczne.
Dodatkowo, dzieci użyły farb do domalowania pozostałych części ciała misiów, co pozwoliło im na kreatywne wyrażenie siebie oraz praktykowanie malowania i mieszania kolorów. Użycie plasteliny do stworzenia oczu i noska dodaje tekstury i trójwymiarowości do prac, co jest kolejnym sposobem na rozwijanie zmysłu dotyku oraz zdolności manipulacji małymi obiektami.
Takie prace plastyczne nie tylko są świetną zabawą, ale również stanowią ważny element edukacyjny, wspomagając rozwój motoryczny, percepcyjny oraz kreatywny dzieci. Poza tym, gotowe dzieła mogą stanowić dekorację sali przedszkolnej, dodając do niej dziecięcego ciepła i osobistego charakteru.
Pani Joanny Gadomskiej
0 komentarzy