Przedstawiamy: Plansze dydaktyczne: Łańcuch pokarmowy.

Druk jest niemożliwy na smartfonach – proszę skorzystać z komputera.

Plansze dydaktyczne: Łańcuch pokarmowy

 

Podgląd grafik:

Poniżej możesz zobaczyć losowo wybrane grafiki z całego pakietu. Kliknij miniaturę aby zobaczyć większy podgląd.

Przygotowaliśmy również plansze demonstracyjne do druku zawierające łańcuch pokarmowy PDF. Kolorowe obrazki wraz z podpisami, wyjaśnieniami, tekstem i ciekawostkami. Idealny materiał uzupełniający do ciekawych zajęć w szkole i przedszkolu. Plansze z łańcuchem pokarmowym przygotowaliśmy w dwóch wariantach. Dla najmłodszych przedszkolaków, 3, 4 5 i 6 latków. Dla uczniów szkoły podstawowej również w klasie 1-3 oraz 4-8. Z tych plansz dowiecie się jakie są ogniwa i etapy łańcucha pokarmowego.

  • Producenci – Rośliny są producentami. To dlatego, że produkują energię dla ekosystemu. Robią to, ponieważ pochłaniają energię ze światła słonecznego w procesie fotosyntezy. Potrzebują również wody i składników odżywczych z gleby, ale rośliny są jedynym miejscem, w którym wytwarzana jest nowa energia.
  • Konsumenci – Zwierzęta są konsumentami. To dlatego, że nie produkują energii, tylko ją zużywają. Zwierzęta, które jedzą rośliny, nazywane są głównymi konsumentami lub roślinożercami. Zwierzęta, które jedzą inne zwierzęta, nazywane są konsumentami wtórnymi lub mięsożercami. Jeśli mięsożerca zjada innego mięsożercę, nazywa się go konsumentem trzeciorzędnym. Niektóre zwierzęta odgrywają obie role, jedząc zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Nazywa się je wszystkożercami.
  • Destruenci – Destruenci jedzą rozkładającą się materię (jak martwe rośliny i zwierzęta). Pomagają wprowadzić składniki odżywcze z powrotem do gleby, aby rośliny mogły je jeść. Przykładami rozkładających są robaki, bakterie i grzyby.

Przykład łańcucha pokarmowego

trawa —> zebra —> lew

trawa = producent

zebra = główny konsument

lew = konsument wtórny

Energia jest tracona

Jak powiedzieliśmy powyżej, cała energia wytwarzana w łańcuchu pokarmowym pochodzi od producentów lub roślin, przekształcających światło słoneczne w energię w procesie fotosyntezy. Reszta łańcucha pokarmowego po prostu zużywa energię. Tak więc, gdy przechodzisz przez łańcuch pokarmowy energii jest coraz mniej. Z tego powodu organizmów jest coraz mniej, im dalej przechodzimy w łańcuchu pokarmowym.

Cudne plansze edukacyjne dla dzieci do druku z przykładami i omówienia łańcucha pokarmowego.

Poproś dzieci aby ułożyły plansze z łańcuchem pokarmowym w odpowiedniej kolejności, dzięki temu oprócz materiału dydaktycznego otrzymasz darmowe karty pracy z łańcuchem pokarmowym do druku PDF.

Zobacz także: