EduZabawy.com

Postaw nam kawę:

 

Postaw nam kawę

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać pomocne materiały dydaktyczne raz na dwa tygodnie.

Polub nas:

Reklama:

Lęk separacyjny, a rozpoczęcie przedszkola / szkoły

 

Przewodnik dla rodziców

Lęk separacyjny jest bardzo powszechnym problemem u dzieci rozpoczynających przedszkole.  Dla większości dzieci jest to normalna i kolejna część rozwoju. Nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego i przedszkolnego w swojej pracy na co dzień doświadczają różnego stopnia lęku przed separacją u dzieci. Jednak to rodzicom najczęściej jest trudniej niż maluchom. Naprawdę! 

Przedstawiamy kilka wypróbowanych sposobów łagodzenia lęku separacyjnego.

Zacznij pracować ze swoim dzieckiem już teraz, a wrzesień będzie mniej stresujący.  Przed rozpoczęciem przedszkola:

  • Przeczytaj kilka książek o chodzeniu do szkoły czy przedszkola.
  • Rozmawiaj bardzo dobrze ze swoim dzieckiem o rozpoczęciu edukacji w szkole bądź przedszkolu. Zachęcaj dziecko mówiąc do niego: „Będziesz miał nowych kolegów i koleżanki”, „Poznasz nowe gry i zabawy”, „Masz tyle szczęścia, że możesz iść do przedszkola, jesteś już dużym dzieckiem”, „Będziesz mógł się bawić nowymi zabawkami”.
  • Upewnij się, że Twoje dziecko zna swojego nauczyciela i zna jego imię.  Jeśli to możliwe, zaplanuj czas, w którym dziecko będzie mogło odwiedzić klasę lub salę i spotkać się z nauczycielem. Jeśli to możliwe skorzystaj z okresu adaptacyjnego.  Używaj imienia nauczyciela w domu w codziennej rozmowie, aby nie był obcą osobą dla Twojego dziecka podczas pierwszego dnia.
  • Spróbuj zaaranżować spotkanie z innym dzieckiem które będzie uczęszczało do tej samej grupy czy klasy. 
  • Przejedź się lub przespaceruj od czasu do czasu obok budynku szkoły czy przedszkola aby dziecko oswoiło się z tą myślą. Mów do niego „Słuchaj! To tam wkrótce będziesz chodził. To będzie świetna zabawa”. 
  • Ćwicz z dzieckiem dając mu trochę więcej przestrzeni do samodzielności.
  • Jeśli to możliwe spróbujcie pójść do jakiejś sali zabaw gdzie dziecko będzie mogło pobawić się z innymi dziećmi.
  • Bądź pozytywnie nastawiona! Nawet jeśli sama odczuwasz lęk przed separacją, Twoje dziecko musi odczuwać, że w 100% jesteś zadowolona z pierwszego dnia w przedszkolu czy szkole. Twoje dziecko Cię naśladuje.

Pierwszy dzień w przedszkolu / szkole: Lęk separacyjny, a rozpoczęcie przedszkola / szkoły 1

    • Obudź się z uśmiechem i miej dużo pozytywnej energii. 
    • Jeśli Twoje dziecko wyraża zaniepokojenie porozmawiaj z nim o emocjach.
    • Upewnij się, że Twoje dziecko wie, że wrócisz, aby je odebrać, a jeśli będzie potrzebował jakiejkolwiek pomocy jego nauczyciel będą się nim opiekować do Twojego powrotu. 
    • Kiedy rozmawiasz z innymi rodzicami lub nauczycielem o swoim dziecku, bądź pozytywny. Najgorsze, co możesz zrobić, to pozwolić dziecku aby usłyszało jak mówisz do innej osoby: „Robert jest tak zdenerwowany przedszkolem” lub „Kasia będzie płakać, kiedy wyjdę”.  Jeśli tak powiesz, to zapewne tak się stanie. Więc bądź pozytywny.
    • Zapytaj nauczyciela swojego dziecka o zasady dotyczące pierwszego dnia.  W większości przedszkoli zachęca się rodzica, aby został z dzieckiem przez pierwsze dni, to sprawia że dziecko chętniej bierze udział w zajęciach. 
    • Zapytaj także, jaki jest sposób postępowania z dziećmi, które płaczą. Czy mają specjalne odosobnione miejsce, w której płaczące dziecko może się uspokoić?  Czy jest  dodatkowy opiekun podczas pierwszych dni, aby udzielić pomocy?  Jak długo pozwalają dziecku płakać przed wezwaniem rodzica? 
    • Pożegnaj się z dzieckiem przed wyjazdem. Nie wymykaj się!  Po pożegnaniu odejdź (z uśmiechem przyklejonym do twarzy)!  Nie pokazuj swoich nerwów, dziecko to wyczuje. 

Odebranie dziecka z przedszkola / szkoły:

  • Weź głęboki oddech!  Zrobiłeś to. 
  • Jeśli Twoje dziecko płakało, kiedy wychodziłeś, pamiętaj o polityce placówki.  W niektórych przedszkolach nauczyciele przesyłają rodzicom krótkiego sms’a, aby poinformować ich, kiedy dziecko się uspokoiło. Niektóre przedszkola dzwonią do rodziców tylko wtedy, gdy nie mogą uspokoić dziecka. Jeśli tak jest, to pamiętaj – żadna wiadomość jest dobrą wiadomością! 
  • Co najważniejsze – nie ma odwrotu!  Nie wracaj, aby sprawdzić czy Twoje dziecko przestało płakać. Jeśli to zrobisz spowodujesz, że dziecko które się już uspokoiło ponownie zacznie rozpaczać. Ufaj, że Twoje dziecko jest w dobrych rękach.
  • Kiedy nadszedł czas, aby odebrać dziecko, bądź na czas (nie możesz się spóźnić)! Pamiętaj o uśmiechu,  podczas powitania.
  • Zapytaj o jak mu minął dzień: „Jaka była Twoja ulubiona zabawka?” „Jak nazywa się ulubiony kolega?” „Czy śpiewałeś jakieś piosenki?”  Jeśli wyraża smutek lub gniew, pamiętaj, aby odpowiedzieć ze zrozumieniem. Na przykład: „Wiem, że szkoła / przedszkole to duża zmiana, ale chodzisz do niej, ponieważ jesteś teraz dużym dzieckiem!” 
  • Unikaj werbalizacji negatywnych słów na temat przedszkola.  Nie mów: „Wiem, że Ci się to nie podoba, ale musisz tam chodzić”. Powtórz powyższe kroki i pozostań pozytywny!  Lęk separacyjny trwa zwykle tylko kilka dni. W niektórych przypadkach dziecko może płakać przez pierwsze kilka tygodni lub nawet przez pierwszy miesiąc.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest